КИНЕСКА ПВО РАКЕТА ЧИНИ Б-21 ЗАСТАРЕЛИМ: Има 10 пута већи ефикасан домет од америчког ТХААД-а (ВИДЕО)
ДОК се баук рата надвија над Индо-Пацификом и системи противваздушне одбране (ПВО) преузимају кључну улогу, кинески истраживачи тврде да су развили ракету земља-ваздух са ефикасним дометом који никада раније није виђен.
Пошто ракете земља-ваздух обично имају домет лета десетинама километара, ракете противваздушне одбране ултра дугог домета са дометом од 2000 км сматрају се непрактичним и неизводљивим.
На пример, најновији и најнапреднији систем противваздушне одбране Русије, С-500, има максимални домет од 600 километара, док је максимални домет С-400 САМ 400 километара. Кинески ХК-9 има домет од само 200 километара, а ХК-22 има домет од 170 километара.
У том контексту, наводни домет овог новог САМ-а који је развила Кина изгледа прилично претерано. Су Хуа, сарадник истраживач на Северозападном политехничком универзитету, предводио је тим који је тврдио да оружје може да обори бомбардере и авионе за рано упозоравање како би их спречило да се мешају у било какве регионалне сукобе.
Иако ниједна конкретна држава није наведена у новинама, чини се да је то искоса референца на америчко ратно ваздухопловство и његове регионалне савезнике.
САД су недавно прошириле своје војно присуство у региону. На пример, бомбардер УСАФ Б-52Х учествовао је у билатералној обуци са Јапанским снагама ваздушне самоодбране изнад Јапанског и Источног кинеског мора крајем јануара.
Из перспективе, неколико војних стручњака и америчких званичника предвиђају да ће Кина покушати да изврши инвазију на Тајван до 2027. године, догађај за који се очекује да ће прерасти у шири регионални сукоб који ће на крају укључити Сједињене Државе.
Заокупљена изазовима које представљају тајванске присталице на Западу, Кина се спрема да блокира свако спољно мешање у случају сукоба у мореузу.
Лист наводи да ће ПЛА пуцати само ако се циљни авион не врати након првог упозорења. За очување регионалног и међународног мира и стабилности, технологија је „од великог значаја“, наглашава се у тексту.
Према извештају, ПЛА је затражила оружје које би било приступачно за производњу, практично за свакодневну употребу и не више од 10 метара (33 стопе) дужине или 4 тоне тежине, што га чини погодним за мобилно лансирање са возила.
Су и његова група су наводно надмашили предвиђања стварајући ракету ултра дугог домета са масом од 2,5 тоне и дужином од само 8 метара (26 стопа). Огроман потисак потребан за вертикално лансирање долазиће од ракетног мотора на чврсто гориво, а пројектил ће затим бити покренут у горњу атмосферу помоћу рамџет мотора.
Војни аналитичар са седиштем на Филипинима, Мигел Миранда, рекао је за EurAsian Times: „Мислим да би за сада требало да занемаримо ово истраживање о кинеском далекометном САМ-у. Нема сумње да је кинеска ракетна технологија веома напредна, међутим, оно што се дешава на државним универзитетима је сасвим другачија игра у поређењу са стварном производњом кинеске противваздушне одбране, која је преоптерећена већ неколико година. Ако морам да коментаришем прототип ракете који је процурио из истраживања, то је практична поставка која комбинује првостепени појачивач на чврсто гориво и оно што представља крстарећу ракету са рамџет мотором. Међутим, нема назнака да ће то ускоро усвојити било који огранак кинеске војске.
Изглед пројектила није описан у публикацији, али је СЦМП закључио да би на основу својих дизајнерских параметара личио на хиперсонично возило Феитиан-1, које је универзитет успешно тестирао пре две године са сличним двостепеним погонским системом.
Чини се да војни посматрачи нису импресионирани. Други војни аналитичар и посматрач ПЛА, Хесус Роман, рекао је на платформи Икс: „Главно ограничење за САМ системе је закривљеност Земље због радара. Постоје неки системи попут америчког ТХААД-а који имају много шири „домет“. Заиста нема смисла имати САМ систем са дометом од 2000 километара јер би могао достићи превише површине Земље.
С обзиром да је ПЛА САМ систем пореклом из Русије (С-300 од ХК-9 или Бук систем до ХК-16) и да су пре неколико година купили С-400, мислим да је мало вероватно да су развили технологију. Мислим да мисле на одбрамбени систем против балистичких ракета са способношћу да идентификује мете на домету од 2.000 км (али није у могућности да их гађа на тој удаљености).“
Неки други посматрачи ПЛА које је контактирао EurAsian Times одбили су да коментаришу, одбацујући тврдње као лажне. Један војни посматрач који није желео да буде именован исмејао је кинески лист који је пренео ове тврдње.
НОВИ САМ-ОВИ ЋЕ РАДИТИ СА КИНЕСКОМ САТЕЛИТСКОМ МРЕЖОМ
Научници који су развили ракету верују да ће нова ракета бити вођена подацима у реалном времену са извиђачких сателита пре него што се пребаци на своје сензоре за последње навођење ка циљу и детонира своју бојеву главу када се нађе у ефективном домету уништења циља.
Они су даље нагласили да је конвенционална стелт технологија коју користе амерички бомбардери Б-2 и Б-21 постала застарела због кинеске робусне глобалне сателитске мреже за праћење. То се у суштини односило на видео снимак у реалном времену на којем се налази стелт ловац Ф-22 којег прати Јилин-1, највећа констелација сателита за посматрање Земље на свету, који је објавила кинеска влада.
Већи авиони, укључујући бомбардере, танкере и авионе раног упозорења, су спори. Према Суу и његовом тиму, чим изађу на писту, њихове јединствене карактеристике могу бити визуелно препознате и праћене сателитима помоћу вештачке интелигенције.
Кина је набављала сателите за контролу приступа и одбијање упада у подручја (А2/АД) како би се припремила за могуће војне сукобе у стратешким областима, укључујући Јужно кинеско море и Тајвански мореуз. Ови сателити су део те способности.
Са својом базом на Гуаму, око 2.600 километара (1.620 миља) од Тајвана и 3.000 километара (1.860 миља) од кинеског копна, америчка војска је прогресивно прерасподелила своје снаге на други ланац острва.
Слање флоте бомбардера са Гуама да гађају кинеску флоту и обалску инфраструктуру у случају сукоба у Тајванском мореузу је кључна америчка стратегија која има за циљ да спречи ПЛА да се искрца на острво. Извештај имплицира да је то разлог зашто Кина можда тражи најсавременије системе противваздушне одбране дугог домета који ће бити распоређени дуж њених обала.
(EurAsian Times / Sakshi Tiwari)
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка
Препоручујемо
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)