СУКОБИ У ЛИОНУ, РЕНУ, НАНТУ: Поново жестоко на француским улицама
Велики број људи и у четвртак је изашао на улице француских градова у протесту против пензијске реформе. Од раног јутра, манифестанти су се окупили у Рену, Марсељу, Нанту, Лиону... У Паризу, поворка креће у 14 сати, са Трга Инвалиди, а предвиђено је да се заустави на Италијанском тргу у 19 сати.
Претходно су синдикалци са париске железничке станице Лион окупирали просторије једног инвестиционог фонда у Паризу, објаснили запосленима свој покрет, а онда, после пола сата, изашли и кренули испред Скупштине.
Радници градске чистоће су зауставили рад у Сент Етјену, штрајкачи су блокирали прилазни пут Арлу, барикаде су постављене на кружним токовима на више места у земљи. Прекинута је и настава у неколико стотина лицеја.
У Лиону је током дана дошло до сукоба најрадикалнијих демонстраната с полицијом. "Црни блокови" у овом граду су ломили излоге, нарочито банака, палили контејнере, гађали снаге реда, док су специјалци испаљивали сузавац.
И у Нанту је дошло до сукоба и напете атмосфере, такође су страдали излози и канте за смеће, док је полиција бацала димне бомбе. У Рену се формирала колона аутомобила дуга 30 километара. Тензија је било и у овом граду.
Пре поласка поворке у Паризу, градске власти су склониле бицикле, тротинете и све оно што би могло да буде запаљено, док су власници радњи, банака и агенција закуцавали излоге дрвеним даскама, да би спречили евентуалну штету.
- Манифестације ме до сада коштају 800 до 1000 евра, за колико ће ми због штрајка током три месеца бити умањена плата, али у односу на то што желе да нам узму две године живота, то није ништа. Краду нам и сто-двеста евра месечно на инфлацију – поручила је преко француских медија Женевјев, учитељица из париског предграђа Бањоле, објашњавајући тако стање духа учесника протеста.
Све се догађа у тренутку када је магазин "Форбс" утврдио да су најбогатији мушкарац и жена на планети Француз и Францускиња, што иде наруку идеји крајње левице да власт попуну пензијске касе треба да тражи додатним опорезивањем ултрабогаташа, а не подизањем старосне границе за пензију обичним људима.
Сви сада чекају одлуку Уставног савета 14. априла о уставности закона прогураног без гласања у скупштини.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЋЕ МАЛА ГРОБЉА: Шведска у страху од рата, ужурбано спремају нова гробна места - план за укопавање ПОЛА МИЛИОНА људи
ВИШЕ од пет милиона шведских домова примило је у новембру брошуру под насловом „Ако дође до кризе или рата” (на шведском: Om krisen eller kriget kommer) у којој се грађанима нуде детаљни савети како сопствено домаћинство да припреме за ратно стање, пандемију, екстремне временске прилике и свеобухватни кибернетички напад који би пореметио темељне функције друштва.
17. 12. 2024. у 08:56 >> 09:29
Коментари (0)