КРИВЕ РУСЕ ЗА СКУПО ГОРИВО: Астрономске цене бензина и дизела на пумпама, власт тражи да их нафтаџије продају без зараде
Цене горива достижу астрономске суме. Одавно су у овом делу Европе премашиле два евра. Власти се довијају како знају и умеју да би спречиле даље дивљање инфлације, јер гориво директно утиче на цену свих других производа.
За оно што се тренутно дешава, овде указују прстом на Русију и Саудијску Арабију, које су недавно одлучиле да смање производњу нафте, Саудијци за милион барела дневно, а Руси за 300.000, и то најмање до краја ове године. Мања понуда значи и већу потражњу, па самим тим и скупљу цену.
Барел је тренутно досегао ниво од 95 долара, што ће се тек осетити на пумпама у септембру. Али бензин није био ништа јефтинији на пумпама летос, када је барел коштао само 75 долара, што би данас требало да се ослика у резервоарима. Сличну цену, уосталом, гориво на пумпама је имало и када је барел премашивао 120 долара. Очигледно је да на коштање утичу други параметри.
Тренутно, у Француској ван ауто-пута најјефтини дизел и бензин коштају 1,9 евра. На ауто-путу цена је нешто већа, па литар најмање износи близу 2 евра (1,984), док најскупљи премашује 2,25. Возачи се сналазе како знају и умеју, а постоји и апликација којом се тражи најјефтинија пумпа. Многима није проблем да прођу и десетине километара да би напунили резервоар. Нарочито је тешко онима којима је аутомобил неопходан за посао или живе далеко од великих градова, где нема јавног превоза. Теренске медицинске сестре упозоравају да ће ускоро морати да отказују посете пацијентима.
Власти су покушале да одиграју "партију покера", тако што су поручиле да ће дозволити продају горива с минусом, односно на штету дистрибутивних ланаца. Рачунали су на велике пумпе при тржним центрима, где власници могу да зараде новац на други начин. Али побунили су се мали дистрибутери, а и велики су поручили да би онда губитак морали да надокнаде додатним поскупљењем хране, па се од тога глатко одустало.
Премијерка Елизабет Борн је за јуче по подне заказала састанак с представницима највећих компанија у покушају да се нађе излаз. Тражи се од њих да у одређеном периоду продају гориво бар по набавној цени, без зараде. Али нафтаџије истичу да зарађују свега од 0,2 до највише 2 цента по литри бензина, па је уштеда на овај начин готово безначајна. "Тотал" је још раније донео одлуку да гориво на њиховим пумпама неће премашити 2 евра, и тога се, за сада, држе. У међувремену, власти су најавиле једнократну субвенцију од 100 евра, али само најсиромашнијима, којима годишња пореска основица не прелази 14.700 евра, односно 3.825 евра месечно зараде за пар с дететом. Али 100 евра је само један резервоар. Поставља се питање шта даље.
Власти истовремено преговарају и с рафинеријама, једином кариком у ланцу која би изгледа могла да учини неки напор на краће стазе. Рафинирање тоне у просеку је прошлог месеца коштало преко 120 евра, у јулу је износило 64, лани око 100, а 2021. само 14.
На цену бензина у Француској данас највише утичу државне таксе и акцизе, укупно 60 одсто укључујући и ПДВ. Гориво би могло значајно да појефтини када би се то смањило, али држави је сваки цент потребан, после разних криза које су испразниле касу.
МИЛИЈАРДЕ ОД АКЦИЗА
Прошле године, акцизе на гориво које износе 40 одсто донеле су 33 милијарде евра. Од тога, 18,4 милијарде отишле су у државну касу, 11,1 милијарда је искоришћена за регионе у финансирање социјалне помоћи, професионалне обуке, саобраћајних мрежа и слично, а од остатка су финансирани остали пројекти од јавног значаја.
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)