УКРАЈИНЦИ БЕЗ ДОКАЗА О ОБАРАЊУ КИНЖАЛА: Ово су разлози зашто је немогуће погодити руску ракету Х-47М2 (ВИДЕО)

Novosti online

27. 12. 2023. у 20:11 >> 20:34

УКРАЈИНА све чешће износи тврдње да обара хиперсоничне ракете Х-47М2 Кинжал које су лансирали ловци МиГ-31К руских Ваздушно-космичких снага.

УКРАЈИНЦИ БЕЗ ДОКАЗА О ОБАРАЊУ КИНЖАЛА: Ово су разлози зашто је немогуће погодити руску ракету Х-47М2 (ВИДЕО)

Фото: Профимедиа

4. маја 2023. командант украјинског ратног ваздухопловства, генерал Николај Олешчук, изјавио је да је Кинжал пресретнут коришћењем система ПВО Патриот.

16. маја 2023. портпарол украјинског ратног ваздухопловства је изјавио да је пресрело свих шест ракета Кинжал које је лансирало шест ловаца руског ваздухопловства МиГ-31К. Просто невероватно али портпарол је тада признао да је једна од ракета Кинзхал оштетила батерију Патриот.

Након тога, обарање ракете, како је на енглеском називају Х-47М2, постаје скоро па свакодневица. Шала која се збија по друштвеним мрежама гласи овако: Када год Киџал удари у мету на земљи, земља је та која је пресрела ракету, те украјински извори јаве да је пресретнута.

Чињеница је да маневарска хиперсонична ракета Кинжал не може да се пресретне актуелном технологијом. У наредним параграфима, прво ћемо објаснити зашто је Кинжал тако страшна мета, а затим ћемо се задржати на физици која је потребна за пресретање такве мете.

Фото: Новости

СЕКВЕНЦА ЛАНСИРАЊА КИНЖАЛА

Авиони руског ваздухопловства МиГ-31К наоружани пројектилима Кинжал остају у ваздуху и патролирају колико је то могуће, за разлику од прошлости када би МиГ-31 летео само када је то потребно за напад на мету.

Руски инвентар ловаца МиГ-31К раније је био ограничен. Бројни медији тврде да сада постоји више од двадесет МиГ-ова 31К у саставу руског ваздухопловства

У прошлости, Украјина би била упозоравана на напад Кинжала само посматрањем полетања МиГ-31К. Сада се суочава са нападима Кинжала без икаквог упозорења.

Координате и радарска слика циља се преко безбедне везе за пренос података преносе до патролног МиГ-31К. Подаци о циљању, који се често добијају помоћу радарског сателита за снимање, могу се пренети путем сателита директно на МиГ-31К или преко земаљске контроле.

Систем за управљање оружјем и циљање на МиГ-31К користи примљене податке о циљању за програмирање аутопилота ракете Кинжал, дакле учитава радарску слику циља у трагач ракете и израчунава тачку лансирања ракете. Посада затим покреће секвенцу лансирања, која је потпуно аутоматизована.

Кинжал је у суштини, угрубо, ракета Искандер-М са скраћеном верзијом ракетног мотора Искандер-М. Лансирна платформа МиГ-31К игра улогу недостајуће дужине ракетног мотора ракете Искандер-М.

Да би лансирао Кинжал, МиГ-31К треба да буде на брзини, висини и координатама на којима би био Искандер-М, са сличним преосталим временом сагоревања.

Када је пројектил спреман за пуштање, посада покреће секвенцу лансирања. Авион тада лети аутономно, како би прецизно постигао параметре лансирања пројектила. Када се постигну параметри, посада пушта ракету.

Обично се лансирање пројектила одигра на висини од око 20 км при брзини од 2 маха.

Након пуштања, Кинжалов ракетни мотор на чврсто гориво се пали. Аутопилот контролише путању пројектила помоћу аеродинамичких пераја. Пројектил се брзо пење до границе стратосфере да би минимизирао отпор.

Са повећањем висине лета, аеродинамичка пераја постају неефикасна, а пројектил прелази на контролу вектора потиска. По доласку до границе стратосфере, пројектил лети хоризонтално и убрзава до 10 маха.

Током читавог лета до циља, пројектил маневрише насумично користећи контролу вектора потиска и касније пераја да избегне ракетну одбрану.

Доласком у циљно подручје, ракета укључује свој активни радарски трагач за навођење. Она континуирано упоређује радарску слику коју види њен трагач са сликом мете учитаној у њеној меморији пре лансирања. Чим открије поклапање, маневрира да погоди циљ стижући на удаљености од 10 м.

ИЗАЗОВ ПРОТИВВАЗДУШНЕ ОДБРАНЕ

Да би успешно пресрео циљ, ПВО систем мора да израчуна координатне тачке пресретања у ваздушном простору где ће мета и пројектил пресретач стићи у исто време.

Могућности убрзања ракете пресретача, брзина циљане ракете и домет откривања циља радара су кључни за успешно пресретање. У свим варијантама, циљна тачка је далеко испред тренутне позиције дуж путање циљане ракете.

Ако је раздаљина детекције мете кратка, а брзина мете веома велика, као што је то случај код пресретања Кинжала, неће бити могуће одредити нишанске тачке.

У случају веома раног откривања, било би могуће израчунати нишанску тачку, али би то било засновано на тренутној путањи циљане ракете. Ако циљана ракета непрекидно мења путању, тачка циљања би морала бити изнова калкулисана бесконачно.

Приближавајући се циљној ракети, инерција ракете пресретача би онемогућила прецизно праћење циља.

ЗАКЉУЧАК

Пресретање маневарске хиперсоничне ракете током њене терминалне фазе скоро је немогуће са тренутним стањем технологије глобално.

Међутим, постоји могућност пресретања Кинжала убрзо након његовог ослобађања из МиГ-31К када се пење на границу стратосфере и не маневрише.

Међутим, то би захтевало да се ПВО систем, у овом случају Патриот, постави веома близу тачке лансирања Кинжала.

С обзиром на то да Кинжал има домет од 2000 км, искључене су шансе да се батерија Патриот налази у кругу од 30 км (домет ракете пресретача ПАЦ-3) од лансирне тачке Кинжала.

Осим тога, Украјина никада није представила никакве физичке доказе о тврдњи о обарању Кинжала. За отаџбину и у циљу пропаганде, градоначелник Кијева Витали Клићко је у стручним круговима, такође исмејан сликавши се са бетонском бомбом.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (1)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Црногорски судија пехаром ударио тренера из лажне државе Косово (ВИДЕО)