ОТКРИВЕНО КО ЈЕ УБИО АМЕРИЧКЕ ВОЈНИКЕ У ЈОРДАНУ: "Преузимамо одговорност за напад на Кулу 22"

Марко Колашинац
Марко Колашинац

29. 01. 2024. у 16:27 >> 16:36

ПРОИРАНСКА група Исламски отпор у Ираку преузела је одговорност за нападе у којима су убијена најмање три америчка војника и 34 рањена. У време напада дроном, америчке снаге су биле у Кули 22, бази стратешки лоцираној у близини јорданско-сиријске границе.

ОТКРИВЕНО КО ЈЕ УБИО АМЕРИЧКЕ ВОЈНИКЕ У ЈОРДАНУ: Преузимамо одговорност за напад на Кулу 22

Фото Танјуг/АП

Према анализи произраелског Вашингтонског института за блискоисточну политику, Исламски отпор у Ираку заправо није само једна група, већ кровни назив који се користи за лабаву коалицију свих милиција које Иран подржава у Ираку и Сирији.

Коришћење таквог кровног термина прикрива одговорност, што отежава тачно утврђивање ко је одговоран за нападе на америчке трупе. То такође показује јединство милиција, што иначе није случај. Употреба општег израза део је „стратегије фасаде“ коју Иран и његови заступници користе од 2019. како би избегли одговорност за нападе на Американце.

Верује се да Снаге Кудс иранске Револуционарне гарде играју значајну улогу у организовању исламског отпора у Ираку.

- Ирачке наоружане групе имају тенденцију да љубоморно чувају свој индивидуални идентитет и заслуге које добијају од напада, тако да њихова спремност да прикрију те идентитете, па чак и негирају тврдње о појединачном групном нападу, сугерише да их координира виша сила - додаје се у извештају Института. Од напада Хамаса на Израел 7. октобра, групе милиција су напале америчке војне објекте у Ираку и Сирији најмање 160 пута дроновима, ракетама, минобацачем и балистичким пројектилима.

Ирачки војни званичници верују да милитантне групе вероватно предузимају акције како би одбраниле своју позицију гласних критичара Израела и самопроглашених бранилаца Палестинаца, али и да би ојачале регионалну подршку палестинској ствари.

Фото: Профимедиа

Tekst potpisa

- Толико су причали о свом непријатељству према Америци и о томе како желе да ослободе Јерусалим и ако сада ћуте, биће им заиста, стварно, стварно непријатно - рекао је један ирачки војни званичник за Атлантски савет.

Исламски отпор у Ираку саопштио је да је покренуо нападе као "одговор на масакре које је ционистички ентитет (Израел) починио над нашим народом у Гази" и додао да ће наставити да напада "непријатељска упоришта".

Амерички председник Џо Бајден рекао је да су напад на америчке трупе извеле радикалне милитантне групе које подржава Иран, а делују у Сирији и Ираку, а министар одбране Лојд Остин је додао да ће предузети "све неопходне радње да одбрани америчке и америчке трупе". Остин није открио из које земље је напад покренут.

Портпарол иранског министарства спољних послова Насер Канаани рекао је на конференцији за новинаре у понедељак да милиције не примају наређења од Ирана и да делују независно. Он је такође рекао да су оптужбе да је Иран наредио напад "неосноване" и окривио Израел и Сједињене Државе за подстицање нестабилности у региону.

- Ово је завера оних који виде сопствене интересе у увлачењу САД у нови сукоб у региону - рекао је Канаани.

Напад дроном на америчку базу у недељу показао је да су милиције које подржава Иран способне да нанесу озбиљну штету америчким трупама, упркос напорима америчке војске да их ослаби и избегне ескалацију ширег регионалног сукоба.

Мало се зна о нападнутој америчкој бази, осим да је близу америчке војне базе ал-Танф која је била кључна у борби против Исламске државе и која је играла важну улогу у америчкој стратегији за обуздавање иранског војног гомилања на истоку Сирија. Јордански званичници рекли су да напад није био на њиховом тлу, већ у пограничној области Сирије ван контроле Асадовог режима.

Од почетка сиријског сукоба 2011. године, Вашингтон је потрошио стотине милиона долара да помогне Јордану да успостави систем надзора, познат као „програм безбедности граница“, да заустави инфилтрацију милитаната из Сирије и Ирака.

Крајем прошле године, Јордан је затражио од Вашингтона да распореди системе противваздушне одбране Патриот како би ојачао одбрану граница и затражио додатну помоћ у борби против кријумчара дроге дуж границе са Сиријом. Тренутно је око 2.500 америчких војника распоређено у Ираку и још 900 у североисточној Сирији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СИНЕР МУ ЈЕ УШАО У ГЛАВУ, НИШТА НИЈЕ БИЛО ДОБРО: Мекинро жестоко критиковао Александра Зверева