ПОТОПЉЕН ЈОШ ЈЕДАН РУСКИ БРОД: Пловило није издржало масиван удар дронова Магура В5, напад био намењен Кримском мосту? (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

05. 03. 2024. у 17:06

У НОЋИ 5. марта, украјинске снаге уз подршку НАТО шпијунских летелица покренуле су масиван комбиновани напад на полуострво Крим. Експлозије су одјекнуле у близини градова Керч и Феодосија на истоку полуострва.

ПОТОПЉЕН ЈОШ ЈЕДАН РУСКИ БРОД: Пловило није издржало масиван удар дронова Магура В5, напад био намењен Кримском мосту? (ВИДЕО)

Фото принтскрин твитер ГУР

Једна од мета био је Кримски мост. Руске снаге противваздушне одбране су одбиле напад и мост није оштећен. Сви детаљи удара тек треба да буду откривени.

Истовремено, украјинске беспилотна пловила гађала су патролни брод „Сергеј Котов“ руске Црноморске флоте. Као резултат битке, брод је потонуо у близини источне обале полуострва Крим.

Посада патролног брода је прихватила битку и борила се у покушају да спасе брод. Према непотврђеним извештајима, Сергеј Котов је био гађан са око 15 безпосадних чамаца, од којих је 10 уништено. Најмање три чамца-дрона су ударила брод у крму и у моторни простор.

Украјински извори објавили су снимак удара дронова на патролни брод Сергеј Котов:

Неки руски извори известили су да се напад догодио у близини луке Феодосија. Неки други медији су се позивали на своје војне изворе, извјештавајући да је брод био нападнут у Керчком мореузу 9 км од рта Такил.

Ако су се чамци без посаде кретали у Керчком мореузу, не треба искључити да би мета напада могао бити и Кримски мост, а посада Сергеја Котова га је осујетила, жртвујућиброд.

Сергеј Котов је после поноћи послао сигнал за помоћ дежурној станици здружене групе трупа за одбрану полуострва Крим.

Посада је известила да је брод био подвргнут масовном нападу. Најмање један руски хеликоптер Ми-8 је наводно дошао у то подручје да пружи ваздушну подршку. Неколико дронова Магура је уништено ватром из митраљеза из хеликоптера, према руским извештајима.

Напад је био превише масиван, а неколико дронова је стигло до циља. Према руским извештајима, у помоћ су притекла 2 тегљача. Одмах је евакуисано 55 чланова посаде, укључујући шест рањених морнара.

Осталих десет морнара остало је на броду да довезу оштећени брод у луку; али њихови напори нису донели резултат. Око пет сати ујутру, патролни брод Сергеј Котов потонуо је пет километара од рта Такил. Како се наводи, посада није претрпела жртве.

Патролни брод Сергеј Котов ушао је у службу руске морнарице 30. јула 2022. године и био је један од најновијих бродова Црноморске флоте. Током своје кратке службе победио је у најмање три битке против украјинских беспилотних чамаца. Брод су већ покушавале да потопе украјинске снаге.

У јулу 2023. године, посада је на два поморска дрона испалила ватру из стандардног наоружања брода на удаљености од око 1000 и 800 метара у западним водама Црног мора.

У августу 2023. године посада је одбила напад још два чамца. У септембру 2023. Сергеј Котов је уништио још пет украјинских поморских дронова.

Масовна производња камиказа дронова-чамаца у Украјини, покренута уз подршку земаља НАТО-а, укључујући Велику Британију, омогућило је украјинским снагама да повећа број чамаца који се користе за један напад на руске бродове. Дакле као што видимо сада чак 15 њих јури један брод.

Фото МО Украјине

Истовремено, руска морнарица тек треба да научи како да заштити бродове и приобалне воде од малих чамаца без посаде. Руски удари на украјинска складишта и радионице у Одеској области тек треба да зауставе украјинске нападе, јер се чини да до сада нису дали резултата.

Крајем новембра месеца, Руски маринци су по први пут заробили дрон Магура у нападу ових украјинских поморских пловила.

У области Јевпаторије, на обали полуострва Крим, откривена је група украјинских камиказа чамаца. У близини језера Донузлав примећена су четири полупотопљена пловила.

Дејством из палубног наоружања са бродова и чамаца Црноморске флоте, уништена су три надводна чамца „самоубице“. Услед дејства руских система ометања или квара, четврто безпосадно пловило се насукало на обалу у истом подручју.

МАГУРА ДРОНОВИ

Установљено је да су Украјинци користили као и сада, управо поморске дронове камиказе „Магнура“ В5. Чамац од 5,5 метара, који се уздиже 50 цм изнад воде и може да постигне максималну брзину од 42 чвора, пронађен је неоштећен.

Пловило може прећи 830 км брзином крстарења од 22 чвора са теретом од 300 кг. Чамац се контролише преко сателитског сигнала или коришћењем Месх радио технологије.

Украјинска одбрамбена индустрија представила је свој поморски борбени дрон Магура В5 у јулу месецу 2023. године.

Детаљи о овом новом дрону представљени су први пут на Међународном сајму одбрамбене индустрије (ИДЕФ 2023). Поморска беспилотна летелица МАГУРА В5 је вишенаменски беспилотни површински брод нове генерације развијен у Украјини.

Може да обавља разне операције као што су надзор, извиђање, патролирање, трагање и спасавање, поморску заштиту и борбене мисије. Поморски дрон МАГУРА В5 има дизајн који му омогућава одличну маневарску способност.

Фото Телеграм канал “Два мајора”

Дрон МАГУРА В5 доста личи на један од дронова којим су Украјинци недавно напали руски извиђачки брод Приазовље. Уколико јесте, то би била прва забележена употреба у пракси.

-Ово је приступачно решење које се лако може покренути са било које удаљене локације. Беспилотна контрола минимизира потребу за људским ресурсима за завршетак мисија, смањујући потенцијални губитак људских живота док раде у тешким окружењима, изјавили су тада произвођачи.

Украјинци су у марту 2023. године представили и нове верзије два дрона под називом „Бакхмут“ и „Монобанк“.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИ УНИШТИЛИ ПРВИ АБРАМС: Амерички тенк у пламену

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ТРАМП НАПРАВИО УЖАСАН ПРОБЛЕМ ЗАГРЕБУ: Катастрофалне вести за Хрватску