КРАЈ ЛИБЕРАЛНЕ РАЗМЕНЕ? Историјске промене на којима инсистира француски председник Емануел Макрон

- Наши циљеви су јасни, али не успевамо да их остваримо с актуелним правилима. Имамо превише правила, премало улагања, превише смо отворени и не бранимо сопствене интересе – поручио је француски председник, нагласивиши да на "састанак историјом" мора да се крене одмах, имајући у виду да европски континент каска за САД и Кином.

КРАЈ ЛИБЕРАЛНЕ РАЗМЕНЕ? Историјске промене на којима инсистира француски председник Емануел Макрон

Фото АП

Најавио је и неке драстичне промене, као што је одустајање од досадашњег "светог" правила слободне размене, у кључним привредним секторима. Акценат, каже, треба ставити на "мејд ин Јуроп", у чему се слаже с Немачком. Жеља му је да Европа постане "светски лидер".

Инсистирао је на поједностављивању администрације:

- Треба прекинути с компликованом Европом. Дуго смо се бавили детаљима.

Такође, предложио је да се у европске споразуме унесу преференце о европској војној и свемирској индустрији. Инсистирао је на кредибилној европској одбрани, јакој војној индустрији и "ратној економији". Нагласио је да француски "рафали" постају стандард у европској одбрани.

- Европа мора да зна да одбрани оно до чега јој је стало – поручио је.

Навео је и да ЕУ треба да се окрене другим партнерима.

- Европска политичка заједница је сигурно добро место да се изграде нова парадима сигурности и заједнички оквир безбедности и одбране – рекао је Макрон и поручио да се на то надовезује европска дипломатија, са проширеним капацитетима који ће показати да ЕУ "није вазал САД" и да зна да сарађује са свим регионима у свету, од Африке до Латинске Америке.

Истовремено као главни услов европске безбедности навео је да "Русија не победи у агресивном рату" у Украјини.

Заложио се за одбијање биполарне конфротације у свету Захтева бољу заштиту европске инфраструктуре, улагање у информатику и вештачку интелигенцију, док пољуопривреду, храну и легове види као важан сегмент суверенитета. Хоће и промену монетарне политике.

- Не можемо да имамо монтерну политику у којој је једни циљ инфлација – казао је, инсистирајући да се у обзир узму и привредни раст, декарбонизација и клима.

Заузео се за јаку економију, јачање куповне моћи, стратешко обезбеђивање суверенитета. Нагласио је да је потребно више стотина милијарди евра заједничког европског улагања у инвестиције. Указао је да Европа у том смислу чини три грешке: превише је штедње без улагања, премало је преузимања ризика, док сваке године 300 милијазрди евра уштеђевине европских грађана финансира америчке фондове.

Поводом његове изјаве о "смртности Европе" нагласио је да ће се то догодити, ако ЕУ не буде штитила своје гранце и ако и даље буде зависила од других.

На европском плану, заговара као неопходну квалификовану већину у доношењу одлука у спољнополитичком и фискалном домену. Јака Европа по Макрону значи и одбрана њених граница против миграната који ремете европска друштва.

- Свугде у Европи наше вредности и културе су у опасности – упозорио је, исткавши да "Европа може да умре" ако се ништа не учини.   

Осудио је нападе на "либералне демократије" и нагласио да је потребна "јака Европа коју ће поштовати у свету и која ће осигурати сопствену безбедност." Приметио је, као извор забринутости, и "узмицање демократије" и тражио да се стане у одбрану европског хуманизма, залажући се за слободу медија и универзитета и поделу власти. Европски лидери, каже, имају одговорност када се појављује сумња у науку и демократске вредности, па је затражио да се спроведе опсежна реорганизација друштвених мрежа преко којих млади формирају своје демократско опредељење, уз родитељску контролу за млађе од 15 година.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СИНЕР ИСПИСАО ИСТОРИЈУ ТЕНИСА: Нестварна сезона за италијанског тенисера