Т-90 ПРЕЖИВЕО УДАР ДРОНА КАМИКАЗЕ: Нови модели руског тенка отпорни на "смрт из ваздуха" (ВИДЕО)
ОД избијања руско-украјинских непријатељстава у пуном обиму почетком 2022. обе стране су извршиле велике модификације у великом делу својих тенковских флота како би одговориле на све веће претње њиховом оклопу.
Међу најзначајнијим је било додавање подигнутих кровова, понекад са експлозивним реактивним оклопом, изнад возила како би се обезбедила заштита од напада са врха или удара дронова.
Тенкови су такође генерално оклопљени, при чему је Украјина наследила значајну способност за производњу експлозивног реактивног оклопа од Совјетског Савеза који је користила за примену заштитних блокова не само на своја совјетска возила, већ и на новоиспоручена западна возила. као што су тенкови М1А1 Абрамс.
Важан показатељ ефикасности нове побољшане оклопне заштите која је додата руским возилима пружили су нови снимци руског тенка Т-90М након што су га удариле украјинске беспилотне летелице.
Најновији снимци показују видљива оштећења на Т-90М након удара украјинског дрона „камиказе“ за једнократну употребу, при чему су заштитни елементи тенка и метални екран изнад главе посебно оштећени. Показано је да су експлозивни реактивни оклопни блокови Контакт-1 на заштитној надстрешници изнад главе детонирали. Само возило, међутим, иначе остаје потпуно нетакнуто, и иако је очигледно још увек у потпуности способно за борбу, такође се може повући на фронт након мањег сервисирања како би се заменили његови оштећени заштитни системи.
Док су западни извори у почетку широко одбацили коришћење подигнутих кровова над тенковима и назвали су је „кавезом“, његова демонстрирана ефикасност против удара украјинске беспилотне летелице важан је показатељ да ће такве карактеристике и даље бити широко коришћене. Израелска војска је приметно усвојила веома сличну модификацију за сопствени оклоп крајем 2022. године, након што су њени тенкови претрпели губитке од удара дронова палестинских милицијских група.
Т-90М је први пут испоручен Руској војсци 2019. године, са десет возила испоручених те године, а док је Министарство одбране требало да купи само неколико десетина нових јединица са производних линија, ескалација рата у Украјини резултирала је значајно проширење производње и аквизиције. Нова класа тенкова ушла је у службу руске армије у априлу 2020. године, два месеца након завршетка државних испитивања, и издвајала се од свих осталих варијанти Т-90 у руској служби.
Међу његовим најзначајнијим карактеристикама били су јак основни оклоп, веома широка покривеност коришћењем Реликт експлозивног реактивног оклопа, напредне контроле ватре укључујући термалне нишане треће генерације и увођење независног термалног посматрача и дигиталног дисплеја за команданта. Нови аутоматски пуњач и главни топ омогућавају возилима да интегришу дуже АПФСДС метке са много већим продорним способностима против непријатељског оклопа, док нова заштита карусела аутопуњача тенка за одвајање муниције од посаде значајно повећава преживљавање.
То је показано недостатком унутрашњих експлозија на Т-90М који су задобили продорне поготке у Украјини. Возило је заслужно за значајне успехе на бојном пољу у украјинском позоришту. Тенк Т-72Б који се много више користи је такође виђен од краја 2022. године са новом конфигурацијом оклопа која је веома личила на ону Т-90М, а за њих се спекулисало да ће бити означени као Т-72Б4.
militarywatchmagazine.com
БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (1)