МИНИСТАРКА ФИНАНСИЈА САД САВЕТУЈЕ: Америка и Кина треба заједно да раде у борби против „егзистенцијалне претње“
САД и Кина као две највеће светске економије имају и највећу одговорност и морају да раде заједно у борби против „егзистенцијалне претње“ климатских промена, саопштила је данас министарка финансија САД Џенет Јелен.

Фото: Профимедиа/Илустрација
Америчка министарка, која борави у Пекингу, изјавила је да је претходна сарадња САД и Кине када је реч о климатским променама омогућила глобални напредак, као што је Париски споразум из 2015. године, додајући да обе владе желе да подрже тржишта и земље у развоју у настојању да остваре своје климатске циљеве, преноси Ројтерс.
- Наставак сарадње САД и Кине у финансирању борбе са климатским променама је од кључног значаја - навела је Јелен у обраћању на округлом столу о клими у Пекингу.
Она је додала и да САД и Кина као два највећа светска емитера гасова стаклене баште и највећи инвеститори у обновљиве изворе енергије имају и заједничку одговорност и способност да предњаче.
Јелен је рекла да финансирање таквих иницијатива треба ефикасно и ефективно координирати, додајући да би подршка Пекинга, уз Вашингтон и друге, постојећим мултилатералним климатским институцијама попут Зеленог климатског фонда (ГЦФ) и климатских инвестиционих фондова могла да појача њихов утицај.
- Такође је од кључне важности да подстичемо транзиције у целокупној економији ка нето нули, што треба да укључује приватни сектор - рекла је Јелен.
Она је додала да се радује што ће на ту тему бити у могућности да чује препоруке радних група на предстојећим министарским састанцима Групе 20 у Индији, укључујући Радну групу за одрживе финансије, којом копредседавају САД и Кина.
- Ово је добар пример шта наша билатерална сарадња може да постигне и на томе треба да градимо наш напредак у мултилатералним форумим - рекла је америчка министарка.
БОНУС ВИДЕО: НЕСРЕЋА У ПЕНЗИОНЕРСКОМ ДОМУ У ИТАЛИЈИ: У пожару страдало шесторо људи, а више њих је повређено
Препоручујемо

ПОГОЂЕНА КЉУЧНА ТАЧКА ЗА ТРАНЗИТ ГАСА У ЕУ: Велика експлозија и пожар у Суџи, сумња се на украјински напад (ВИДЕО)
ВЕЛИКИ пожар избио је у петак рано ујутру на гасној мерно-регулационој станици Суџа у руској Курској области, кључној тачки за транзит руског гаса ка Европској унији, према извештајима руских медија.
21. 03. 2025. у 08:03

РОДИТЕЉИ ПОГИНУЛЕ ДЕЦЕ ФОРМИРАЛИ ЖИВИ ШТИТ: Не дозвољавају да се тела однесу на обдукцију
РОДИТЕЉИ који су у пожару изгубили своју децу у дискотеци "Пулс" у Кочанима не дозвољавају да се тела настрадалих однесу на додатну обдукцију у Скопље, тражећи да им се одмах предају како би припремили сахране, јавља Плусинфо.
16. 03. 2025. у 19:40

ДОБИЛА ДЕТЕ СА ТИНЕЈЏЕРОМ: Исландска министарка поднела оставку због афере
БИВШОЈ министрарки прети потенцијална затворска казна зато што је на Исланду илегално имати сексуалне односе са особом млађом од 18 година ако сте њихов учитељ или ментор.
21. 03. 2025. у 18:31
Коментари (2)