КИНЕСКА ТРАСА МИРА ОДУДАРА ОД БРИСЕЛА: Лидер Змаја с Истока развио план за Украјину

Поглед француског председника Емануела Макрона, док је за говорницом у Јелисеју наступао кинески председник Си Ђинпинг, све је говорио.

КИНЕСКА ТРАСА МИРА ОДУДАРА ОД БРИСЕЛА: Лидер Змаја с Истока развио план за Украјину

Фото: ЕПА

Док је француски шеф државе, који чак заговара и слање трупа на украјински фронт, претходно апострофирао агресивни рат Русије у Украјини, његова висока званица из Пекинга је имала сасвим другачији приступ. У земљи домаћина, који је потпомпогнут подршком председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен покушавао да кинеског шефа државе наговори да утиче на Русију у ширењу западног става на украјинску трагедију, Си Ђинпинг је говорио о мировном плану.

Кинески председник, кога на западу представљају као "главног савезника" Владимира Путина, али и кога сматрају као разумног саговорника који би могао да утиче на руског шефа државе, нема исту визију као водећи политичари на Старом контниненту. Пут до мира не иде истом трасом, када се гледа из Пекинга, с једне стране, Брисела, Берлина и Париза, с друге. Основна разлика у томе је што Ђинпинг заговара хитну мировну конференцију и третирање сукобљених страна на равноправни начин. Док на Западу мисле да би прекид непријатељстава у Украјини у актуелном распореду снага, Русију довео у ситуацију да покуша да задржи освојене територије, званични Пекинг је много прагматичнији, сматрајући да се у миру и хладне главе може постићи много више, за обе стране, него док бесни сукоб у коме страдају стотине хиљада људи и који може цео свет да уведе у најтеже тренутке Хладног рата. За Кину је све боље, од наставка крвопролића.

Још прошле године, Си Ђинпинг је изнео сопствени план за мир у Украјини у 12 тачака, који укључује проглашавање прекида ватре, али којим се не тражи да се Русија повуче са заузетих територија, јер је то готово немогуће замислити. Макрон је изнео у Паризу очекивања да Пекинг покуша да допринесе миру, али Кина то ради на свој начин. Си Ђинпинг се, наступајући с позиције највишег представника неутралне земље, заложио за политичко решење овог конфликта. У Јелисејској палати је подсетио на мировне напоре Кине, реферишући се на вишедневну турнеју коју је у марту извршио кинески дипломата Ли Хуи, у Русији, ЕУ и Украјини, у покушају да се пронађе консензус. Свако даље доливање уља на ватру, сматрају у Пекингу, у овом тренутку може да буде погубно.

Макрон је за Сија распростро црвени тепих, надајући се да ће пронаћи савезника у тражењу решења за конфликт који је Европу довео до максималне затегнутости с Русијом. Си је у Јелисеју објаснио с које позиције намерава да наступи. Додатни простор за договарање двојица државника имала су јуче у интимнијој атмосфери планинског ресторана у месту Монжи на Високим Пиренејима, у крајолику у коме је Емануел као мали проводио зимске и летње расупсте код своје баке. Вратио је тако својој званици указано гостпримство у Кантону, у јужној покрајини Гуангдунг, на церемнији испијања чаја у палати гувернера у којој је некада боравио његов отац.

Зли језици истичу да некада интимне ситуације нису од користи, подсећајући на посету Владимира Путина Макрону 2019. године у његовом летњиковцу у тврђави Брегансон на Медитерану, где га је француски шеф државе позвао да изграде односе поверења. Оптимисти се, с друге стране, надају да би на леденим Пиренејима могло да се учврсти пријатељство које ће довести до посредништва у компромисном прекиду ватре на украјинском тлу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МЕСИ ДОНЕО ОДЛУКУ: Откривено где ће Аргентинац после Интера