ХАМАСА СЕ БОЈИМО ВИШЕ ОД БОМБИ: Највише српских држављана у Ашкелону, граду који је највише гранатиран од почетка сукоба на Блиском истоку
ГРАНАТИРАЊЕ трпимо сваки дан. Страшно је. Сукоби у Израелу трају годинама и ми смо на то навикли, на та редовна хушкања, али никада није било овако интензивно. Сада смо први пут отишли у склониште. Без размишљања, на сваки звук сирене устајемо и склањамо се на безбедно. Ово је терор! Знамо ми добро шта је када ракете падају око вас и кад немате струје и воде, сећамо се НАТО бомбардовања Србије врло добро.
Овако, за "Новости", говори Ивона Фишер, рођена Новосађанка, која са ћерком живи у Ашкелону, граду у Израелу који непрестано трпи разорно гранатирање од почетка сукоба на Блиском истоку. Прича нам да, иако бомбе падају сваки дан на град у којем живи и ради годинама, нема жељу да га напусти и склони се у безбеднији део земље.
- Нико не воли да чује звук сирене, свако се боји рата - говори нам Ивона. - Страшно је. Но, ми засад стварно не желимо да одемо из Ашкелона. Ни моја рођена сестра и њено двоје деце. И други наши држављани такође, нарочито они који су овде рођени. Али, свакако пратимо ситуацију, па ћемо видети шта и како даље. Више се бојимо терориста него бомби. Мештани због њих избегавају да излазе из куће. У нашој згради остали смо ми и још једна породица. Сви остали су отишли и склонили се негде на безбедно.
Према речима наше саговорнице, и поред ракетирања живот у Ашкелону није стао:
- Продавнице раде, идемо у набавку, засад имамо свега. Било је мало проблема са флашираном водом због проблема у снабдевању. Раде и неке фабрике, а они који могу, раде од куће. Овај сукоб јако дуго траје, али верујемо у израелску војску. Знамо да се актуелна ситуација неће решити брзо, али сви желимо да се трајно заврши - закључује саговорница.
Почасни конзул Србије у Израелу Александар Николић за "Новости" каже да је јуче у великом обиму из Појаса Газе био ракетиран централни дистрикт Израела, бомбе су падале на јужном ободу Тел Авива и око међународног аеродрома "Бен Гурион". Он је оценио да бомбардовања Израела из правца Сирије и Либана могу да погоршају ситуацију на Блиском истоку, као и да постоје фактори да сукоб прерасте у регионални.
- Статистика мртвих и рањених се ажурира на сваких сат времена - каже Николић. - Имамо преко 200 киднапованих, међу којима и мајки са малом децом, што угрожава свако планирање ратних дејстава. Војни аналитичари из Израела сагласни су да до офанзиве мора доћи, што ће свакако довести до нових жртава и званичници су тога свесни. Припрема се терен за офанзиву, авијација је такође ангажована. Снаге се распоређују око Газе - каже он.
Николић додаје да се највише наших држављана налази у Ашкелону, а да их у осталим угроженим подручјима више нема и да су сви на безбедном.
Истовремено, израелски министар одбране Јоав Галант најављује почетак копнене офанзиве против палестинске терористичке организације Хамас, која је напала Израел.
- Зажалиће због овог тренутка. Газа се никада неће вратити на оно што је била. Ослободили смо се свих ограничења и прелазимо на потпуни напад на Појас Газе. Хамас је желео промену у Гази, а сада ће се ситуација променити за 180 степени у односу на оно шта је мислио.
Како ће и колико дуго трајати контранапад Израелаца засад се не зна, с тим да се страхује да би распламсавање сукоба могло да потраје и неколико месеци. Ово потврђује и порука коју је Египат добио од Израела да се припреме за вишемесечну копнену кампању у Гази, пренео је "Тајмс оф Израел".
Ваздушни напади брујали су и током јучерашњег дана. Обе стране наставиле су да бомбардују грађевине широм Појаса Газе и Израела. ИДФ су гађале циљеве у приобалном делу Газе, означавајући то подручје као "гнездо терориста". Међу њима су била пристаништа у Кан Јунису и Гази. Војска је саопштила да је уништила мете уклоњене у кварту Ал-Фуркан, названом по џамији у том делу града, који је током ноћи трећи пут био на мети ваздушног напада, пренео је "Тајмс оф Израел". Из тог дела града су, према израелској војсци, били извођени терористички напади Хамаса на Израел.
Према последњим подацима, у Израелу је живот изгубило 1.200 људи, док је скоро 3.000 рањено. У Гази је настрадало најмање 1.055 људи, док је око 5.184 повређено, саопштило је палестинско министарство здравља.
У међувремену, израелска војска је као главне приритете означила убијање руководилаца Хамаса. Снаге ИДФ су раније објавиле да су у ракетним ударима убијена два висока званичника палестинске групе.
- Нећемо се зауставити у настојању да се елиминишу високи званичници Хамаса. Директива свима је јасна: пронађите терористе и уништите их - оштар је био портпарол ИДФ Данијел Хагари.
Хагари је истакао да се војска бори на пет фронтова, укључујући Газу, на правцу Газе, ка Либану, Сирији и Западној обали. Рекао је да су Хамасови нападачи недавно откривени и убијени јужно од Ашкелона, на најсевернијој тачки до које су се пробили палестински милитанти. Додао је да су пронађени и убијени у индустријској зони, а не у граду Ашкелону. Он је прецизирао да је број ракета које је Хамас испалио прешао 5.000, а првог дана је био око 2.000.
Израелске снаге тврде да су уништиле напредни систем за детекцију који је развио Хамас, а који је коришћен за откривање авиона изнад Појаса Газе. Они су на "Иксу" објавили да је Хамас годинама успостављао мрежу висококвалитетних камера, скривених унутар соларних грејача широм Појаса Газе, са циљем да идентификује и прати авионе.
У израелским ваздушним нападима на Газу у ноћи између уторка и среде погођена је кућа војног команданта Хамаса Мохамеда Деифа, а овом приликом погинула су његова деца и рођаци. ИДФ је саопштио и да су убиле најмање 1.000 наоружаних Палестинаца који су се од суботе инфилтрирали у Израел. Војска наводи да је до сада погођено укупно око 450 циљева, а да је у нападима учествовало на десетине борбених авиона. Израелске одбрамбене снаге гађале су јуче Исламски универзитет у Гази, напомињући да је Хамас транформисао овај објекат у камп за војну обуку и развој оружја и војне обавештајне службе.
Истовремено, на израелско тло у уторак је слетео први авион са америчком муницијом и другом безбедносном опремом. Осим тога, амерички носач авиона "Џералд Р. Форд" стигао је у источно Средоземно море. Ускоро би још један амерички носач авиона, "Двајт Д. Ајзенхауер", могао да буде распоређен из Норфолка у Вирџинији за деловање у близини Европе, пренео је "Политико".
Помоћ САД источном саветнику стиже пошто је шеф Беле куће Џозеф Бајден најавио да ће повећати војну подршку Израелу, међу којима су муниција и пресретачи како би се оснажио израелски ПВО систем "Гвоздена купола". Вашингтон је раније наредио кретање војних бродова и авиона ближе Израелу. Бајден је у телефонском разговору од израелског премијера Бењамина Нетанијахуа истовремено тражио да минимизира цивилне жртве током интервенције у Појасу Газе.
С друге стране, милитантима Хамаса подршку је пружио либански Хезболах, који је преузео одговорност за бомбе, испаљене на Израел са територије Либана. И лидер јеменских Хута Абдел Малек ел Хути најавио је да ће та група, уколико САД буду директно интервенисале у Гази, одговорити испаљивањем беспилотних летелица и пројектила на америчке базе у региону. Он је додао да ће Хути, у том случају, предузети и друге војне операције.
- Постоје црвене линије када је у питању Газа - додао је Ел Хути.
И моћни ирачки политичар близак Ирану, Хади ал Амири, кључна личност у међустраначком савезу који подржава ирачку владу, запретио је да ће се амерички интереси наћи на мети уколико САД војно интервенишу на страни Израела. Амири предводи организацију Бадр, шиитску, проиранску политичку групу, чији чланови чине већи део ирачких Народних мобилизационих снага (ПМФ).
Протеклих година су ирачке фракције које подржава Иран редовно ракетирале положаје америчких војних снага у Ираку и амбасаду САД у Багдаду. САД, иначе, тренутно имају 2.500 војника у Ираку и додатних 900 војника у Сирији са задатком да саветују и помажу локалне трупе у борби против Исламске државе, која је 2014. године заузела простране територије и у Ираку и у Сирији.
- Хамас је у предности утолико што добра зна терен и може да дела из заседе упркос војној надмоћи Израела чије би трупе имале подршку из ваздуха - каже Мјуриел Асебург, стручњак за Блиски исток у берлинској Фондацији за науку и политику. - Ризик за израелске трупе би био велики, јер не знају тачно где се крију борци, где су магацини оружја, а где таоци. У борби од куће до куће, израелска армија могла би да претрпи велике губитке.
Многи стручњаци наводе, међутим, разлоге зашто би Хамас могао да се радује израелској офанзиви. Најпре, што више жртава, то мање шансе да арапске државе, посебно Саудијска Арабија, нормализују односе са Израелом. Друго, постоје индиције да би у случају офанзиве на Газу опасност за Израел одмах стигла са севера, од либанског Хезболаха. Тако би армија била развучена на бар два фронта.
Мало ко верује да се Израел спрема да окупира Газу. Према анализи британског "Гардијана", био би превелики изазов да се Појас дуже држи под контролом. Претпоставља се, зато, да ће циљ бити брза елиминација Хамаса.
План Хамаса
ПРЕМА обавештајним подацима до којих су дошле Израелске одбрамбене снаге, план Хамаса је био да освоји део јужног Израела и да га држе под контролом на неодређени период. "Џерузалем пост" преноси да опрема, логистика и остали подаци показују да су нападачи очекивали да остану у тој области и били су добро припремљени за такву операцију, пре него што су се суочили са контранападом Израела.
Осуде из УН
УН су осудиле држање талаца као и блокаду Газе и тражиле хуманитарни коридор. Високи комесар УН за људска права Фолкер Тирк упутио је јуче хитан позив свим државама које имају утицај да предузму кораке за ублажавање ситуације у Израелу и на окупираним палестинским територијама. Он је нагласио да се међународно хуманитарно право мора поштовати у свим околностима.
Либански Хезболах стао уз Хамас
ПОДРЖАНА од Ирана, шиитска група Хезболах се уздигла од мрачне фракције основане током грађанског рата у Либану, до тешко наоружаних снага са великим утицајем на либанску државу. Западне земље сматрају Хезболах терористичком организацијом. Иранска национална гарда је Хезболах основала 1982. године како би "извезла" исламску револуцију и борила се против израелских снага које су напале Либан. Хезболах има прецизне ракете којима може да погоди све делове Израела. Лидер Хезболаха Сајед Хасан Насралах рекао је 2021. године да група има 100.000 бораца, а САД процењују да им Иран шаље стотине милиона долара годишње. Хезболах има дубоке везе са другим милитантним групама у региону које подржава Иран, укључујући палестинске фракције Хамас и Исламски џихад. Хезболах је обучавао групе које подржава Иран у Ираку и тамо учествује у борбама, а власти Саудијске Арабије навеле су да се Хезболах борио за Хуте у Јемену, што група пориче. Група има министре у влади и посланике у парламенту, а борци Хезболаха су преузели делове Бејрута. Хезболах је ушао у политику 2005. године пошто се Сирија повукла из Либана после убиства бившег премијера Рафика ел Харирија, за које је суд у Хагу осудио три члана те групе.
Тражи "оружје судњег дана"
ИЗРАЕЛСКИ посланик Ревитал Готлив позива на употребу "оружја судњег дана", са циљем да Газа буде "сравњена" нуклеарним пројектилима. Овај члан Кнесета из владајуће странке Ликуд премијера Бењамина Нетанијахуа, сматра да би "Израел требало да употреби пројектиле 'јерихон' да немилосрдно поравна Газу после напада Хамаса током викенда". "Јерихон" је израелска интерконтинентална балистичка ракета, способна да погоди скоро било који циљ у свету. Сматра се да Израел има од 100 до 200 нуклеарних бојевих глава, што влада у западном Јерусалиму није ни потврдила ни демантовала. "Не паролама, већ продорним бомбама. Без милости!" поручио је Готлив.
Протести на Западној обали
ХИЉАДЕ Палестинаца у градовима широм окупиране Западне обале организовале су јуче демонстрације због удара Израела на Појас Газе, а у сукобима са израелским снагама који су уследили има повређених, преноси палестинска новинска агенција. Агенција јавља да су демонстранти носили палестинске заставе и слике жртава убијених у Гази. Десетине хиљада људи учествује у масовним протестима у Рамали, Џенину, Калкиљи, Тулкарму, Хеброну, Тубасу, Наблусу, Јерихону, Каландији, Шуафату и многим другим градовима, местима и камповима. Учесници носе палестинске заставе и слике жртава у израелским ударима у Појасу Газе, док се из стотине аутомобила који круже улицама градова и насеља чују сирене, како би се изразила осуда ових напада.
У зградама екстремисти
МОЖДА сте видели снимак на ТВ или друштвеним мрежама на којем се види обична цивилна зграда, па потом блесак и рушење те зграде, и ви помислите - па то је била цивилна зграда. Оно што желим да вам кажем је не, то није цивилна зграда, већ легитимна војна мета. А зашто је тако? Зато што Хамас смешта све њихове канцеларије, штабове, истраживања и сву другу војну имовину у цивилне зграде, рекао је портпарол ИДФ-а Џонатан Конрикус.
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)