ПУТИН ПРВИ ПУТ УПОТРЕБИО МОЋНУ РАКЕТУ У УКРАЈИНИ: Кијев био мета - "Немогуће га је оборити, страшно оружје" (ВИДЕО)

Novosti online

13. 02. 2024. у 09:44

УКРАЈИНА тврди да има доказе да је Русија, по први пут у рату који траје скоро две године, испалила напредну хиперсоничну ракету - за коју стручњаци кажу да ју је скоро немогуће оборити.

ПУТИН ПРВИ ПУТ УПОТРЕБИО МОЋНУ РАКЕТУ У УКРАЈИНИ: Кијев био мета - Немогуће га је оборити, страшно оружје (ВИДЕО)

Фото: Профимедиа/Илустрација

Научноистраживачки институт за судскомедицинску експертизу који води влада у Кијеву навео је у објави на Телеграму да су остаци пронађени након напада на украјинску престоницу 7. фебруара указали на употребу хиперсоничне крстареће ракете "циркон" од стране руске војске, преноси Си-Ен-Ен.

- Ознаке на деловима и фрагментима, идентификација компоненти и делова, као и карактеристике релевантне врсте оружја указују на прву употребу "циркона" у борби - саопштио је институт, који је део украјинског Министарства правде.

Поред објаве на Телеграму објављен је и видео који приказује десетине комада крхотина за које се верује да су од нове ракете.

Украјинске власти су саопштиле да су четири особе погинуле, а да је 38 повређено у Кијеву током напада 7. фебруара, али ниједна жртва није директно приписана наводној ракети "циркон".

Такође се није помињала платформа за лансирање ракете, иако се у претходним извештајима у руским државним медијима наводи да је она била распоређена на ратном броду.

Стручњаци кажу да је "циркон", ако испуњава оно што руска влада каже о њему, страшно оружје.

Његова хиперсонична брзина чини га нерањивим чак и за најбољу западну противракетну одбрану, као што је "патриот", према Савезу за заступање ракетне одбране (МДАА) са седиштем у САД.

Алијанса каже да је његова брзина постављена на 8 маха, или скоро 9.900 километара на сат. Хиперсонична се дефинише као свака брзина изнад 5 маха.

- Ако су те информације тачне, пројектил "циркон" би био најбржи на свету, чинећи готово немогућим одбранити се од њега само због његове брзине - наводи алијанса на својој веб-страници.

Сајт такође указује на плазма облак ракете као још једну "вредну" особину.

- Током лета, пројектил је потпуно прекривен облаком плазме који апсорбује све зраке радио-фреквенција и чини ракету невидљивом за радаре. То омогућава да пројектил остане неоткривен на путу до циља - додаје се.

Поред тога, МДАА каже да је "циркон" "маневарска противбродска хиперсонична крстарећа ракета" са дометом негде између 500 и 1.000 километара.

Када је руска морнаричка фрегата Адмирал Горшков кренула у борбени задатак прошлог јануара, руски лидер Владимир Путин се хвалио ракетама "циркон" које је брод носио.

- Нема аналога ни у једној земљи на свету. Сигуран сам да ће тако моћно оружје поуздано заштитити Русију од потенцијалних спољних претњи и помоћи у обезбеђивању националних интереса наше земље - рекао је Путин, према извештају државне медијске агенције ТАСС.

Ако је Русија увела ново оружје у сукоб, то би могло значити проблеме за украјинску противваздушну одбрану која се већ напреже да одбије ваздушне нападе Москве.

На пример, у том нападу 7. фебруара, у којем је наводно коришћен "циркон", три балистичке ракете "искандер" и четири крстареће ракете Кх-22 које су испалиле руске снаге избегле су покушаје да их оборе, показују подаци украјинског ваздухопловства.

Фото: Профимедиа/Илустрација

Иако је противваздушна одбрана у прошлости оборила ракете "искандер", верује се да Украјина није успела да пресретне ниједан Кх-22 за скоро две године рата.

Говорећи у децембру, портпарол украјинских ваздухопловних снага Јуриј Ихнат рекао је да је Русија до сада у рату испалила скоро 300 Кх-22.

Украјинска противваздушна одбрана је имала одређени успех током напада 7. фебруара, оборивши 26 од 29 крстарећих ракета типа Кх-101, Кх-555 и Кх-55, све три крстареће ракете "калибр" и 15 од 20 дронова "шахед" које је испалила Русија. Али они су мање напредни од "циркона".

Упркос томе, аналитичари упозоравају да се не преувеличава утицај који би употреба "циркона" могла имати на рат у целини.

Си-Ен-Ен пише да је то нова и скупа технологија и поставља питање колико њих је Русија произвела?

- Кључно разматрање је способност Русије да произведе и постави капацитете попут "циркона" у великом обиму, посебно зато што ће се програм такмичити за финансијске и друге ресурсе са приоритетима као што је обнова руских копнених снага - рекао је прошле године Сидхарт Каушал, научни сарадник Краљевског института за уједињене услуге у Лондону, након што је Адмирал Горшков наводно био распоређен са "цирконима" на броду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (2)

СИНЕР ИСПИСАО ИСТОРИЈУ ТЕНИСА: Нестварна сезона за италијанског тенисера