Ф-35 ИМА ЈЕДНУ ВЕЛИКУ МАНУ: Најнапреднији западни ловац заостаје за конкуренцијом и значајно је мање ефикасан

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

05. 08. 2023. у 22:33

ТРЕНУТНО, борбени авион Ф-35 надмашује све остале западне борбене авионе по производњи.

Ф-35 ИМА ЈЕДНУ ВЕЛИКУ МАНУ: Најнапреднији западни ловац заостаје за конкуренцијом и значајно је мање ефикасан

Ф-35 и Ј- 20 Фото ЕПА / Free Images Pixabay


Као једини произведени борбени млазњак после пете генерације компатибилан са НАТО-ом, спреман је да модернизује западни блок и савезничке ваздушне снаге више од једне деценије.

Ф-35 се може похвалити најсавременијом авиоником и стелт способностима, што га ставља у ранг са кинеским Ј-20, његовим најближим конкурентом. Заједно, ова два авиона представљају врхунац тренутне технологије борбених авиона.

У поређењу са старијим Ф-22, јединим развијеним ловцем пете генерације на Западу, Ф-35 је технолошки супериорнији. Авионика Ф-22 из 1990-их и недостатак напредних функција као што су дистрибуирани отворени системи, нишани на шлему и модерне везе за пренос података ограничавају његов борбени потенцијал.

Међутим, Ф-35 има своја ограничења. За разлику од Ј-20 и Ф-22, који су тешки двомоторни ловци са изузетним летним перформансама, Ф-35 је лакши, једномоторни авион са скромнијим перформансама. Овај избор дизајна имао је за циљ да учини Ф-35 приступачнијим за употребу у великим размерама.

Ова мера смањења трошкова резултирала је компромисима у неколико области перформанси, укључујући маневрисање, носивост пројектила и величину радара. Од тога, ниска висина плафона лета Ф-35 је један од најпревиденијих, али значајних недостатака.
Историјски гледано, једномоторни ловци имају ниже плафоне надморске висине од својих двомоторних колега. Тешки ловци попут Ф-22 и Ј-20 могу да делују на више од 18.000 метара, док већи руски авиони пресретачи као што су МиГ-31 и МиГ-25 могу да пређу 20.000 метара.

Велике контролне површине, велики потисак, посебно конфигурисани мотори и могућности векторисања потиска су кључне за операције на великим висинама. Нажалост, Ф-35 нема ове карактеристике, што озбиљно ограничава његову оперативну висину.

Операције на великим висинама омогућавају ловцима да својим пројектилима дају више енергије. На пример, ракета ваздух-ваздух АИМ-120Д лансирана са максималне висине Ф-22 може достићи циљеве много даље од ракете лансиране Ф-35.

Немогућност Ф-35 да лети високо је значајан недостатак, с обзиром на то да је једна од главних улога ловаца пете генерације да обезбеди јаче сензоре за дуже откривање мета преко радио хоризонта. Ово ограничење у великој мери ограничава свест о ситуацији на фронту Ф-35.

Ово питање постаје још озбиљније с обзиром на то да не само да Ф-22 и ловци четврте генерације попут руског Су-35 могу да делују на много већим висинама, већ и Ј-20, који комбинује оквир авиона Ф-22 са авиоником Ф-35, може да лети скоро на ивици свемира. Ово Ј-20 даје значајну предност у висини у односу на Ф-35 у свим потенцијалним сукобима.

БОНУС ВИДЕО - СТИГЛО ПОЈАЧАЊЕ ЗА РУСКУ МОРНАРИЦУ: Најбољи систем противваздушне одбране кратког домета

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (2)

ЊИХ ДВОЈИЦА СУ У БОЛНИЦИ: Обрадовић забринуо гробаре после пораза од Будућности