"ВЕЛИКА ДУША", СИМБОЛ АНТИКОЛОНИЈАЛНЕ БОРБЕ: Годишњица рођења Махатме Гандија

Кристина Шпирковић

02. 10. 2023. у 09:25

МАХАТМА Ганди био је један од оснивача савремене индијске државе и утицајни заговорник ненасилног отпора у остваривању антиколонијалне револуције.

ВЕЛИКА ДУША, СИМБОЛ АНТИКОЛОНИЈАЛНЕ БОРБЕ: Годишњица рођења Махатме Гандија

Фото: АП

Велики индијски песник Рабиндранат Тагора га је први прозвао "Махатма", што на санскриту значи "велика душа".

Ганди је рођен на данашњи дан, 2. октобра 1869. Живот је посветио остварењу независности Индије од британске колонијалне власти, а позивао је и друге народе да се ослободе британског колонијализма.

Вођство над Индијским националним конгресом преузео је 1921. године, и од тада је водио кампање за ублажавање сиромаштва, за права жена, изградњу верске и етничке сарадње и пријатељства, као и окончање "недодирљивости", која је дубоко обележила индијско друштво подељено на касте.

Његове вредности су, говорио је, једноставне, преузете из традиционалних хиндуистичких веровања - истина и ненасиље. Једно време, дописивао се са руским писцем Лавом Толстојем, који је такође заговарао ненасиље и значајно утицао на младог Гандија.

Ганди је одбацивао европски начин облачења. Носио је одећу какву носе најсиромашнији људи у Индији. Тражио је од својих следбеника да сами себи праве одећу, уместо да је купују од Британаца, што је представљало изазов британском колонијалном естаблишменту.

Ганди је одбацивао и западњачко образовање, тврдећи да деца најбоље уче од родитеља и друштва у коме се крећу.

Захваљујући својим принципима, који су искључивали насиље, постао је "вођа индијске нације". Принцип ненасиља се брзо проширио Индијом, привлачећи милионе следбеника.

Године 1920. Ганди је прокламовао "политику некооперативности". Индијци који су радили у јавним установама су поднели оставке, државне институције су бојкотоване, а индијска деца нису похађала владине школе. У борби за независност, важни су били економски аспекти. Британски колонијализам је доводио до наглог осиромашења села.

Ускоро је Ганди широм света постао велики антиколонијални симбол борбе за слободну Индију.

Када изгубимо морал, престајемо да будемо религиозни

Живео је духовним и аскетским животом, и често проводио време у медитацији. Одбијао је било какво поседовање.

Ганди је сматрао да ће ненасилним методама показати Британцима да је употреба насиља бескорисна и да ће на крају морати да напусте Индију. Године 1944. покрет за независност постао је толико снажан да је Британија заиста пристала да Индији да независност. Ипак, Ганди, кога су звали и Отац нације, није успео да смањи напетости између Конгресне странке и Муслиманске лиге, што је на крају довело до поделе на Индију и Пакистан.

Године 1947, док је ишао на место предвиђено за вечерњу молитву, усмртио га је један индијски фанатик. Гандијева смрт је широм света доживљена као катастрофа.

Иако је читавог живота Ганди практиковао хиндуизам, веровао је у једнакост свих религија и због тога је одбијао покушаје да га преобрате у неку другу веру. Често је читао текстове са религиозном тематиком. Гандију припадају и следеће речи: "Када изгубимо морал, престајемо да будемо религиозни. Нико не може бити лажљив или окрутан и истовремено тврдити да је Бог на његовој страни."

О хришћанству је рекао да "воли Христа", али да "не воли хришћане": "Ваши хришћани су толико различити од вашег Христа." На питање да ли је хиндус, једном је одговорио: "Да, јесам, али сам такође и хришћанин, муслиман, будиста и Јеврејин."

Поред бројних споменика широм света, једна Гандијева биста постоји и у Београду, на Савском кеју, у Гандијевој улици, што представља поклон Индијског савета за културну сарадњу из Њу Делхија.

(РТ)

БОНУС ВИДЕО:

РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.

17. 01. 2025. у 14:48

Коментари (0)

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ ИЗ РУСИЈЕ: Путин потписао указ бр. 18