ШТА РУСИЈА ПЛАНИРА СА МиГ-41:Ловац 6. генерације ће имати задатак да неутралише западне хиперсоничне циљеве (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

03. 05. 2024. у 21:00 >> 21:16

МиГ-41 ће постати први авион 6. генерације на свету, кажу Руси. Стручни портали и аналитичари чак најављују да Руси развијају „електромагнетно пулсно оружје“ мењајући тактику ратних операција.

ШТА РУСИЈА ПЛАНИРА СА МиГ-41:Ловац 6. генерације ће имати задатак да неутралише западне хиперсоничне циљеве (ВИДЕО)

Фото:Јутјуб принтскрин/Found And Explained

Према чланку из руских медија, „многе земље су најавиле дизајн авиона шесте генерације, попут САД, Јужне Кореје, па чак и Турске, али Русија са оваквим најавама превазилази сва очекивања”.

Руска ваздухопловна индустрија ради пуном паром, а резултати овог рада могу се сматрати успешним, сматрају из свпреса.

Тренутно само врло ограничен круг људи зна коначне параметре авиона МиГ-41, који се развија у оквиру програма „Напредни авијацијски комплекс за пресретање великог домета“.

Међутим, већ данас је јасно да ће његове тактичке, техничке и летачке карактеристике одредити да ли ће нови ловац припадати овој такозваној шестој генерацији.

Упркос чињеници да су слогани попут „спречи и престигни“ остали у славној совјетској прошлости, руско стварање првог ловца-пресретача шесте генерације на свету више је него симболично.

Фото: ЕПА/Pixabay/илустрација

Треба признати да термин „пресретач“ у односу на овај систем ваздушног наоружања не одражава читав спектар његове функционалности.

У питању је перспективна ваздушна платформа, створена да ради при брзинама изнад 4 маха (4896 км/х), што заправо одговара карактеристикама балистичке ракете, чак и на висинама које се граниче са свемиром.

Такав авион, уколико угледа светлост дана, заиста има све шансе да постане првенац шесте генерације, посебно имајући у виду базе које је створио његов претходник, свима добро знани МиГ-31.

МиГ-31, упркос прилично респектабилној старости (први лет је обављен 16. септембра 1975. године), и даље заузима почасно место у ТОП 5 „непосредних и очигледних претњи“, за Ваздухопловство Северноатлантске алијансе.

Одложени амерички програм превласти у ваздуху следеће генерације пружа руској авио-компанији МиГ добру прилику да преузме или задржи лидерство у овом правцу, зависно како гледате на ствари.

КАКВИ СУ ПЛАНОВИ МОСКВЕ ЗА ОВУ ЛЕТЕЛИЦУ

Прес служба руске компаније недавно је објавила непромењене планове, потпуни напредак радова и први лет МиГ-41, који се очекује 2025. године.

Постојећи временски јаз између фаза имплементације програма ПАК ДП објашњен је потребом праћења технолошких циклуса при раду са иновативним ваздухопловним материјалима, који обезбеђују несметан рад авиона у екстремним условима.

Очигледна предност за креаторе нове летелице биће уграђивање успешног технолошког развоја током реализације надзвучног програма.

Напори америчког Пентагона по овом питању, са стратешким бомбардером Б-21 „Рајдер” као авионом шесте генерације, нису наишли на разумевање ни међу свим НАТО савезницима.

Фото: принтскрин Јутјуб

Само (САД) не разумеју како се спор (максимална брзина нешто више од 1000 км/х), нимало велика висина (највиша висина не прелази 11 км), не разликује од Ф-22 „Рептор“, или практично остатак „Ф-35 Лајтинг 2“.

Према писању америчких медија, „руска летелица која поштује план „Напредни авијацијски комплекс за пресретање великог домета“ тихо је прешла из категорије „неизводљивих планова“ и „претераних фантазија“ у „скупе и тешко изводљиве програме“ са нејасном перспективом“.

Међутим, неупућеним је прилично тешко утврдити прави статус руског програма ПАК ДП, као и већине руских програма авијације због високог степена тајности који је укључен.

Анализа информација које стижу из компаније омогућава нам да се надамо да ће следеће године МиГ-41 извести свој први лет и то успешно.

И ако раније најављени рок за његово усвајање у службу руског ваздухопловства (2028) изазива разумне сумње, онда нам се реалнијим чини датум попут почетка 2030. године.

Међу руским стручњацима постоје снажне спекулације да ће једна од кључних функција перспективног авиона-пресретача дугог домета (ПАК ДП) бити неутрализација западног хиперсоничног оружја.

Планирано је да авион МиГ-41 буде опремљен ракетним системом МФРК ДП, који има могућност истовременог лансирања неколико вођене подмуниције, што значајно повећава шансе за пресретање ракета које лете надзвучним брзинама.

Као такву муницију, специјализовани руски стручњаци постављају перспективну вођену ракету ваздух-ваздух К-77М.

Осим тога, верује се да ће нови руски ловац МиГ-41 у свом арсеналу имати ракете ваздух-земља или противсателитске ласерске системе.

Вероватно је због тога МиГ-41 добио незванични надимак „свемирски авион“.

Иначе, према речима бившег маршала индијског ратног ваздухопловства Анила Чопре, „електромагнетно пулсно оружје“ активно развија руски војно-индустријски комплекс, и способно је да радикално промени тактику борбених дејстава у ваздуху, значајно проширујући листу циљева“, закључује он, очекујући да ће се ова летелица појавити у будућности.

Суштина аутора овог текста је да ће Русија у будућности добити авион, који ће испуњавати све захтеве авиона шесте генерације: са изузетно великом брзином, широком мултиспектралном динамичком камуфлажом, турбо моторима, надзвучним оружјем у арсеналу и способношћу за извођење мисија борбених дејстава на граници са блиским свемиром.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

Šta treba da uradite kada antibiotici prestanu da deluju? Sprečite širenje bakterija, gljivica i virusa koji su otporni na lekove