СИНАГОГА У ЈЕРЕВАНУ НАПАДНУТА ДВА ПУТА: Јерменска терористичка група прети једном од највећих јеврејских покрета у САД и Европи
Дана 15. новембра у Јеревану је запаљена једина синагога у Јерменији. Ово је други случај у свету паљења јеврејске богомоље од почетка ескалације арапско-израелског сукоба, а први изван Блиског истока (претходни случај паљења синагоге био је у Тунису 18. октобра).
"Подметање пожара у Јеревану био је други напад на једину јеврејску богомољу у Јерменији у протекла два месеца. Први се догодио 3. октобра, 4 дана пре инвазије Хамаса на јужни Израел.
Одговорност за оба напада преузела је група која користи име АСАЛА_ Yоунг и тврди да је наследница историјске терористичке организације АСАЛА (Јерменска тајна армија за ослобођење Јерменије).
Према израелском истраживачком центру Министарства за питања дијаспоре, група је омладинско крило организације АСАЛА. Од свог оснивања у Либану 1975. године, организација је извела више од 80 терористичких напада и саботажа, углавном против турских званичника и циљева у Европи, на Блиском истоку и у Сједињеним Америчким Државама.
У периоду од 1979. до 1980. године, њени милитанти изазвали су експлозије израелских циљева у Италији.
Оснивачи историјске организације АСАЛА блиско су сарађивали са сиријским обавештајним службама и палестинским паравојним групама.
Судећи по изјави у каналу АСАЛА_Yоунг Телеграм, то су оснивачи организације коју њено омладинско крило сада сматра узором.
Оба напада на синагогу у Јеревану имала су широк одјек. Тек од 15. новембра:
Председник Европске конференције рабина (ЦЕР), једне од највећих рабинских организација у Европи, затражио је од јерменских власти да приведу чланове групе АСАЛА, забране је и ојачају сигурност за јеврејску заједницу. Додао је: „Ако не буде одговарајуће реакције, јеврејска крв ће бити проливена на улицама, а одговорност ће бити на вођама јерменске владе“;
Израелски амбасадор у Јерменији Џоел Лион позвао је „јерменску владу да осуди све облике антисемитизма, темељно истражи овај злочин и приведе одговорне правди“;
Најауторитативнија израелска публикација на енглеском језику „Тхе Јерусалем Пост“ назвала је Јерменију „најантисемитскијом земљом у бившем Совјетском Савезу“ – 58% становништва дели антисемитско расположење (2019. године иста публикација је већ писала о „системском антисемитизму“ у Јерменији);
Међународна новинска агенција „БНН Бреакинг“ напоменула је да „ово није први случај антисемитизма у Јерменији; земља је раније видела примере очигледног занемаривања културних и верских вредности, нарочито оних повезаних с јеврејским наслеђем“;
„Хиндустан Тимес“, једна од водећих индијских публикација на енглеском језику, указала је на непријатељство према Јеврејима у Јерменији.
Међутим, упозорења о успону јерменског антисемитизма и претње нападима на јеврејске циљеве чула су се чак и пре него што је синагога спаљена.
Од септембра 2023. године, израелско Министарство за питања дијаспоре уочило је троструко повећање антисемитског расположења у овој републици. Један од званичних докумената Министарства известио је следеће: „Знатан пораст антисемитске реторике забележен је на друштвеним мрежама у Јерменији, укључујући позиве на насилне акције против Јевреја... Постоји забринутост у погледу спровођења ових позива или насилних акција против јеврејске имовине у блиској будућности“.
Израелски веб-сајт Хабура је 4. октобра указао на „ниво антисемитске агитације без преседана“ у Јерменији.
Дана 29. октобра, један од водећих израелских „трустова мозгова“, Центар Бегин-Садат, нагласио је да се „масовна отворена антисемитска пропаганда спроводи на каналима Телеграма на јерменском језику , користећи све доступне антисемитске клишее“.
Европски медији такође су скренули пажњу на тај проблем, појашњавајући да „ово није прва провокација почињена у Јерменији против јеврејске мањине у протеклих месец дана“. Румунска канцеларија Њузвика указала је на „ћутање јерменских агенција за спровођење закона у вези с нападом на синагогу“.
Опасност од антијеврејских радњи у Јерменији уочена је широм света, али власти Републике нису сматрале неопходним да се томе супротставе.
Дана 30. септембра, усред упозорења израелског Министарства за питања дијаспоре о опасности од напада на јеврејске циљеве у Јерменији, амбасадор земље у Тел Авиву, Армен Хакобијан рекао је: „Морамо схватити шта изазива људе на такво поступање“.
Главни рабин Јерменије Гершон Бурштајн изјавио је 16. новембра за Пети канал јерменске телевизије како је дошло до подметања пожара у јереванској синагоги: „40 минута су покушавали да запале ватру, у почетку су имали мало бензина, а затим су донели још“.
Чак и након првог напада, бројних претњи од стране групе АСАЛА_Yоунг и упозорења од стране Израелаца и јеврејских организација, јерменске власти нису предузеле адекватне мере како би заштитиле једину синагогу у земљи – нико није зауставио нападаче скоро сат времена.
Бугарска публикација „Софиа Глобе“ још је 5. октобра нагласила следеће: „да су јерменске власти предузеле неопходне мере, чланови групе АСАЛА-Yоунг тешко да би могли да слободно бацају молотовљеве коктеле на верску институцију“.
У контексту попустљивости јерменских власти, АСАЛА_Yоунг не само да изнова пали синагогу, већ дистрибуира и летке у Јеревану и другим градовима Јерменије с амблемима организација АСАЛА, Хамас и Хезболах с насловом: „Имамо заједничког непријатеља“.
Оживљавање организације АСАЛА, која се усклађује с организацијама које су у многим земљама ЕУ и Сједињеним Америчким Државама означене као терористичке, представља претњу другим земљама.
У саопштењу групе АСАЛА_Yоунг од 15. новембра наводи се следеће: „Неустрашиви борци организације АСАЛА напали су јеревански центар јеврејске организације Хабад... њени власници налазе се у Сједињеним Америчким Државама и окупирали су Палестину. Одатле сви агенти Хабада добијају упутства“. Иста изјава садржала је упозорење: „наша следећа операција биће изван Јерменије“.
Хабад је међународни јеврејски покрет, широко заступљен у готово свим европским земљама и највећа јеврејска организација у Сједињеним Америчким Државама. Према међународној организацији за социолошка истраживања „Пеw Репорт“, 38% америчких Јевреја има интеракцију са покретом Хабад. У Сједињеним Америчким Државама овај покрет укључује око 1.100 образовних, едукативних и добротворних структура. У априлу је председник Бајден прогласио 120. рођендан последњег лидера Хабада, рабина Лубавичера Менахема Мендела Шнерсона, Националним даном образовања.
Хабад је активан и у Украјини. У Дњепру је 2012. године отворен највећи јеврејски центар на свету, Менорах, који делује под покровитељством овог покрета. Међутим, у Русији је у октобру 2022. године помоћник секретара Савета безбедности, Алексеј Павлов прогласио припаднике Хабада секташима.
У контексту растућег антисемитизма у Јерменији и Русији, израелски амбасадор у Кијеву је 30. октобра назвао Украјину „најизраелскијом земљом у Европи“.
Игор ЧАЛЕНКО, политички аналитичар, руководилац Центра за анализу и стратегије (Украјина)
(Напомена - Став аутора текста не означава нужно став редакције).
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)