РУСКИ ЛОВАЦ ПРОШАО БОРБЕНЕ ТЕСТОВЕ НА ФРОНТУ: МиГ-35 стиже у руске ваздушно-космичке снаге? (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

16. 01. 2025. у 19:25

РУСКА компанија Уједињена Авио Корпорација (УАЦ) најавила је могућност да ће Руске Ваздушно-космичке снаге (ВКС) почети да примају унапређене верзије вишенаменског ловца МиГ-35.

РУСКИ ЛОВАЦ ПРОШАО БОРБЕНЕ ТЕСТОВЕ НА ФРОНТУ: МиГ-35 стиже у руске ваздушно-космичке снаге? (ВИДЕО)

В.Н.

Ове вести објављене су непосредно пред почетак 2024. године. Према ранијем извештају бившег руководиоца УАЦ-а, Јурија Сљусара, у наредним годинама ВКС би могле да добију додатне унапређене МиГ-35 ловце са побољшаним способностима.

Вреди напоменути да је МиГ-35 први пут полетео у новембру 2016. године, јавности је представљен 2017, док је до 2018. првих шест летелица испоручено руским трупама на пробну експлоатацију.

УАЦ: МИГ-35 ЗАВРШАВА ДРЖАВНА ИСПИТИВАЊА

Главни конструктор УАЦ-а, Сергеј Коротков, изјавио је да је најновији авион МиГ-35 „4++“ генерације тренутно у завршној фази државних тестирања.

Према његовим речима, од прошле године ловац је тестиран у реалним борбеним условима, где је у потпуности испунио очекивања пилотских посада по питању перформанси и могућности. Очекује се да Министарство одбране Русије ускоро донесе коначну одлуку о испоруци овог авиона Ваздушно-космичким снагама.

Коротков је такође открио да се воде преговори са потенцијалним иностраним купцима заинтересованим за овај тип руског ловца. Ипак, није прецизирано које земље би могле постати будући корисници МиГ-35.

 

РЕШЕНИ КЉУЧНИ ЗАХТЕВИ МИНИСТАРСТВА ОДБРАНЕ

Директор програма МиГ-35, Мушег Балојан, изјавио је да су питања која је раније поставило војно руководство током пробних испитивања овог авиона брзо решена захваљујући стручњацима УАЦ-а.

Он је нагласио да је на основу добијених предходних закључака већ дата дозвола да се започне производња прве серијске партије МиГ-35. Коначна одлука Министарства одбране очекује се у блиској будућности.

УАЦ представници наводе да је МиГ-35 од почетка развијан коришћењем технологија пете генерације ловаца, као и материјала који се користе за палубне ловце. Поред тога, дизајниран је за дејствовање у зонама високог интензитета борбених дејстава и у условима густе непријатељске ПВО, укључујући најсавременије системе.

МОГУЋНОСТИ МИГ-35 У ВАЗДУШНОЈ И КОПНЕНОЈ БОРБИ

МиГ-35 је способан да истовремено извршава задатке уништавања ваздушних циљева у свим временским условима и доба дана, али и да делује против земаљских и површинских циљева, било покретних или стационарних.

У односу на основну варијанту, унапређени МиГ-35 поседује смањену радарску уочљивост, нову авионику која је унифицирана са Су-30СМ2 и Су-35СМ, као и ново крило с већом површином. Такође је оспособљен за коришћење најновијих високо-прецизних авио-наоружања.

Према доступним информацијама, МиГ-35 може да користи читав спектар савремених вођених и невођених ракета, слично као и ловци Су-35С и Су-57, укључујући најновије вођене бомбе с модулима за корекцију и навођење.

НОВА ОПРЕМА И ПОБОЉШАНА НАВИГАЦИЈА

Ловац ће добити и најсавременији, отпорнији на ометање навигациони систем БИНС-СП2М, намењен ловцима пете генерације Су-57.

Овај систем је двоструко прецизнији и дуготрајнијег века у односу на старије инерцијалне системе, те му није потребно посебно одржавање.

САВРЕМЕНИ СЕНЗОРИ, РАДАР И НАПРЕДНЕ КОМУНИКАЦИЈЕ

Као примарно средство за откривање и нишањење, МиГ-35 ће имати нову оптичко-локациону станицу (ОЛС), визирни систем на пилотској кациги и радар „Жук-А“ с активном фазном антеном (АФАР). Наводи се да овај радар може истовремено пратити до 30 ваздушних циљева на удаљеностима до 300 км и да је способан да нападне њих шест.

Што се тиче погонске групе, МиГ-35 ће имати нове, економичније моторе модуларног типа, с повећаном снагом и животним веком, с накнадним сагоревањем и дигиталним системом аутоматске контроле и надзора.

Познато је да се, на захтев купца, могу уградити унапређени мотори РД-33МКВ с векторском контролом потиска (ТВЦ) или РД-33МК без векторске контроле. Међутим, није саопштено коју верзију мотора ће добити МиГ-35 намењен Министарству одбране Русије.

Највероватније је да ће, ради смањења трошкова и очувања конкурентности у односу на „Сухој“ ловце, бити уграђени једноставнији мотори без ТВЦ-а.

ЕЛЕКТРОНСКО РАТОВАЊЕ И НАДОГРАДЊЕ

Током развоја МиГ-35, посебна пажња посвећена је модерном систему електронског ратовања, развијеном на основу борбених искустава и најновијих технологија.

Претходно је објављено да МиГ-35 има могућност да делује и као ваздухопловни танкер, допуњавајући гориво другим ловцима и модерним беспилотним летелицама.

УАЦ наводи да ће, уколико овај авион буде произвођен за потребе Ваздушно-космичких снага Русије, носити ознаку МГ-35Ц. У поређењу са иностраним конкурентима, имаће повољнији однос цене и ефикасности.

ПЕРСПЕКТИВИ МИГ-35 У РУСКОЈ ВОЈСЦИ

Раније је руски председник Владимир Путин, на једном састанку о одбрамбеној индустрији, изјавио:

-Упркос добром извозном потенцијалу новог лаког ловца МиГ-35, снажно се надам да ће ова летелица, с побољшаним летним и техничким карактеристикама и најмодернијим наоружањем, значајно ојачати наше трупе.

МиГ-35 је вишенаменски ловац генерације 4++, који представља еволуцију претходних модела МиГ-29 и намењен је за широк спектар борбених задатака.

ГЛАВНЕ КАРАКТЕРИСТИКЕ

Димензије: Дужина 17,32 м, распон крила 12 м, висина 4,73 м, површина крила 42 м²

Погон: Два двомоторна турбовентилаторска мотора РД-33МК с накнадним сагоревањем (~5.400 кгф потиска, до 9.000 кгф са накнадним сагоревањем)

Максимална брзина: ~2.400 км/х на висини, око 1.400 км/х на нивоу мора

Носивост: До 6.500 кг борбеног терета (разне ракете ваздух-ваздух, ваздух-земља, бомбе, невођене ракете) на девет подвесних тачака

Домет: Око 2.000 км без допуне горива, с могућношћу допуне у ваздуху и додатним резервоарима

Ове перформансе чине МиГ-35 погодним и за средње удаљености, а уз подршку танкера – и за дуже мисије. Захваљујући интеграцији најновије технологије, пилотима ће пружити савремене могућности за борбена дејства у широком спектру операција.

Русија се све више ослања на развој и модернизацију ловца МиГ-35 4++ генерације, који је успешно тестиран у реалним борбеним условима. Са најновијом авиоником, унапређеним моторима, новим радаром и савременим системима електронског ратовања, МиГ-35 представља кључни део будућности руских Ваздушно-космичких снага.

Коначна одлука о серијској производњи и испоруци овог авиона очекује се ускоро, док преговори са заинтересованим страним купцима већ трају, наводе руски извори вести.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?!