РУСКИ СТЕЛТ ЛОВАЦ ЈОШ УБОЈИТИЈИ: Су-57 добија нову заштиту од ометања и покушаја прислушкивања

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

08. 08. 2023. у 22:11

УПРКОС строгим санкцијама Запада и упорним сукобима у зони специјалне војне операције (овај термин Русија користи за рат у Украјини, СВО на руском), руски инжењери и произвођачи упорни су у својим напорима да превазиђу постојеће могућности наоружања и иновирају ново оне.

РУСКИ СТЕЛТ ЛОВАЦ ЈОШ УБОЈИТИЈИ: Су-57 добија нову заштиту од ометања и покушаја прислушкивања

Фото принтскрин youtube military update


Међу најсавременијим наоружањем из Русије је Су-57, борбени авион пете генерације који је званично стављен у састав руског ратног ваздухопловства крајем 2020. године. напредни борбени авион ће сада бити опремљен најновијим пакетом дигиталне комуникационе опреме.

Пакет комуникационих технологија развили су стручњаци истраживачко-производне организације „Полет“, подружнице „Роселектронике“. Компанија је истакла да овај најсавременији комуникациони систем није ексклузиван за Су-57, већ да се може прилагодити свим авионима, чак и онима који су технолошки застарели.

Нови систем интегрисан у ловац Су-57 нуди побољшану заштиту од сметњи и покушаја прислушкивања, радећи на високим и ултра високим фреквенцијама. Систем се састоји од следећих елемената – пријемника за навигационе сателитске системе, уређаја за кодирање и декодирање и магистрале за дигиталну обраду и синхронизацију сигнала.


Л402 ХИМАЛАЈИ

Која су побољшања у новом систему комуникације руског Су-57 Фелон, не деле руски медији? Али BulgarianMilitary.com зна који систем се тренутно користи. На основу његових могућности, можемо се приближити наводним карактеристикама новог система за ометање.
Руски авион Су-57 опремљен је напредним системом за електронско ратовање, познатим као Л402 Хималаји. Овај систем је дизајниран да заштити авион од ометања и прислушкивања од стране непријатељских снага.

Фото: Принтсцреен

Систем Л402 Хималаја ради на принципу активног ометања, што укључује емитовање моћних радио сигнала да поремети и збуни непријатељске радарске и комуникационе системе. Такође укључује пасивно ометање, које укључује анализу и опонашање непријатељских сигнала како би се преварили њихови системи.

Ефикасност система Л402 Хималаја је тешко утврдити, јер зависи од различитих фактора као што су софистицираност непријатељских способности електронског ратовања и специфичне тактике које се користе у датој ситуацији. Међутим, сматра се једним од најнапреднијих система за електронско ратовање на свету и пружа значајну предност авиону Су-57 у борбеним ситуацијама.


Л402 ХИМАЛАЈИ У ПАСИВНОМ РЕЖИМУ

Пасивни сензори су електронски уређаји који детектују и мере енергију коју емитују други објекти, без активног преноса било каквог сигнала. Користе се у разним апликацијама, укључујући радар, сонар и комуникације.

Карактеристике пасивних сензора укључују њихову осетљивост, опсег фреквенција и резолуцију. Осетљивост се односи на способност сензора да детектује слабе сигнале, док се фреквенцијски опсег односи на опсег фреквенција које сензор може да детектује. Резолуција се односи на способност сензора да разликује два блиско размакнута објекта. Пасивни сензори могу бити дизајнирани да раде у различитим фреквентним опсезима, од радио таласа до инфрацрвених и оптичких таласних дужина.

Пасивни сензори су важни за ваздушну борбу јер омогућавају авионима да открију и лоцирају непријатељске авионе без упозорења на њихово присуство. Ово је посебно важно у савременој ваздушној борби, где се стелт технологија све више користи за избегавање откривања радара и других активних сензора. Пасивни сензори се такође могу користити за праћење кретања пријатељских авиона, како би се избегли судари и одржавала свест о ситуацији.

Руски систем Л402 Хималаја користи пасивно ометање да омета рад непријатељских радарских система. Пасивно ометање укључује откривање радарских сигнала које емитује непријатељски радарски систем, а затим пренос сигнала који омета способност радара да открије циљеве. Ово се може урадити без упозоравања непријатеља на присуство авиона који омета, омогућавајући му да остане неоткривен и избегне да буде мета непријатеља. Пасивно ометање је ефикасна контрамера против радарско вођеног оружја и важна је компонента савремених система противваздушне одбране.


СУ-57 У РАТУ У УКРАЈИНИ

У уторак, 18. октобра 2022, Русија је званично објавила да користи Сухој Су-57 Фелон, борбени авион пете генерације, у украјинском сукобу. Ову изјаву дао је генерал Сергеј Суровикин, командант уједињене групе трупа у Украјини, на брифингу за новинаре са руским новинарима.

Према Суровикиновим речима, Су-57 се показао као ефикасна предност у текућим непријатељствима, успешно гађајући и ваздушне и копнене циљеве сваки пут када је распоређен. „Авион има задатак да решава вишеструке изазове“, истакао је Суровикин, истичући широк спектар наоружања које носи Су-57. Раније ове године, негде средином јуна, појавили су се сугестије руских медија да се млазњак користи за успостављање мреже тактичких информација.

Владимир Гутенев, члан стручног савета Државне думе, открио је да је Су-57 раније био у акцији у Сирији. Он је навео да су 2018. четири ова борбена авиона послата у Сирију. Како подсећа BulgarianMilitary.com, Русија је током овог периода поседовала само четири прототипа Су-57, а први масовно произведен модел је изашао тек прошле године.


СУ-57 ЈЕ КОРИШЋЕН У СИРИЈИ

Гутенев је нагласио да су СУ-57 распоређени у Сирији коришћени од стране руског ваздухопловства и космичких снага за откривање америчких авиона Ф-22 и Ф-35 који раде у истом бојном пољу. Међутим, упркос овим операцијама, Гутењев је указао да је сукоб у Украјини пружио нове увиде у способности Су-57 које раније нису тестиране у Сирији. Руски стручњаци се слажу са овим ставом, сугеришући да је опрезан приступ Москве распоређивању њеног ловца пете генерације последица непознаница у њеном пуном оперативном искуству.

Овај недостатак пуног оперативног знања, тврде стручњаци, је разлог зашто је Суровикинова дискусија о улози Су-57 углавном била фокусирана на даљинске нападе, прикупљање података и стварање мреже тактичких информација.

БОНУС ВИДЕО - СТИГЛО ПОЈАЧАЊЕ ЗА РУСКУ МОРНАРИЦУ: Најбољи систем противваздушне одбране кратког домета

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

НЕЋУ ДА КАЖЕМ ДА ЈЕ СА НОВАКОМ ЛАКШЕ ИГРАТИ, АЛИ СИНЕР...: Руд после пораза у Торину