НИКО НИКОМ НИЈЕ НИШТА, ТО ЈЕ НОВА ПОРОДИЦА : Берлин пише законски оквир да замени основну ћелију друштва
ВЛАДА немачког канцелара Олафа Шолца планира да, законом, уведе нови правни механизам који ће помоћи људима у "неромантичним везама" да преузму одговорност једни за друге.
Становништво ове земље је све старије, а и све је више самаца. Свака четврта особа признаје да је усамљена, да нема ко "да јој у болести донесе чашу воде", показују најновије анкете. Распад породице, начин на који Немци живе, воле и (не) бивају родитељи, трансформисало је друштво до непрепознатљивости. Економско бреме, које се из дана у дан увећава и прети да Немачкој одузме епитет најјаче европске економије, долива уље на ову социјалну ватру.
У питању је, по оцени Марка Бушмана, министра правосуђа, "вероватно највећа реформи породичног закона у последњих неколико деценија". Предлог је већ усаглашен међу странкама владајуће "семафор коалиције", коју чине социјалдемократе, Зелени и либерали. Такозвана Заједница одговорности треба да обезбеди нови правни механизам путем ког ће групе од две до шест особа моћи да преузму правну одговорност једна за другу, на пример, у случају потребе за хитном медицинском помоћи, пише "Дојче веле".
- Заједница одговорности има и додатну симболичку вредност - вели Бушман. - Свако ко у њу уђе, ствара друштвену везу, структуру, нешто позитивно.
Андреа Неверла, социолог, аутор истраживања о интимности и обрасцима у односима, напомиње да је "истина да у модерним романтичним везама нема сигурности, а људи то често науче на тежи начин". У друштву које стари, каже она, треба потпуно преиспитати како желимо да живимо заједно и типове мрежа подршке на које се људи ослањају. То укључује децентрализацију доминантног модела односа романтичне љубави између двоје људи, дакле, базичне, "старинске" породице, као основне ћелије друштва.
Указујући на пример "одабраних породица" које су створиле ЛГБТ особе, пошто су их њихове биолошке породице одбациле, Неверла оцењује да "би наш свакодневни живот можда био боље структуриран око пријатељстава, него око једног романтичног партнера".
Самаца све више
АНАЛИЗЕ показују да у Немачкој постоји више него двострука вероватноћа да ће старије особе живети саме. Око 32 одсто људи у доби од 65 и више година у ЕУ, живело је 2022. године као једини члан свог домаћинства. У Немачкој је та бројка чак 34 процента, показују подаци Удружења приватних здравствених осигуравајућих кућа. Предвиђа се да ће, до 2030. за чак 5,75 милиона људи у Немачкој бити потребна нега. Данас се око 33 одсто деце у Немачкој рађа у заједници невенчаних родитеља, показују подаци Института немачке привреде. По истом извору, стопа развода је 2021. године износила 39,9 одсто.
- Морамо бити креативни, а потребни су нам и подстицаји из државе да би нам било омогућено да испробамо те различите облике - објашњава Неверла. - Заједница одговорности би, заправо, могла да буде простор слободан за опите, јер би створила полигон да групе људи експериментишу с новим облицима заједнице на начин, признат и подржан од стране државе и законски заштићен, као што то брак јесте.
Влада оцењује да ће "заједница одговорности" помоћи да живот старијих особа и самохраних родитеља буде лакши. Неверла би, каже, желела да види нове прогресивне и експерименталне облике комунализације и заједништва које подржава држава, али је забринута да тренутна политичка клима у Европи иде у супротном смеру.
- Знам да десничарски популисти не желе такве нове животне концепте. То отежава онима који желе да живе у различитости, не само у романтичним везама, већ у свим другим облицима различитости - вели она. - Идеја мале породице веома је корисна и за државу и за капитализам, јер се тамо одвија већина оног неплаћеног рада када је реч о нези, углавном од стране жена, а који је заиста темељ функционалног друштва и тржишне економије.
Оригинални документ који говори о заједници одговорности, либерали су, још 2020. године, укључили у предлоге за нове начине решавања финансијских питања као што је, на пример, наследство. Неверла сматра да су садашњи предлози много мање амбициозни и пита се зашто постоји толики страх од нових облика заједништва. "Стварно се надам да ће људи схватити да им се овим идејама ништа не одузима, већ, заправо, поклања".
Иако је идеја у суштини позитивна и брига власти о старима и немоћнима у народу препозната и итекако добродошла, многи су, међутим, скептични, налазе бројне негативности и препиру се око тога колико ће ова идеја реално променити животе људи. Док једни истичу да ће огромном броју људи нови закон олакшати самотну старост, други упозоравају да је ово још једно "поткопавање" класичне породице.
- Мислим да то неће много тога да промени за старије особе - критична је Регина Гернер, председница Националног удружења организација старијих грађана (БАГСО), у изјави за "Дојче веле". - Већ постоје инструменти, као што је здравствени опуномоћеник, што је такође мање бирократски, него ако морате да користите нотара, а постиже се жељени циљ, брига за остарелог самца.
Самохране мајке биће на мукама
ОСНИВАЧ удружења које се у Немачкој залаже за права самохраних родитеља Хајди Тијеман истиче да су самохраним родитељима потребне веома различите ствари да би побољшали своју ситуацију. "Оно што влада предлаже је понуда коју, у ствари, нико и не тражи" вели Тијеманова, забринута да би људи у романтичним везама, који не желе да буду легално венчани, могли да користе нови правни механизам као алтернативу браку, али уз много мање правне заштите. "Мајке, које још увек сносе већину бриге, наћи ће се у далеко тежој ситуацији, него да су у браку. Влада обећава да неће бити пореских олакшица повезаних с реформом, али не и да ће нови пропис очистити од фискалних недостатака".
Гернерова оцењује да би, уместо овога што се предлаже, боље било реформисати постојећи Закон о одсуству за потребе неге. Овај пропис тренутно омогућава само члановима уже породице да узму плаћено одсуство са посла ради неге болесног рођака, па ту, сматра, има места за ефикасну дораду.
Критике реформе стигле су и од опозиционих демохришћана и крајње десне популистичке Алтернативе за Немачку(АфД). Гинтер Крингс, портпарол Хришћанско-демократске уније(ЦДУ) за правна питања сугерисао је да би нови правни механизам "могао да отвори бочна врата полигамији", која је тренутно у Немачкој легална само уколико је полигамни брак законски склопљен у иностранству.
- Нико неће моћи да контролише природу веза међу људима у таквој "заједници одговорности" - поручује Крингс. - Ако друге нације буду копирале овај пример, свет више неће бити исти.
Брак и породица уживају заштићени статус према немачком уставу. Влада канцелара Шолца, наглашава да је нова реформа усмерена на особе у неромантичним везама, пре свега на старије људе, те да то није никакав "лајт-брак", односно да ту неће бити пореских олакшица, нити икаквих последица по спровођње Закона о наслеђивању, или испуњавање обавеза око издржавања.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)