УСКРС У ИТАЛИЈИ , БУМ СТРАНИХ ТУРИСТА: Рим, Фиренца и Милано победили Лондон и Париз
ОКО 16 милиона Италијана покренуло се јуче или креће данас на краћа или дужа путовања како би провели ускршње празнике ван куће, од тога око два милиона одлази у иностранство, а број странаца, посебно у градовима уметности, доживљава прави бум.
Иако се најављује лоше време и неуобичајена хладноћа за Ускрс која ће се са северних делова земље спустити у суботу и недељу ка централним и јужним, Италијани крећу ка морским обалама, планинама, језерима, бањама. Море остаје најтраженија мета (31 посто) а следе градови уметности (укупно око 30,8 посто), планине (17,6 посто), агротуризам или посета фамилији.
У читавом том покрету уочене су аномалије које је пријавило Удружење потрошача (Кодаконс) и затражило истрагу због превара, јер је авионска карта (коју не купују само туристи већ и студенти и људи који желе да посете родбину за празник у другим регионима) толико увећана да је цена лета за Сицилију идентична оној за Дубаи, или Лондон. А цене бензина на аутопутевима стигле су и до 2.49 евра по литри (у граду се још може купити и по 1.87 евра).
Број Италијана који одлазе у иностранство кренуло је највише према великим европским престоницама (68,2 посто) потом неевропским (13.6 посто), на приморска одмаралишта ван Италије (9,2 ), крстарења (4.5 посто). Упркос високим ценама које оптерећују породични буџет Италијани не одустају од ускршењег викенда. Највише се путује на ближе дестинације, вожњом до пет сати, понајвише колима али и возом. Због стања у Паризу и штрајкова тај град је изгубио много што се тиче италијанских туриста, људи немају поверења да крену ка тој дестинацији.
Страни туристи су се у великој мери вратили у Италију, са бројкама готово идентичним оним пре пандемије, иако су хотели подигли цене и до 30 посто због увећања свих енергија. Они који долазе у Рим вечерас могу пратити велики католички догађај, „Пут Христа“ (Виа Крућис), веома важан обред којим се прате последњи тренуци Исусовог живота, процесија која пролази кроз 14 станица, где се верници заустављају и певају псалме или описују најзначајније епизоде мучења Христа. Процесија почиње на Тргу Колосеума у 21.15 и завршава се у Храму Венере на Палатинуму у 22.30.
Од 7. до 10. априла туристи ће моћи да посете све римске музеје, галерије, археолошка налазишта како би уживали у уметничком и културном наслеђу Вечног града, а организован је веома велики број концерата класичне музике, у музејима, античким вилама, позориштима, на трговима; чуће се ноте Скрјабина, Брамса, Шумана, Хајдна, Бетовена, Шопена...
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)