КАДА ПОЛЕТИ РУСКИ СУ-57 СТРЕПЕ И ЗАПАД И КИЈЕВ: Арсенал залиха руског Су-57 и крстареће ракете Х-69 улива страх у кости (ВИДЕО)
У ПОЧЕТКУ, стрепња међу Украјинцима због лансирања руског Су-57, напуњеног ракетама Х-69, била је углавном ограничена на пспецијализоване посматраче. Међутим, ова анксиозност је сада добила формалнији облик.
На пример, војна новинска агенција ArmiyaInform недавно је пренела изјаву портпарола ваздухопловства мајора Иље Јевлаша о протоколу за проглашавање упозорења о ваздушном нападу због лансирања авиона типа Су-57. Јевлаш је указао да се упозорење преноси на регионе за које се предвиђа да ће бити у домету гађања. Ове информације се прикупљају из различитих извора, посебно од савезничких земаља.
У овом контексту, може изгледати као да је руско ваздухопловство тек недавно ангажовало авионе Су-57 у сукобу са Украјином. Међутим, то није стварни сценарио.
СУ-57 ЈЕ УКЉУЧЕН ОД 2022. ГОДИНЕ
Почнимо са извештајима украјинских извора. Већ у априлу 2022. појавили су се извештаји о томе да је Русија користила авионе Су-57 за нападе на Украјину. Мете? Кировоградска област и лучка инфраструктура у Одеској области. У том тренутку, ови авиони су испалили ракете Х-59 без уласка у украјински ваздушни простор.
Према резимеу британског министарства одбране објављеном у јануару 2023, Русија је почела да користи Су-57 у текућем рату против Украјине у јуну 2022. Распоређени за ударање по копненим циљевима и лансирање ракета 'ваздух-ваздух', ови авиони су значајно унапредили борбене способности Русије.
Међутим, важно је напоменути да у извештају није прецизирана учесталост употребе ових летелица. Оно што је потврђено јесте да је најмање пет авиона Су-57 стационирано у 929. опитном центру Министарства одбране Русије у Ахтубинску.
ЈЕДАН СУ-57 НОСИ ЧЕТИРИ РАКЕТЕ Х-69
Дебата и даље траје око тачног броја авиона Су-57 који су тренутно у активној служби у оквиру руског ваздухопловства. Достављене информације обично су недоследне и конфликтне, углавном захваљујући непрозирности руских обелодањивања. Као пример ових контрадикторности, Украјина наводи да постоји само 10 оперативних авиона.
Насупрот томе, постоје западни извори који се разликују, постављајући цифру ближу 22 оперативне јединице. Ипак, постоје и кредибилни ентитети, као што је ИИСС, који изгледа стају на страну Украјинаца, слажући се са њиховом проценом од десет јединица. Ова неизвесност произилази из искошених најава Русије у вези са сваком новом испоруком авиона, где се специфични бројеви обично прешућују.
Удубљивањем у техничке могућности, чини се да постоји консензус о једном аспекту; Су-57 може претежно да носи до четири ракете Х-69. Ово се заснива на схватању да ће ове ракете бити смештене у интегралном одељку авиона.
ЗАШТО ПОСТОЈИ ЗАБРИНУТОСТ?
У последње време приметно је све веће интересовање Украјине за руски Су-57. Овај пораст радозналости не потиче од све већег броја ових авиона у руском арсеналу или броја пројектила Х-69 за које Руси тврде да могу бити смештени у овом наводно лансеру пете генерације.
Нагли пораст интересовања приписује се разорном уништењу ТЕ Трипољска у близини Кијева. Према украјинским изворима, ракета Х-69 одиграла је кључну улогу у овом нападу. Штавише, ови исти извори процењују да је ракета лансирана са импресивне удаљености од 400 км – што је забрињавајуће откриће за украјинску противваздушну одбрану, која је раније претпостављала максимални домет од 300 км за ово оружје.
Додатни домет од 100 км имплицира да Су-57 не би морао да нарушава украјинску територију или да се приближава активним линијама сукоба. Након лансирања, летелица је наизглед извршила стратешки „заокрет“, враћајући курс ка безбедности ваздушног простора Руске Федерације.
ПРОБЛЕМИ УКРАЈИНСКЕ ПРОТИВВАЗДУШНЕ ОДБРАНЕ
Хајде да узмемо у обзир Украјину, која је доживела значајно деградирање своје противваздушне одбране, првенствено због несташице снабдевања и недостатка војне помоћи, претежно из САД. Распоређивање одбрамбених система на фронту као што су Патриот, ИРИС-Т или САМП/Т претворио се у значајан изазов за Украјину. То је због једноставне чињенице да ове системе може лако идентификовати и уклонити руска војска.
У таквој невољи, руски Су-57 налази прилику да делује са повећаном безбедношћу дуж периферије линије сукоба. Неки извештаји чак сугеришу да је управо овај сценарио можда играо улогу у недавном паду ТЕ Трипилска. Занимљиво, елементарна физика сугерише да се домет пројектила може значајно проширити када се лансира са брзо покретне ваздушне платформе.
Ако је веровати руској статистици, Су-57 може да се похвали максималном брзином од 2,0 маха и суперкрстарском брзином од 1,3 маха. С обзиром на ове брзине, чини се вероватним, посебно ако се достигне граница од 2,0 маха, да би се домет ракета Х-69 потенцијално могао проширити на невероватних 400 км. Са овим информацијама при руци, није изненађујуће да би украјински стручњаци могли гајити озбиљну забринутост у вези са оперативним утицајем Су-57, с обзиром на његов капацитет да носи до четири пројектила Х-69.
bulgarianmilitary.com
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ЛОВАЦ: Погледајте снимак борбеног задатка ловца Су-34
Препоручујемо
АМЕРИКАНЦИ ОТКРИЛИ: Зашто је Патриотима тешко да открију руски Су-35 (ВИДЕО)
20. 04. 2024. у 23:11
ВЕЛИКА ИСПОРУКА РУСКИХ ТЕНКОВА: Т-80 БВМ креће на фронт, чека се ТОС-3 „Дракон“ (ВИДЕО)
21. 04. 2024. у 20:34
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)