Ф35 НЕОДРЖИВ У ВАЗДУХУ И НА ЗЕМЉИ: Најсавременији и најскупљи авион у служби америчке војске пола "службе" је на тлу
НОВИ владин извештај открио је да су амерички борбени авиони Ф-35 спремни за мисију само половину времена, животног века док је преостало време потребно на одржавање. Владина канцеларија за одговорност управо је објавила извештај у којем је закључено да је Ф-35 Лигхтнинг ИИ Јоинт Стрике Фигхтер био способан за мисију само око 50 одсто времена за мисије означене као А и Б и 57 одсто за варијанту Ц. То је "далеко испод програмских циљева" од 90 одсто за варијанту Ф-35А и 85 за варијанте Б и Ц.
Нови извештај Владине канцеларије за одговорност која је и установљена због програма од 1,7 милијарди долара други је заредом који отворено доводи у питање одрживост ове "савремене летелице". Претходно, у марту исто тело дало је "приказ" авиона за 2021. и 2022. За годину за нама извештај је избројао 871 отворени недостатак Ф-35 од којих су 10 били недостаци категорије 1, најозбиљнији - дакле опасни по живот посаде.
На крају фискалне 2021. Ф-35 је имао 845 отворених недостатака, укључујући шест недостатака категорије 1. У преводу са "новојезика" створеног у администрацаје америчке армије да се до краја не разуме шта се догађа са овом летелицом: свега пола од свих Ф-35 може да узлети на задатак безбедно и по правилима службе.
У извештају од пре шест месеци каже се "да програм Ф-35 ради на решавању проблема који су идентификовани током развоја система и процеса демонстрације. Али број недостатака се не смањује значајно јер се и даље откривају нови проблеми.
Авион Ф-35 је борбена летелица пете генерације направљена од низа специјалних материјала који апсорбују радар и других "стелт" карактеристика. Вишенаменски борбени авион према фабричкој декларацији има могућности за низ различитих типова мисија, а варијанта Ф-35Б којом управља Корпус маринаца има могућности кратког полетања и вертикалног слетања.
Са друге стране пре неколико месеци авиони Ф-35 америчке армије добили су НОТАМ да не смеју летети 25 миља од олујних облака јер се показало да им гром односно близина небеског пражњења може нанети фаталну штету. Претходно летови авиона Ф-35 су ограничени на дозвучни режим лета јер се показало да у режиму дуготрајног летења изнад брзине звука постоји опасност да им "отпадне реп".
ЗЕМЉЕ НАТО НЕ ДОВОДЕ У ПИТАЊЕ КВАЛИТЕТ ПРОГРАМА АМЕРИЧКЕ ВАЗДУХОПЛОВНЕ ИНДУСТРИЈЕ
АВИОН са више проблема, НАРУЏБИНа све Више
УПРКОС недостацима авиона Ф-35 трка земаља НАТО за доминантним ловцем који не сме да лети преко брзине звука или у облацима од почетка рата у Украјини попримила је размере хистерије. Lockheed Martin наравно не може да "изађе свима у сусрет" јер у најбољем случају може да произведе 156 оваквих авиона (уз огроман напор), али за НАТО Европљане то нема везе. Немци траже 100 оваквих летелица, Израел је објавио нову поруџбину за Ф-35, рекавши да ће купити додатних 25 авиона поред 50 које је већ купио. Чешка је добила зелено светло од америчког Стејт департмента за куповину 24 авиона Ф-35, али ни индустрија ни званичници америчке владе нису могли да кажу када ће Праг до тада имати своје прве Ф-35.
Финска, Швајцарска, Немачка и Чешка објавиле су планове за наручивање 159 Ф-35. Та бројка не укључује Пољску, која је наручила 32 ловца 2020. године, или Грчку, која је сигнализирала да жели да купи 20-24 Ф-35. Земље које већ лете овим авионом у Европи укључују Белгију, Данску, Италију, Норвешку и Уједињено Краљевство, од којих већина још увек прима испоруке. Јапан, Јужна Кореја и Сингапур наручили су додатне авионе за доградњу растуће флоте Ф-35, а Канада иде ка куповини 88 авиона. n
За лоше резултате на небу и на земљи Владина канцеларије за одговорност окривљује "извођаче радова на одржавању" авиона, дакле компаније које је "Локид Мартин" "лиценцирао" да сервисирају борбени авион. Министарство одбране, тачније авио-механичари америчке армије немају приступ код одржавања.
- Војне службе морају да преузму управљање одржавањем Ф-35 до октобра 2027. и имају прилику да изврше прилагођавања - посебно на елементе којима управља извођач - наводи се у извештају.
Листа делова за програм Ф-35 је власништво главног извођача програма, корпорације Lockheed Martin. Уз све "власничке информације", војска према уговору мора да уступи велики део одржавања "Локиду" и његовим подизвођачима. Према извештају из марта 2023, програм Ф-35 чекао је на преко 10.000 делова за авионе на поправкама.
Кодирани
УДАРНИХ 214 (борбено кодираних) Ф-35 америчке војске имало је у просеку 70 одсто расположивости током 2021. године, али је тај број у једном тренутку пао на само 63 процента.
Како упозорава Дан Гразијер, војни аналитичар специјализован за Ф-35 Надзорна владина канцеларија објавила је на мрежи "контролисани извештај". Како је тврдио у марту, тајност Пентагона о овом извештају је забрињавајућа и подрива ефикасност његове канцеларије за тестирање.
- Пентагон се заиста потрудио да сакрије детаље - рекао је Гразијер. закључивши: "То није начин на који би ово требало да функционише." Још тада је упозорио да извештаји владиног тела откривају "стагнацију, па чак и назадовање" у неким областима које се користе за мерење поузданости флоте.
Интересантно је и како је генерал-потпуковник Ерик Фик, извршни службеник програма за Заједничку програмску канцеларију Ф-35, говорио 8. марта новинарима. Тада је тврдио да је 2021. била "прилично добра година за програм, упркос свом хаосу који га окружује." Он је као пример напретка указао на 142 Ф-35 које је програм испоручио 2021. године, а циљ је био 139 ловаца.
Гром односно близина небеског пражњења може ваздухоплову нанети фаталну штету
Гразијер је коментарисао "програмски врхунац" Ф-35 из 2021. и навео да се у контролисаном извештају тврди да је чак 70 одсто летелица тада било способно за борбене мисије. Међутим, то је процена из јануара те године, а у јуну "способности" Ф-35 су почеле да опадају да би се септембру срозале на најнижи ниво од 53 одсто.
Наводи се да је напредак који је Ф-35 постигао пре јуна 2021. последица два фактора: прилива нових авиона који нису захтевали време у депоима и напора програма да повећа доступност делова. То повећање резервних делова није потрајало.
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (7)