АЛАРМ НА ЗАПАДУ, СТИГАО ХИТАН ИЗВЕШТАЈ: Кренуо је напад у свим смеровима (ФОТО)
АМЕРИЧКИ институт за проучавање рата, ИСВ, објавио је касно синоћ најтемељнију анализу ситуације на ратишту у Украјини, која долази након вишемесечних борби за кључни град Авдејевку.
Наиме, ако Авдејевка падне, говорило се месецима раније, то ће бити први руски корак ка освајању целог Донбаса. И заиста, нова мапа коју је објавио Институт, након заузимања Авдејевке, показује да Руси напредују са свих страна и да Украјини не иде, без значајније помоћи Запада.
Руске снаге спроводе кохезивну вишеструку офанзивну операцију у потрази за оперативним значајним циљем, скоро први пут за више од годину и по дана. Изгледи за ову офанзиву у сектору Харков-Луганск су далеко од јасне, али њен почетни учинак означава значајан помак у приступу руског оперативног нивоа.
Руски напори да заузму релативно мале градове и села у источној Украјини од пролећа 2022. генерално нису обезбедили оперативно значајне добитке, иако су те операције резултирале борбама великих размера и значајним украјинским и руским губицима.
Руске снаге су пратиле значајније циљеве током своје офанзиве зима-пролеће 2023, али је и тај притисак био лоше осмишљен и изведен, а њихов неуспех да направи било какав значајан напредак онемогућава доношење чврстих закључака о намераваним циљевима.
Међутим, сада се руска офанзивна кампања одвија дуж чак четири осе, од севера ка југу:
1) око Купјанска и Синкивке;
2) од Табаивке према Крухљаковки;
3) од Макиевке према Рајхородки и/или Борови; и
4) од Кремине до Дробишева и/или Лимана.
Руски напади до ове тачке углавном су или концентрисали велике масе трупа против појединачних циљева (као што су Бахмут и Авдејевка) или су се састојали од вишеструких напада дуж линије напредовања које су биле превише удаљене да би се међусобно подржавале.
Тренутна руска офанзива у сектору Харков-Луганск, насупрот томе, укључује нападе дуж четири паралелне осе које се међусобно подржавају у потрази за вишеструким циљевима који ће, заједно, вероватно створити оперативно значајне добитке.
Дизајн ове офанзивне операције вреди пажљивог разматрања, без обзира на њен исход, као могући пример способности руске команде да учи из својих претходних неуспеха на оперативном нивоу и да их унапреди. Чини се, међутим, да се тактички учинак Русије у овом сектору није значајно побољшао у односу на претходне руске тактичке недостатке, фактор који би могао довести до укупног неуспеха чак и овог боље осмишљеног подухвата“, истиче ИСВ у својој опсежној анализи.
Четири осе
- Руска Западна група снага је недавно интензивирала операције на линији Купјанск-Сватов-Кремина и фокусирана је на четири правца напредовања. Руске снаге тренутно изводе офанзивне операције североисточно од Купјанска, северозападно од Сватова, југозападно од Сватова и западно од Кремине.
Руска Група западних снага (ВМД) је одговорна за већи део осе Харков-Луганск од стабилизације линије фронта након успешне контраофанзиве Украјине у области Харков у јесен 2022.
Централна група снага је имала одговорност за јужни део ове осовине у правцу Лимана између јесени 2022. и јесени 2023. године, али изгледа да је Западна група сада преузела одговорност за северни део правца Лимана након што је руска команда значајно померила елементе централне групе који подржавају офанзивне напоре за заузимање Авдејевке у Доњецкој области почетком октобра 2023.
6. комбинована армија ВМД и 1. гардијска тенковска армија наставиле су локализоване офанзивне напоре североисточно од Купјанска 6. октобра 2023. и спорадично интензивирале операције на другим местима у правцу Купјанска. Међутим, овај локализовани руски офанзивни напор да напредује ка Купјанску са североистока резултирао је само маргиналним тактичким добицима до јануара 2024.
Последњих месец дана украјински званичници су све чешће почели да извештавају да руске снаге постављају услове за веће офанзивне напоре у правцу Купјанска и Лимана. Елементи оружја за масовно уништење почели су да интензивирају операције у четири правца напредовања дуж линије почетком јануара, а шеф украјинске војне обавештајне службе ГУР Кирило Буданов је саопштио да су у току зимско-пролећни напори Русије на осовини Харков-Луганск. ИСВ истиче и закључује да способност Русије да изврши оперативно значајан офанзивни напор и даље у великој мери зависи од нивоа западне подршке Украјини.
Западна помоћ
- Добро снабдевене украјинске снаге са супериорним способностима раније су спречиле руске снаге да остваре чак и маргиналне добитке током великих руских офанзивних напора и показале су се ефикасним у изазивању трајне деградације руских логистичких и борбених способности.
Тренутне могућности Украјине ускраћују руским снагама маневрисање неопходно за постизање оперативно значајног напретка, али многе од тих способности се ослањају на кључне западне, а посебно америчке системе и материјал.
Запад тек треба да обезбеди Украјини одређене способности које би могле да омогуће украјинским снагама да додатно ограниче способност Русије да настави са оперативним значајним напретком, посебно способности за ударе дугог домета који би могли да деградирају руску логистику у дубини и јуришне авионе који би могли да се такмиче са операцијама руског ваздухопловства.
Украјина покушава брзо да прошири своју одбрамбену индустријску базу како би сама произвела многе од ових способности, а украјинске снаге такође развијају технолошке иновације и адаптације које имају за циљ да надокнаде руску људску снагу и предности у материјалу. Овим украјинским напорима биће потребно време да дају значајне резултате, а то време ће искористити руске снаге да побољшају сопствене способности и спроведу потенцијално значајне офанзивне операције, као што је њихова текућа операција за достизање линије реке Оскил.
Кашњења у помоћи Запада приморала су украјинске снаге да користе своју опрему и створиле несигурност у украјинском оперативном планирању, рањивост коју ће руске снаге све више искористити да би олакшале освајање бојног поља.
Способност Украјине да се дугорочно брани ослања се на њену способност не само да спречи руске снаге да заузму оперативно значајно подручје, већ и да покрене успешне контраофанзивне операције за ослобађање стратешки виталних области. Способност Украјине да преузме и одржи иницијативу широм бојног поља и ослободи територију сигуран је начин да се руским снагама ускрати могућност да остваре стратешки значајне добитке у Украјини. Украјини је стога потребна безбедносна помоћ која јој омогућава да спречи текуће напоре Русије да оствари оперативно значајне добитке, а истовремено се припрема за сопствене операције које би могле ослободити даљу украјинску територију“, закључио је ИСВ.
БОНУС ВИДЕО
(Јутарњи лист)
Препоручујемо
ОРБАН: Нико у Европи не верује у победу Украјине - открио шта је потребно за мир
22. 02. 2024. у 10:36
МЕДВЕДЕВ НАЈАВИО ПОХОД НА КИЈЕВ: "Елите које сада владају морају да оду"
22. 02. 2024. у 08:49
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (1)