ГЛАСА 373 МИЛИОНА ГРАЂАНА ИЗ 27 ЗЕМАЉА: Ове недеље избори за Европски парламент
ОКО 373 милиона грађана Европске уније из 27 земаља моћи ће ове недеље да гласа на изборима за Европски парламент и тако обликује правац којим ће се ЕУ кретати у наредних пет година.
Мада избори званично трају од 6. до 9. јуна, Естонци су могли већ од понедељка, 3. јуна, да искористе своје бирачко право, а гласаће до суботе у 20.00 часова.
Сутра на бирачка места излазе грађани Холандије, а наредног дана, 7. јуна, гласа се у Ирској.
Чеси гласају 7. и 8. јуна, грађани Малте, Летоније и Словачке гласаће у суботу, 8. јуна, а у Италији ће биралишта бити отворена 8. и 9. јуна.
У осталим државама чланицама ЕУ избори ће бити одржани у недељу, 9. јуна, међу којима и у Белгији, где ће грађани гласати и на парламентарним и регионалним изборима.
Минимална старост за гласање у већини земаља је 18 година, али у Немачкој, Аустрији, Малти и Белгији могу да гласају и они који имају 16 година.
У Грчкој је минимална старосна граница за гласање 17 година, док у Мађарској ожењени или удати могу да гласају независно од својих година.
Гласање на изборима обавезно је у Белгији, Бугарској, Грчкој и Луксембургу.
Само у Естонији могуће је онлајн гласање, док је у већини земаља, осим у Чешкој, Ирској, Малти и Словачкој, дозвољено гласање из иностранства.
У Холандији, Француској и Белгији могуће је гласање преко пуномоћника, а велики број земаља дозвољава и гласање поштом.
Неке земље имају и изборни праг од пет одсто, као што су Чешка, Француска, Хрватска, Литванија, Летонија, Мађарска, Пољска, Румунија и Словачка, док Италија, Аустрија и Шведска имају праг од четири одсто, Грчка има праг од три одсто, Кипар 1,8 одсто, а остале земље немају изборни праг у својим системима.
У појединим државама, бирачи могу да гласају само за затворене листе које не дозвољавају промену редоследа кандидата, док у другим могу да бирају појединачне кандидате у преференцијалном систему гласања.
Европски парламент је једина институција ЕУ која се бира непосредно на изборима и мандат посланика траје пет година.
На овогодишњим изборима бира се 720 европосланика, што је за 15 више него на претходним изборима 2019. године.
Број посланика који има свака земља пропорционалан је броју њених становника, па ће тако грађани Немачке бирати 96 посланика, Француске 81, а Италије 76, док ће најмање посланика имати Кипар, Луксембург и Малта.
Већина посланика, након избора, распоређена је по транснационалним политичким групацијама у ЕП, на основу политичке идеологије.
Традиционално су две највеће групације у ЕП - Европска народна партија (ЕПП) десног центра и Прогресивни савез социјалиста и демократа (С&Д) левог центра.
Либералне партије окупљене су у политичкој групацији "Обновимо Европу", странке које се залажу за очување животне средине и борбу против климатских промен у групацији Зелени-Европски слободарски савез, а левица у Европској уједињеној левици - Нордијској зеленој левици.
С друге стране спектра су десничарске и крајње десничарске групације Европски конзервативци и реформисти (ЕЦР), Идентитет и демократија (ИД).
У ЕП постоје и посланици и партије који делују самостално, као што је Фидес мађарског премијера Виктора Орбана.
Избори за ЕП изазивају велику пажњу јавности, пре свега због тога што се очекује заокрет удесно у новом сазиву ЕП након успона десничарских и крајње десничарских странака последњих година широм Европе.
БОНУС ВИДЕО: БИТКА ЗА КАРТУМ: Погледајте снимак
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)