УМИРУ "НЕВИДЉИВИ" ПОД ВРЕЛИНОМ СУНЦА: Грозан положај илегалних радника у Италији, жене трпе и сексуално искоришћавање (ФОТО)
ИЛЕГАЛНИ радници у италијанској пољопривреди раде на пољима под сунцем, сеју или убирају плодове, 9, 12 чак и 14 сати дневно, цена рада 2,5 или 3 евра по сату, остатак узимају посредници, немају дозволу боравка, 70 одсто њих је стигло из земаља изван ЕУ - то је слика најскривеније сиве економије у Италији.
О њима се говори тек када се открије смрт неког од тих несрећника. Забележен је случај мртвог радника коме је машина истргла руку, реч је о младом Индијцу који је бачен у двориште послодавца уместо да му буде пружена медицинска помоћ. Испоставило се да је без дозволе боравка у Италији радио пуне три године у тој фирми и завршио у црној статистици оних који су страдали на раду. Иронијом судбине, дан после смрти позвали су његову супругу да јој уруче дозволу боравка.
Радна снага је најпотребнија у пољопривреди, па у том сектору и има највише илегалних упосленика. Процењује се да њих 234.000 ради под незаконитим околностима, а да је чак 100.000 у потпуној сенци, да нису нигде регистровани, јер су разним мигрантским рутама стигли на Апенинско полуострво и немају другог избора него да раде на црно.
Чак и ако имају уговор о раду, у њему најчешће пише да раде 6,5 сати дневно, ако имају смештај то су бараке под отвореним небом, на сунцу, неретко без пијаће воде, без санитарних чворова... Углавном пристају на све, јер треба прехранити породицу, без обзира на то да ли је и она у Италији или је остала у завичају.
Сведочења ових невољника су више него болна. Већина њих има породице хиљадама колометара далеко, раде од јутра до мрака, да би их после пар сати одмора поново звали да наставе. Чак и они којима се фамилија придружила у Италији, имају проблем, јер онда супруга такође ради најтеже послове, а деца онда расту сама и нема ко да их одведе до школе.
Највише их је у јужним регионима
СТАТИСТИКА порекла илегалних радника слична је оној која се односи на оне који раде са дозволом. На списку земаља су: Румунија, Мароко, Индија, Тунис, Алжир, Нигерија, Мали, Буркина Фасо, Обала Слоноваче... Највећи број инцидената и смрти бележе се међу радницима у пољопривреди. Експлоатисане радне снаге највише има у јужним регионима, као што су: Пуља, Сицилија, Кампања, Калабрија...
Одговор на питање како то људи уопште издржавају открило је недавно хапшење лекара у месту Латина. Октривено је да је надничарима давао опијум, за њим је ухапшен и послодавац који је набављао дрогу која је омогућила да радници издрже тежак рад и не падају у несвест.
Инспектори излазе на терен, али њих нема довољно и не могу да покрију сва места која треба контролисати. Изричу казне, али после извесног времена несавесни послодавци настављају по старом, са истим условима рада, без здравствене заштите запослених, без права на боловање...
Ова хорор прича има посебну димензију, а то је експлоатација жена. Процењује се да их је око 55.000, а према подацима синдиката о агромафији и надничарима, жене су троструко угроженије, јер осим што раде у нехуманим условима, мање су плаћене за 20 одсто од мушкараца, а неретко трпе и сексуално искоришћавање од домаћина.
Када се догоди трагедија међу "невидљивима", огласи се и влада. Министар за пољопривреду Франческо Лолобриђида најављује оштрију борбу против криминалаца и повећање броја инспектора рада.
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)