ЖИВОТ ФРАНЦУЗА УЗ ОПРЕЗ И ДИГИТРОН: Терористичке претње и инфлација измениле навике Француза
Све чешће Французи последњих месеци, када крену у продавницу, посежу за апликацијом дигитрона на својим мобилним телефонима. Сада цене пажљиво читају готово сви, а не само они с најнижим примањима. Рафови су пуни, али треба још неко то и да купи.
У последњих годину дана, прехрамбени производи поскупели су петнаестак одсто. Поједини артикли и 20, па и 30. Бензин је скупљи за четвртину. Не памте овде када је последњи пут било овако. За разлику од суседне Белгије, плате у Француској не прате инфлаторну стопу.
Рат у Украјини изменио је навике. Килограм пилећих филета у супермаркету тако просечно кошта од 12 до 17 евра, али није реткост да се у самопослугама "био" пилетина и ћуретина плаћају и 42 евра за килограм. Батаци, око 8. Најјевтинији литар сунцокретовог уља 3 евра. Исто толико треба платити и јабуке. Ако се томе додају традиционално скупе цене станарина и пружања услуга, јасно је да се сваки евро двапут преброји.
Према једном недавном истраживању, чак 32 одсто испитаних Француза нису у финансијској могућности да набаве храну, здраву и у довољној количини, за три оброка дневно, док је чак 15 одсто изјавило да не може себи да приушти један од оброка. Чак 84 одсто је поручило да систематски тражи јефтинију артикле и промоције, а две трећине се снабедва дисконт-робом. Истовремено, 43 одсто је изјавило да има тешкоћа да купи свеже воће и поврће свакога дана. С месом је алармантније. Редовно га не купује 16 одсто, а 31 понекад.
Да би задржали бар део купаца, произвођачи су прибегли лукавству, па своју робу често препакују у амбалажу с мањом грамажом, по истој цени. Тамо где је било 12 јаја сада их буде 10, док су се неки сокови "скупили" са литар на 75 центилитара. Многи не примете ову промену, па се ухвате за омиљени артикл који је, тако, посредно, значајно поскупео. Због свега је покренута акција у јавности, да се таква "муфљуска" политика произвођача на рафовима јасно назначи.
Није само инфлација променила традиционални живот Француза. Последњих дана, нагло је порасла терористичка опасност, па је опрез присутан на сваком кораку. Преко шездесет одсто испитаних изјавило је да је променило навике у јавном превозу. Поново је постало нормално да се прво баци поглед испод седишта у подземној железници или у аутобусу, а да се за усамљени кофер, који је даље од себе оставио ненавикнути страни туриста, гласно затражи власник.
Нарочито су забринути родитељи који ових дана шаљу децу у школу, пробијавајући се да би терористи могли тамо да изведу нападе, као што су то већ урадили, последњи пут пре неколико дана.
Актуелна психоза много утиче и на турирзам, који представља значајну привредну грану Француске. Учестале лажне дојаве о постављеним бомбама, обустављени летови, често затворена врата Лувра и дворца у Версају из истих разлога, неке су поколебали да дођу у обилазак земље Гала.
Пред наступајуће распусте за празник Свих светих, сви се питају како ће и колико актуелна ситуација, са два крајње отежавајућа фактора, као што су инфлација и терористичке претње, погоршати економско стање, већ добро уздрмано ковидом. Бар да лепо време послужи.
ДОБРОДОШЛИ МАКАР И ШТЕДЉИВИ
На телевизији је недавно приказана репортажа из питорескног места Сент Емилијон, уписаног на листу Унескове баштине, одакле долази чувено вино из региона Бордоа, које у нормалним условима посети преко милион туриста годишње из целог света. Домаћини се, сада, брину да не дође до мање посете, због претњи атентатима и инфлације. Због поскупљења мање се купују вино и сувенири, али ће бити добро уколико туристи, макар и такви, штедљиви, дођу у очекиваном броју.
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)