БРИКС ДВОСТРУКО ВЕЋИ: Усвајањем декларације у 20 тачака у којој се сумирају закључци јуче је спуштена завеса на 15. самит
САВЕЗ БРИКС се више него двоструко увећао одлуком да прошири блок са још шест земаља. Саудијска Арабија, Уједињени Арапски Емирати, Аргентина, Египат, Иран и Етиопија постали су нови чланови, а историјску одлуку донели су јуче једногласно лидери организације коју чине Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република, на завршетку самита у Јоханесбургу. Нове чланице ће постати пуноправни део савеза од 1. јануара 2024. године, најавио је председника ЈАР Сирил Рамафоса, додавши да је то само прва фаза проширења "петорке".
Усвајањем декларације у 20 тачака у којој се сумирају закључци јуче је спуштена завеса на 15. самит БРИКС. У документу су изнете главне поруке са самита међу којима је продубљивање економске сарадње, реформа УН, укључујући и Савет безбедности УН, како би ова организација, како сматрају, постала више демократска, ефикаснија и делотворнија.
Шефови БРИКС сложили су се и око дипломатског решавања сукоба у Украјини, укључујући иницијативу земаља из Африке, затим за неширење оружја за масовно уништење, као и око залагања за коришћење националних валута у међународној трговини и финансијксим операцијама између земаља БРИКС.
У документу су наложили министрима спољних послова да за идући самит, који ће бити одржан у окторбу 2024. у Казању, у Русији, припреме листе потенцијалних нових партнера. Ова одлука показује да БРИКС по свему судећи неће тако дуго чекати да спроведе нову експанзију блока. У ред за пријем је, иначе, пре самита стало више од 40 земаља света. Последња је улазницу у БРИКС добила ЈАР 2010. године.
Руски председник Владимир Путин у свом обраћању честитао је новим чланицама улазак у организацију, истичући да ће Русија наставити да ради на ширењу утицаја асоцијације у свету.
- Регулисаћемо практичан рад са новим чланицама и партнерима који сарађују са БРИКС и желе са нама да раде, а то ценимо. Координација коначне декларације БРИКС није била лака, као ни питање проширења блока. Размена заједничких валута приликом плаћања је приоритетно питање и БРИКС планира да напредује у овом правцу - рекао је Путин.
Шеф Кремља је поручио да се БРИКС ни са ким не такмичи, већ се бори за стварање новог светског поретка, који ће, како истиче, уважавати суверене интересе великог броја држава и поштовати културу сваке земље.
- Процес стварања новог светског поретка има непријатеље који желе да успоре тај процес. Државе "златне милијарде" раде све како би задржале једнополарни свет који им одговара, међународно право мењају за правила која нико видео није, а користе их зарад политике која једино њима одговара. А притом настављају да извозе природне ресурсе из земаља у развоју - навео је Путин.
Кинески председник Си Ђинпинг оценио је да ће ширење БРИКС дати нови подстицај механизму сарадње групе.
- Чланице БРИКС имају важну улогу и на њима је велика одговорност за мир и развој у свету. Ширење БРИКС је у складу са очекивањима међународне заједнице и заједничким интересима земаља у развоју. Проширење представља нови почетак за сарадњу у БРИКС и постоји много тога што овај блок може да оствари. Глас земаља у развоју треба јаче да се чује у међународној заједници. Будућност БРИКС је светла - рекао је Си.
Председник ЈАР Сирил Рамафоса поручио је да је овогодишњи самит БРИКС успешно завршен и поздравио проширење блока.
- Ово је глобални тренутак за коришћење локалних валута, алтернативних финансијских процедура и алтернативних система плаћања. Лидери БРИКС су задужили министре финансија својих земаља да раде на овим питањима - поручио је он.
Индијски премијер Нарендра Моди рекао је да ће укључивање нових чланица у БРИКС додатно ојачати организацију и дати јој нови замах.
- Индија је одувек веровала да ће примање нових чланица додатно ојачати БРИКС као организацију и да ће нашим заједничким напорима дати нови подстицај - рекао је Моди.
Бразилски председник Луиз Инасио Лула да Силва изјавио је да интересовање нових земаља да се придруже БРИКС показује колико је релевантна тежња те групе за стварање новог светског економског поретка.
- У будућности постоји могућност за чланство нових држава, а ми смо разрадили критеријуме за њихов пријем - рекао је Лула.
Лавров: Нови састав као фудбалски тим
ТЕЖИНА, ауторитет, значај земље претендента на чланство и њена позиција на међународној арени били су главни критеријуми које је БРИКС разматрао током одабира нових чланица, изјавио је руски шеф дипломатије Сергеј Лавров. Он је нови састав БРИКС упоредио са фудбалским тимом и истакао да Русија неће чекати 1. јануар, већ ће раније започети контакте са новим чланицама БРИКС и помоћи им да уђу у посао.
Не мења се име
САВЕЗ БРИКС је на оснивању имао акроним БРИК, а последње слово је добио 2010. године када се као стална чланица прикључила Јужноафричка Република. Но, проширењем блока организација неће променити назив, потврдио је специјални изасланик за Азију и БРИКС у МИП ЈАР Анил Суклал. "Мислим да неће морати да мења назив јер се БРИКС формирао као глобални бренд", рекао је он.
Већи БДП БРИКС од Г7
ПОСЛЕ проширења, укупно 11 земаља БРИКС ће чинити 46 одсто светске популације и 37 одсто глобалног БДП. Пре уласка нових чланица, државе БРИКС су имале 40 одсто светске популације, и 26 одсто светске економије. БДП асоцијације пре проширења износио је 31,5 одсто. БДП БРИКС је већи од БДП савеза Г7 који чине Канада, Француска, Немачка, Италија, Јапан, Уједињено Краљевство и САД.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)