КИНА ПЛАНИРА ПРВУ ВОЈНУ ВЕЖБУ СА ЕМИРАТИМА: Озбиљна порука Вашингтону о безбедносним „опцијама“ у региону

Ђ.Г.

06. 08. 2023. у 11:36

КИНЕСКЕ оружане снаге одржаће прве војне вежбе са Уједињеним Арапским Емиратима у Кини овог месеца док се Вашингтон и Пекинг боре за утицај у Заливу.

КИНА ПЛАНИРА ПРВУ ВОЈНУ ВЕЖБУ СА ЕМИРАТИМА: Озбиљна порука Вашингтону о безбедносним „опцијама“ у региону

Фото: Профимедиа/Илустрација

Фалкон Шилд 2023, који ће представљати заједничку обуку ваздухопловних снага за две земље, одржаће се у Синђиангу на северозападу Кине, наводи се у саопштењу кинеског министарства одбране у понедељак, „према годишњем плану и консензусу који су постигли Кина и Уједињени Арапски Емирати (УАЕ)".

У саопштењу се додаје да обука има за циљ да продуби прагматичне размене и сарадњу између две војске и унапреди међусобно разумевање и поверење, иако је дато мало детаља о обиму вежбе. Министарство одбране УАЕ није одговорило на захтев Breaking Defense за коментар од објављивања.

Аналитичари су за Breaking Defense рекли да је тешко рећи шта заједничка вежба значи за односе Кине и Уједињених Арапских Емирата, али је тешко то не прочитати као „поруку“ САД, чак и ако су то најавили само Кинези.

- Ово је прилично несрећан развој догађаја јер изгледа да УАЕ покушавају да покажу САД да имају могућности. Али врло је вероватно да овде има мање него што се на први поглед чини -  рекао је за Breaking Defense Дејвид Дес Рош, ванредни професор у Центру за безбедносне студије Блиског истока и јужне Азије.

Пензионисани кувајтски пуковник и аналитичар одбране Зафер Ал Аџами слажу се.

- Придруживањем вежби са Кином, УАЕ шаљу другу поруку САД. Уједињени Арапски Емирати уверавају да још увек имају избора у управљању [својим] безбедношћу на најбољи начин који могу да смисле - рекао је он. Прва порука, како је рекао, стигла је у мају када су УАЕ рекли да се повлаче из поморског аранжмана предвођеног САД, иако су амерички званичници то тада оспорили.

Без обзира да ли је то сигнал Вашингтону или не, приближавање УАЕ у области одбране Кини није најмање евидентно у одбрамбеним емисијама у заливској држави, где су кинеске фирме значајно учествовале не само са својим одбрамбеним платформама већ и у истраживању и развоју одбрамбених система које су две земље развиле кроз лабораторију за науку и технологију Кине и Емирата (ЦЕСТ), заједнички пројекат УАЕ International Golden Group and Norinco.

На УМЕКС 2022, изложби и конференцији беспилотних система УАЕ, држава Залива потписала је споразум о набавци 12 школских авиона Л-15 од кинеске Националне аеро-технолошке корпорације за увоз и извоз, уз могућност повећања количине на 36.

Са његове тачке гледишта, Мохамед Бахарун, генерални директор Б'хутха, центра за истраживање јавне политике са седиштем у Дубаију, рекао је да су вежбе део стратешког партнерства УАЕ са Кином, али је умањио њихов већи геостратешки значај.

- УАЕ су купили одбрамбену опрему и деле глобалне претње са Кином. То је разлог зашто било које две земље изводе [вежбе] - рекао је он, напомињући да су УАЕ недавно такође извели заједничке вежбе са Индијом и Јужном Корејом. "То је мера за изградњу поверења."

Ал Аџами је такође сугерисао да, бар за сада, Пекинг није одржив алтернативни безбедносни партнер у региону.

- Тешко је за било коју земљу да замени присуство САД у региону као гаранта безбедности Залива - рекао је он.

Једини утицај које би вежбе могле да имају, рекао је Дес Рош, јесте додатна опрезност САД у вези са продајом оружја УАЕ, ако Вашингтон сматра да су Емирати превише пријатни са ривалом Вашингтона.

Локација вежбе би такође могла да изазове забринутост у Вашингтону, рекао је он, јер је у питању Синђанг, „где је америчка влада утврдила да је у току геноцид над муслиманским Ујгурским становништвом. Чињеница да би руководство муслиманске земље учествовало у војним вежбама у овој земљи под таквим околностима помаже Кини да нормализује такво понашање, чак и док брише древну муслиманску културу", прокоментарисао је Де Рош.

Што се тиче врсте опреме која учествује у вежби, Дес Рош је предвидео да се било каква америчка или европска опрема вероватно неће појавити, пошто западне престонице имају ограничења крајње употребе у погледу употребе њихове опреме чак и након продаје.

- Највероватнији сценарио је да ће у овим вежбама бити коришћени само авиони кинеске производње које су набавили УАЕ — као што је беспилотна летелица Винг Лонг. Винг Лонг је у употреби од 2011. године и носи кинеске ракете ваздух-земља и бомбе. Вероватно ће то бити увежбано у Сианђиангу - закључио је он.

Кинески државни Глобал Тајмс сугерисао је да ће новонабављени Л-15 такође бити укључени. Лист, позивајући се на кинеске аналитичаре, наводи да би, како се „војне везе између Кине и УАЕ настављају развијати, могло доћи до више заједничких вежби и договора о оружју“, можда ће следеће бити у УАЕ.

Један од аналитичара у извештају Глобал Тајмса рекао је, парафразирајући лист, „Кина не планира да попуни такозвани вакуум моћи који су САД оставиле на Блиском истоку, већ појачава сарадњу са земљама у региону, поштујући њихов независни развој и помаже у очувању регионалног мира и стабилности.”

(Breaking Defense)

БОНУС ВИДЕО: ОВАКО ИЗГЛЕДА РОДОС НАКОН ПОЖАРА - Ватра је уништила све пред собом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (1)

ПОСЛЕДЊА ЖЕЉА БЕКИМА ФЕХМИУА: Само најужа породица је знала за њу - прекршили су закон да би је испунили