КО ЈЕ БИО ХЕНРИ КИСИНЏЕР? Политички визионар или ратни хушкач
ХЕНРИ Кисинџер, често описиван као један од најутицајнијих америчких дипломата и државника, рођен је 27. маја 1923. у Фирту у Немачкој. Његово име је постало синоним за глобалну дипломатију, а његова каријера обухвата период великих међународних промена и изазова.
Кисинџерово породично порекло обликовали су Други светски рат и нацистички прогон Јевреја. Са породицом се преселио у Сједињене Државе 1938. године, где је започео своје високо образовање на Харварду. Његова интелектуална сналажљивост и аналитички приступ брзо су га истакли као перспективног младог стручњака у области међународних односа. Први значајан корак у његовој каријери био је да постане саветник за националну безбедност под председником Ричардом Никсоном 1969. године. Током свог мандата, Кисинџер је играо кључну улогу у обликовању америчке спољне политике током Хладног рата. Његова способност да доноси тешке одлуке и води дипломатске преговоре довела га је до кључних тренутака, укључујући вођење политике детанта између САД и Совјетског Савеза.
Један од најпознатијих момената у Кисинџеровој каријери било је потписивање споразума о контроли наоружања „САЛТ I” 1972. године, који је био покушај да се смање нуклеарне тензије између две суперсиле. Његова улога у мировним преговорима у Вијетнаму и потписивању Париског споразума 1973. такође су оставили дубок траг на међународне односе.
Нобелова награда за мир, коју је Кисинџер добио 1973. године, била је признање за његове напоре у постизању споразума и смањењу војних сукоба. Међутим, иста награда наишла је на критике због војних операција које су претходиле дипломатским достигнућима, као што је бомбардовање Камбоџе током рата у Вијетнаму. Након боравка у Белој кући, Кисинџер је наставио каријеру као дипломата, обављајући функцију државног секретара под председником Џералдом Фордом. Његова улога у постизању споразума између Израела и Египта (Кемп Дејвидски споразум) 1978. додатно је продубила његову репутацију мирнодопског преговарача.
Међутим, Кисинџерова каријера није била без контроверзи. Критичари га оптужују да подржава диктаторске режиме у циљу очувања америчких интереса, док други доводе у питање етичке аспекте његовог спољнополитичког деловања. Упркос контроверзама, Хенри Кисинџер остаје важна личност у светској дипломатији, чије су одлуке и достигнућа обликовали међународну сцена током кључних тренутака.
Кисинџер је, подсећамо, преминуо у свом дому у Конектикату у 101. години, саопштила је консултантска кућа Кисинџер асошиејтс.
БОНУС ВИДЕО: НАПЕТО У СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТУ - Српска новинарка поставила Милеру незгодно питање
(Klix)
Препоручујемо
ПРЕМИНУО ХЕНРИ КИСИНЏЕР: Утицајни бивши државни секретар умро у 101. години
30. 11. 2023. у 07:07
БЛИНКЕН ДОПУТОВАО У ТЕЛ АВИВ: Очекују се разговори о продужењу примирја
30. 11. 2023. у 00:22
СЕВЕРНА КОРЕЈА ПРЕЛОМИЛА: Никада нећемо разговарати са САД о нашем суверенитету
29. 11. 2023. у 23:55
БАЈДЕН РАЗГОВАРАО СА БИН ЗАЈЕДОМ: Лидери говорили о рату између Израела и Хамаса
29. 11. 2023. у 23:15
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (2)