РУСИ ОБОРИЛИ УКРАЈИНСКОГ ЛЕТАЧКОГ АСА: Ракета Р-37М скинула са неба Су-27 потпуковника Дениса Васиљука (ВИДЕО)
У УКРАЈИНСКОМ медијском простору појавила се читуља потпуковнику Денису Васиљуку, преносе руски извори вести.
Официр је важио за једног од најбољих пилота украјинског ваздухопловства и служио је у 831. бригади тактичке авијације Оружаних снага Украјине.
Како се наводи, потпуковник је био пуноправни носилац украјинског ордена за храброст. Дакле, вероватно је више пута учествовао у успешним мисијама, будући да је добио такве високу награду.
Украјински извори пишу последње поздраве настрадалом пилоту: “Начелник штаба – први заменик команданта авијационе ескадриле, пилот 831. бригаде тактичке авијације, потпуковник Денис Олександрович Васиљук, 17. маја је погинуо приликом извршавања борбеног задатка. Вечна част и помен”.
Познато је да је авион Су-27, којим је управљао Васиљук, оборен приликом дејствовања. Како наводе руски извори оборен је ракетом ваздух-ваздух Р-37М великог домета. Који ловачки авион Ваздушно-космичких снага Руске Федерације је испалио ракету, њие наведено.
Ракету Р-37М иако првобитно дизајнирану за МиГ-31 могли су да носе и Су-30, Су-35 и Су-57.
У редовима украјинских оружаних снага један професионални пилот мање се може показати као велики хендикеп, с обзиром на ограничен број преосталих али и године потребне да се квалитетни пилоти обуче.
С обзиром да је период обуке за војног пилота овог нивоа веома дуг, губитак за Оружане снаге Украјине је прилично значајан. Посебно с обзиром на општу ситуацију у украјинској војној авијацији, за више од две године ратних дејстава, украјинско ваздухопловство је изгубило значајан део летачког особља, укључујући и најискусније официре.
Број борбених авиона у украјинском ратном ваздухопловству такође се смањује. Истовремено, Запад и даље није испоручио обећане авионе Ф-16, што због потребе за обуком пилота и земаљског техничког особља, као и тренутног недостатка одговарајуће аеродромске инфраструктуре.
Подсетимо, украјински информативни ресурси су у фебруару месецу писали да је преминуо један од последњих “пилота-асова” Оружаних снага Украјине Владислав Риков. Пилот је наводно обавио више од 380 борбених мисија, али је тадашњи лет на Су-25 био и његов последњи.
СМРТОНОСНА VYMPEL Р-37М
Као и тада и сада је према руским изворима, украјински ловац оборен ракетом Р-37М.
У прошлогодишњем интервјуу, украјински борбени пилот описао је руску ракету ваздух-ваздух дугог домета Р-37М као најопасније оружје које користи руско ваздухопловство. Ваздушно-космичке снаге Русије почеле су да користе Р-37М против Украјине тек на лето 2022. године.
Ракета ваздух-ваздух Р-37М дугог домета посебно забрињава украјинске пилоте, према америчким медијима, који су цитирали украјинског пилота МиГ-29 који га описује као „Је...о опасне!”
Док су украјинске ваздухопловне снаге развиле тактику како би минимизирале претњу коју представља Р-37М, та тактика је само ограничила способност украјинских пилота борбених авиона да спроводе своје мисије.
-Пошто смо разумели њихову тактику током гађања овим ракетама (Р-37М), креирали смо наше технике да их избегнемо. Ипак, то ограничава наше способности да спроводимо наше мисије.
Наравно, ако маневришемо, не можемо да обезбедимо ваздушни напад или нешто друго, тако да је игра и даље веома, веома, веома тешка у ваздуху и веома ризична. Ако нисте свесни лансирања ракете, мртви сте, рекао је за америчке медије, сада такође покојни украјински пилот МиГ-29 са позивним знаком „Juice“.
Р-37М је ракета ваздух-ваздух великог домета способна да погоди ваздушне циљеве велике брзине са више од 300 километара.
Такође је позната као АА-13 на Западу или РВВ-БД, ознака која се користи за руске варијанте Р-серије које су се раније производиле у Украјини. Речено је да је серија РВВ напреднија и састоји се само од руских компоненти.
Ракета је производ чувене руске компаније Вимпел. Изведена је од совјетског Р-37 ААМ, направљеног 1980-их за МиГ-31М Foxhound. Развој ракете почео је крајем 2000-их.
Р-37М је првобитно требало да носи МиГ-31. Касније је одлучено да се оружје унапреди како би било компатибилније са Су-30, Су-35 и Су-57. Ракетни мотор са двоструким импулсом покреће ракету. Двопојасни активни радарски трагач води пројектил ка свом циљу, док инерцијални навигациони систем прима податке о путањи током курса пројектила.
Према тврдњама произвођача, током завршне фазе гађања пројектилом, стрелац у авиону може да обележи циљ са радарским попречним пресеком од 54 квадратна стопа на удаљености од око 40 километара и већој. Слично као и Р-37, Р-37М може да носи нуклеарну бојеву главу за уништавање већих формација авиона или пројектила.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕР: лет СУ-25 у борбеним мисијама изнад зоне сукоба у Украјини
Препоручујемо
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)