МИСИЈА ПАПИНОГ КАРДИНАЛА У КИНИ: Фрањина мировна офанзива
У Пекингу је кардинал Матеo Марио Цупи, а има два циља - побољшати односе Ватикана и Кине и отворити пут за „праведни мир” у Украјини, како то зове највиши врх Католичке цркве.
Матео Марио Цупи, председник Италијанске бискупске конференције и надбискуп Болоње, у Пекингу борави до данас, а Света столица поручује да „наставља даљу етапу у мисији којом папа жели у Украјини подржати хуманитарне иницијативе и тражити пут до мира”.
Кина је преко госпође Мао Нинг, портпарола у министарству спољних послова, поручила да је „добродошао” и да је спремна наставити конструктивну улогу деескалације ситуације са свима, па и са Светом столицом са којом нема формалне билатералне односе. Али ватиканска дипломатија је и данас изузетно утицајна, поготово када делује „иза кулиса”, па мисија кардинала Цупија има посебно тежину.
Очекује се да ће га примити и премијер Ли Ћианг, а сигурно ће у разговорима са Ли Хуијем, посебним представником кинеске владе за евроазијска питања, бити речи и о односима Пекинга и Ватикана који нису идилични. За Пекинг је проблем што Ватикан има билатералне односе са Тајваном и тако је једина земља у Европи која признаје Тајпеј. У прошлости било је много напетости када је Ватикан једнострано именовао бискупе, што је Кина оценила као кршење пакта из 2018. године.
Цупи је у јуну био у Украјини и Москви, а након тога и у Вашингтону и констатовао да нема видљивијег напретка у окончању рата у Украјини. Био је то наставак папине мировне мисије која је почела још у априлу, али никад нису званично објављени детаљи. Чак су и Кијев и Москва исказали изненађење када је папа најавио да ће се лично ангажовати да се постигне мир, а да је спреман да отпутује у Украјину и Русију.
Традиционална неутралност Ватикана никад није довела до тога да се јасно искаже став Свете столице око сукоба у Украјини, што је често фрустрирало Володимира Зеленског који је тражио од Фрање да „осуди руске злочине”. Ни Кина се никад није јасно изјаснила о рату у Украјини и задржала је неутрални став, предложивши мировни план у 10 тачака који Запад није прихватио. Како се чини, од директног ангажмана папе Фрање и путовања у Москву неће бити ништа, бар у догледно време, али дипломатија Ватикана жели да игра активну улогу и зато је Цупијева посета Пекингу изузетно важна.
- Односи са Кином су пуни поштовања, ја лично гајим велико дивљење према кинеској култури - рекао је Фрања након недавне посете Монголији, очито отварајући врата и за мисију кардинала Цупија.
У својим говорима у којима је апеловао да се постигне мир папа никад није директно оптуживао Владимира Путина, иако руски председник никад није одговорио на папине апеле за мир. Бурне су биле и реакције пре папиног пута у Монголију када је хвалио руске владаре из 18. века и Велику Русију, нагласивши њен значај и културу кроз историју. У Монголији је сугерисао да превлада дух дијалога и позвао да монголски мистицизам покуша успоставити дијалог конструктивни са суседима, Русијом и Кином. Добри односи монголског политичког врха са Путином и Сијом свакако су папи Фрањи били важни да пошаље сигнале што Ватикан предлаже да се дође до мира у Украјини, што је и циљ мисије кардинала Цупија.
- Треба да кренемо напред како бисмо прешли зид немогућег - поручује Фрања, а боравак истакнутог кардинала и специјалног изасланика самог папе у Пекингу не сматра се „посредовањем”, него мисијом. - И нема везе ако се чини да је мисија осуђена на неуспех. Увек је боље покушати - рекао је папа пред Цупијев полазак за Пекинг.
Препоручујемо
НОВОСТИ У “ВАТИКАНУ” Папа се обраћа верницима: Нисмо сами на животном путу
27. 08. 2023. у 13:30
НАУЧНА САРАДЊА С КИНЕЗИМА: Министарка Јелена Беговић у посети Кини
14. 09. 2023. у 11:03
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)