ПУТИН У ПЕКИНГУ, ДОК БАЈДЕН ПОВЕЋАВА ЦАРИНЕ КИНИ: Нова превирања између две водеће економске силе
БОРБА за превласт на економском небу између САД и Кине не престаје. У новој рунди главних глобалних ривала на финансијском пољу америчка влада одлучила је да уведе веће царине на широк асортиман производа који се увозе са Далеког истока, међу којима су минерали и електрична возила. Потез администрације америчког председника Џозефа Бајдена, који је на свом званичном профилу на "Иксу" објавио детаљну листу кинеске робе које ће са увећаним даџбинама прелазити границу, критиковао је Пекинг, истакавши да ће одлучно бранити своје интересе пред "огромним новим америчким царинама". Пекинг је упозорио и да ће трговинске баријере утицати на шире односе.
Нова превирања између САД и Кине стижу уочи данашње, дводневне посете руског председника Владимира Путина Пекингу, где ће се састати са кинеским колегом Си Ђинпингом. Према подацима америчке владе, 25 одсто веће царине односиће се на алуминијум и челик, чак 50 одсто скупље биће увозне дажбине на полупроводнике и соларне панеле, а пуних 100 одсто на електрична возила. Вашингтон ће повећати и намете на медицинске производе и лучке дизалице.
- Кина је одлучна да доминира овим индустријама. Одлучан сам да осигурам да Америка води свет у њима - написао је Бајден на "Иксу".
Бела кућа је напоменула да ће промене утицати на око 18 милијарди долара годишњег увоза, као и да је повећање царина неопходно да би се америчка индустрија заштитила од нелојалне конкуренције. Такође, истакли су да су мере осмишљене да заштите америчке раднике и предузећа од непоштене трговинске праксе Кине.
- Субвенције кинеске владе осигуравају да компаније у земљи не морају да остваре профит, дајући им неправедну предност у глобалној трговини... Годинама је кинеска влада изливала државни новац у кинеске компаније. То није конкуренција, то је варање - рекао је Бајден.
Увођење високих тарифа на робу из Кине критиковали су званичници са Далеког истока.
- Кина се противи једностраном наметању царина које крше правила Светске трговинске организације и предузеће све неопходне радње да заштити своја легитимна права - рекао је портпарол кинеског министарства спољних послова Ванг Венбин, а кинеско министарство трговине саопштило да ће Пекинг предузети одлучне мере да одбрани своја права и интересе и позвало је Бајденову администрацију да "исправи своје грешке".
Селективно атомско гориво из Русије
Бајден је потписао и закон којим се забрањује увоз обогаћеног уранијума, односно, атомског горива за производњу струје у нуклеарним електранама у САД из Русије. Забрана ће ступити на снагу за око 90 дана, али се америчком министарству енергетике дозвољава да одобрава изузетке до 2027, у случају да постоји забринутост због недостатка горива, пренео је "Ројтерс".
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)