ЕВРОПА СЕ ХЛАДИ ПРЕМА КИЈЕВУ : Изборни резултат у Словачкој "лоша вест" за Зеленског
НЕ само на Истоку, него и на Западу Европе, јача антиукрајински став. Растући анимозитет према политици и понашању украјинског лидера Владимира Зеленског производ је отрежњења већине оних који су шаком и капом слали помоћ ратом захваћеној земљи. Све је више европских лидера који схватају да је велики део украјинске пропаганде био манипулација.
Последњи у низу је словачки политичар, Роберт Фицо, председник проруске странке Смер, који је победио на парламентарним изборима заснивајући велики део кампање управо на стопирању војне помоћи Украјини и захтеву за хитним прекидом ватре и мировним преговорима. Управо је Словачка, као једна од седам држава које се граниче са Украјином, слала знатне количине оружја Кијеву, укључујући ПВО, а индустрија муниције је од почетка рата била у служби украјинске одбране. Са тим је, чини се, готово.
Фицо је стао у ред европских лидера наклоњених руском председнику Владимиру Путину, а међу њима се издваја мађарски премијер Виктор Орбан.
- Сукоб у Украјини није почео пре годину дана, него 2014, када су украјински нацисти и фашисти почели да убијају руске грађане у Донбасу и Луганску - рекао је Фицо недавно, понављајући кључна уверења шефа Кремља.
Изузетно неповољан "тајминг" вест је имала по Зеленског, пошто је и амерички Конгрес одобрио нови закон о привременом буџету којим је одбачена војна помоћ Украјини. Гласање у Конгресу уследило је минулог викенда упркос великом лобирању државног секретара Ентонија Блинкена и министра одбране Лојда Остина и само неколико дана пошто је Зеленски био у Вашингтону.
Фицу и Орбану, чије су земље у ЕУ и НАТО, могла би, у антиукрајинском расположењу, да се прикључи и Пољска, ако избори средином месеца омогуће нови мандат Партији права и правде, која је скренула са проукрајинског курса. Њен лидер, премијер Матеуш Моравјецки, вели да Варшава "више не преноси никакво оружје Украјини, јер се уместо тога, сама наоружава модернијим оружјем".
Пољска, један од досад најчвршћих савезника Украјине, најавила је да више неће испоручивати оружје тој земљи, после дипломатског спора око жита. Тензије између две нације, иначе, расту. Пољска је недавно позвала украјинског амбасадора због коментара Зеленског у УН да су неке нације глумиле солидарност са Украјином, што је Варшава осудила као "неоправдано у односу на Пољску, која подржава Украјину од првих дана рата". Варшава је прихватила више од 1,5 милиона избеглица и апеловала на Немачку да обезбеди Кијеву борбене тенкове "леопард 2".
Антиукрајинске снаге расту и у другим европским земљама, чији ће бирачи идућег јуна гласати за нови Европски парламент. Само половина француских бирача и мање од тога немачких, још жели Украјину у ЕУ, док једва нешто више од половине грађана Уније подржава куповину и набавку војне опреме и обуку за украјинске снаге. Већина немачког бирачког тела противи се испоруци крстарећих ракета Украјини.
Антиукрајинске странке могле би, дакле, да добију значајан број присталица у следећем сазиву ЕП, што би утицало на напоре да се укине правило једногласности у доношењу кључних одлука Уније, посебно у вези са санкцијама против Русије, кад свака држава чланица ЕУ мора да одобри такву меру.
И унутар НАТО постоји страх од последица ширења антиукрајинског блока. Мађарска још није одобрила чланство Шведске у НАТО. И Орбан и Фицо су изјавили да се одлучно противе уласку Уније у Алијансу, а јасно је да су резервисане и многе друге чланице НАТО, као и САД.
АфД: Путин неправедно оклеветан
У НЕМАЧКОЈ, десничарска Алтернатива за Немачку (АфД) има рекордну популарост од 21 одсто, што премашује рејтинг владајуће Социјалдемократске партије(СДП) канцелара Олафа Шолца. АфД се противи имиграцији, слању оружја Украјини и подстиче став да је Владимир Путин неправедно оклеветан. Иако је лидерка француске крајње деснице Марин ле Пен, настојала да се дистанцира од директних проруских ставова, међустраначка парламентарна комисија утврдила је да је њена странка Национално окупљање функционисала као "канал за дистрибуцију" ставова Кремља.
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)