ДЕСНИЦА ЦВЕТА НА ХУМУСУ РЕЦЕСИЈЕ: Немачка у вртоглавом паду економије

И. Станојевић

10. 07. 2023. у 12:50

ВРТОГЛАВ раст рејтинга десничарске Алтернативе за Немачку(АфД) директна је последица уласка најјаче европске економије у рецесију, почетком године. Експерти упозоравају да ће Берлин, по свој прилици, у децембру бележити големи минус и бити испод својих конкурената у еврозони. Мрачна прогноза за екипу канцелара Олафа Шолца, "лепи се" за претходне неуспехе такозване семафор коалиције социјалдемократа, либерала и зелених, којима се поодавно љуља под ногама.

ДЕСНИЦА ЦВЕТА НА ХУМУСУ РЕЦЕСИЈЕ: Немачка у вртоглавом паду економије

Foto: EPA

Ово неће остати без последица по читаву Европу, а у ситуацији кад се Француска недељама налази у насилним немирима, који све више измичу контроли, док у Великој Британији цене расту, насупрот тренду на Старом континенту, "преливање" немачке рецесије долива уље на ватру.

Шолцова влада једина још предвиђа раст БДП у овој години, док главни економски институти и ММФ најављују, додуше мали, пад од 0,2 до 0,4 одсто. Растућа инфлација, драстично повећање каматних стопа, спор опоравак кључног извозног тржишта Кине и високи трошкови енергије, преплићу се у погубном утицају по стање националне економије.

"Болест би могла да буде све само не привремена", упозоравају аналитичари. Зигфрид Русвурм, челник Савезног удружења немачке индустрије (БДИ), каже да "се земља суочава са растућим брдом изазова" и поново подсећа на болну чињеницу да све већи број компанија, укључујући мале и средње, пресељава погоне у иностранство. Медији најављују повратак Немачке у статус "болесника Европе", подсећајући на раздобље пре 2000. кад је земља губила трку на међународним тржиштима и суочавала се с високим нивоом незапослености.

Шолц, у међувремену, најављује да ће Берлин постићи климатску неутралност до 2045, што значи да ће вратити "нивое раста на оне из педесетих и шездесетих година", доба послератног "економског чуда" Западне Немачке. Али, сувише је то далека будућност да би утешила народ огорчен чињеницом да је канцелару приоритет ван граница земље, док домаћи терен трпи.

На то се тегобно надовезује чињеница да ће америчка војна индустрија, по свој прилици, добити чак до половине берлинског фонда за модернизацију војске, "тешког" сто милијарди евра, на шта је недавно упозорила Сузана Виганд, извршна директорка Ренк групе, немачког произвођача делова за тенкове. Она је, такође, оптужила Шолцов кабинет за недостатак стратешке визије за домаћу индустрију.

- Не верујем да ће много новца остати за немачку индустрију - вели Вигандова и оштро додаје да "Влада нема ни политички компас ни за одбрамбену индустрију".

За социјалдемократског канцелара, који о свему овоме ћути, предмет размишљања су огромна потрошња потребна за инсталирање нових ветротурбина, изградња електричних возила, смањење загађења од производње челика, "јер ће створити добар привредни круг". Његова визија новог златног доба економије, коме кумује прелазак на зелену енергију, оставља бројне стручњаке скептичним.

- Прелазак, пре свега, захтева милијарде евра уложене у замену постојећих залиха технологија фосилних горива технологијама обновљивих извора, уз значајно повећане трошкове. То не може и неће довести до додатног економског раста у кратком року - каже Русвурм.

Земљу, такође, коче старе структурне слабости које умањују сваки економски учинак, а то су спора бирократија, низак ниво дигитализације и старење становништва које прети још већим мањком радне снаге, који је већ драматичан. "Ако становништво тоне, неће расти ни БДП", упозорава Тимо Фолмерсхаузер из економског института ИфО.

Будући да се економија увелико ослања на производњу, Немачка изгледа пати од трошкова енергије који су порасли након почетка рата у Украјини, иако нису више толико високи. Русија је дуго била главни извор гаса за Немачку по релативно ниским ценама. Тај мањак (за сада) је немогуће надокнадити.

АФД у узлету

У АНКЕТАМА, десничарска Алтернатива за Немачку већ достиже петину бирачког тела широм земље, а у Тирингији, где је Инфратест димап недавно одређивао политичко расположење годину дана пре државних избора, популисти могу да рачунају на 34 одсто, колико нису имали никад раније. За Бјорна Хекеа, председника странке у немачкој покрајини, где је ова странка недавно "почистила" своје политичке конкуренте, свака канцеларија АфД, корак је ка његовом декларисаном циљу трајног успостављања странке на политичкој мапи Немачке. Не жели то, каже, да постигне насилно, већ "корак по корак маршом кроз институције".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.

07. 11. 2024. у 16:03

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (3)

НАВИЈАЧИ БАРСЕЛОНЕ СЕ МАСКИРАЛИ У ДЕЛИЈЕ: Дошли тајно у Београд и урадили нешто нестварно! (ВИДЕО)