ИЗРАЕЛСКА ЧИЗМА УШЛА У РАФУ: Офанзива ИДФ на југу Појаса Газе угрожава 1,4 милиона расељених Палестинаца

А.Војиновић

08. 05. 2024. у 07:00

СЛАВЉЕ Палестинаца на улицама Појаса Газе након што је Хамас објавио да је прихватио египатско-катарски предлог о примирју и наде да ће борбе после више од шест месеци коначно утихнути брзо су се распршиле као мехурићи од сапунице. Изралески премијер Бењамин Нетанијаху успротивио се споразуму и поручио да се од планиране офанзиве на Рафу, пренасељеном граду на југу енклаве где је смештено више од 1,4 милиона расељених Палестинаца, неће одустати. Израелске одбрамбене снафе (ИДФ) нису губиле време, па су трупе и тенкови јуче ујутру ушли у Рафу, само дан пошто су издали наредбу за евакуацијом цивила из источног дела града. Војска је, истовремено, преузела контролу над палестинском страном прелаза Рафа, на граници са Египтом, и затворила међу, једну од кључних за улазак хуманитарне помоћи у Газу.

ИЗРАЕЛСКА ЧИЗМА УШЛА У РАФУ: Офанзива ИДФ на југу Појаса Газе угрожава 1,4 милиона расељених Палестинаца

Танјуг

ИДФ су јуче објавиле фотографије тенкова на територији Рафе и потврдиле да су преузеле оперативну контролу над тим подручјем и прелазом.

- Војне операције на прелазу су у току. Имамо специјалне снаге које скенирају прелаз - навео је неименовани израелски званичник, не прецизирајући колико дуго ће се задржати на граници.

У међувремену, у ваздушним нападима израелске војске на Рафу у ноћи између понедељка и уторка настрадало је најмање 23 особа, укључујући и дете, известили су званичници из локалних болница, пренео је Си-Ен-Ен. Хамас је ударе ИДФ на јужни град окарактерисао као хуманитарну катастрофу која, како истичу, представља директну претњу за више од 1,4 милиона расељених Палестинаца. Такође, палестинска група оптужила је Израел да је циљ упада њихових снага у Рафу да се поткопају напори за прекид ватре.

Истовремено, Палестиници из Газе и јуче су наставили са евакуацијом из Рафе ка хуманитарним зонама у оближњим градовима Кан Јунису и Ал Мавасију, блезу обале Средоземног мора. Израел је раније издао налог за око 100.000 Палестинаца да се преселе уочи почетка операције у јужном делу Појаса Газе. Натоварени стварима становници енклаве су се у аутомобилима, али и на магарцима запутили ка хуманитарним зонама где се налазе пољске болнице, шатори и потребне намирнице.

Амерички "Волстрит џурнал" пише да Израел намерава да копнену офанзиву на Рафу спроведе у неколико фаза, као и да би евакуација становништва могла да траје две до три недеље. Нетанијаху је раније говорио да би акције у Рафи могла да траје око шест недеља. О офанзиви на Рафу изралески званичници говоре већ месецима уназад тврдећи да им је град на југу енклаве важан јер представља последње велико упориште Хамаса. ИДФ сматрају да се овде налазе четири Хамасова батаљона.

Још један разлог зашто је Израелу важна Рафа јесте јер желе да преузму кормило над читавим подручјем који се протеже између Газе и Египта на самом југу, тврде аналитичари. Реч је о Филаделфијском коридору, за који Израел каже да ће, ако преузме контролу над њим, у будућности зауставити изградњу тунела у којима би људи могли да прокријумчаре оружје, пише Би-Би-Си.

И Бернс у Каиру

ДИРЕКТОР америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА) Вилијам Бернс јуче се вратио у Каиро поводом додатних разговора о могућем примирју између Израела и Хамаса и ослобађању талаца, известио је Си-Ен-Ен. И Израел и Катар су рекли да ће послати тимове н аразговоре. Портпарол катарског министарства спољних послова описао је последњу рунду преговора у Каиру као "индиректне преговоре између две стране", пошто се не очекује да ће се Израел састати са званичницима Хамаса.

Почетак израелске копнене офанзиве на Рафу изазвала је критике светских лидера и чланова међународних организација. Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Ђозеп Борељ изјавио је да је операција у јужном граду поново покренута "упркос свим захтевима међународне заједнице, САД, земаља чланица ЕУ и свих који траже од Нетањахуа да не напада".

- Решеност Израела да изведе офанзиву у Рафи ће довести до смрти још више цивила,шта год они рекли. У Гази нема сигурних зона - истакао је Борељ у саопштењу.

Јордански министар спољних послова Ајман Сафади оптужио је премијера Израела да бомбардовањем Рафе угрожава постизање споразума о примирју између зараћених страна.

- Учињен је огроман напор да се постигне договор којим ће се ослободити таоци и остварити примирје. Хамас је изнео предлог. Да Нетанијаху заиста жели споразум, озбиљно би преговарао о томе. Уместо тога, он угрожава споразум бомбардовањем Рафе - навео је Сафади на "Иксу".

Портпарол хуманитарне канцеларије УН Јенс Лаерке рекао је на брифингу за новинаре у Женеви да је Израел затворањем граничних прелаза Рафа и Керем Шалом "угасио две главне артерије за допремање хуманитарне помоћи у Газу".

- Агенције УН имају веома мале залихе у Појасу Газе јер се хуманитарне залихе одмах троше. Уколико гориво не дође у дужем временском периоду, то би представљало веома ефикасан начин да се хуманитарна операција сахрани - рекао је он.

Потпредседник Турске Џевдет Јилмаз изјавио је да је Израел спровођењем копнене офанзиве у граду Рафа на југу Газе починио још један ратни злочин.

- Израелски премијер Бењамин Нетанијаху и сви на власти који ћуте кад тад ће сносити одговорност пред човечанством. Турска ће учинити све да израелска влада буде кажњена за кршење међународног права - написао је Јилмаз на "Иксу".

УНРВА: Нема безбедних зона

ДИРЕКТОР планирања у Агенција УН-а за палестинске избеглице (УНРВА) изјавио је да поводом евакуације палестинског становништва из источне Рафе у Кан Јунис и Ал Маваси да нигде не постоји безбедна зона за цивиле. "Сигурна зона не може да прими више људи. Половина зоне направљена је од пешчаних дина које не могу дуго да приме људе, док је друга унутар Кан Јуниса, града који је доживео дивљачко бомбардовање у последњих неколико недеља. Прелази се морају поново отворити за робу и храну како би се омогућило хуманитарним агенцијама да пруже подршку", рекао је Роуз у изјави за Би-Би-Си.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

АФРИКА ПОСТАЛА НОВИ ЦЕНТАР ОДРЖИВЕ МОДЕ: Ево шта то заправо значи