АМЕРИЧКИ ПВО СИСТЕМ ЗАКАЗАО: Ирански дронови пробили одбрану америчке базе
КЉУЧНИ систем противваздушне одбране у коалиционој бази наводно није био у потпуности оперативан када је ирански дрон напао америчке снаге у Сирији 23. марта, убивши америчког извођача радова и ранивши неколико америчких војника.
Два напада на америчке снаге у Сирији догодила су се у размаку од отприлике 45 минута. Коалиционе снаге на локацији Центра за подршку мисији Коноко биле су мета првог напада, који се догодио у 22:39. Локално време.
У другом нападу, три дрона камиказе напала су базу Грин Вилиџ око 23.23 по локалном времену. Два дрона уништила је савезничка противваздушна одбрана. Један је ушао у комплекс и оштетио једну структуру. Али није било извештаја о повређенима.
Удари у петак најновији су у све већем броју узвратних акција између Сједињених Држава и група које подржава ирански Корпус гарде исламске револуције (ИРГЦ).
Сукоб, међу најгорим у региону од 2019. године, прети недавним покушајима деескалације тензија широм Блиског истока.
Централна команда САД (ЦЕНТЦОМ) је известила о десетинама напада милиција које подржава ИРГЦ, а циљане су на снаге и објекте коалиције САД и против ИСИС-а од 2021. Али, овај талас борби је покренут смрћу америчког извођача радова. Пет америчких припадника и још један амерички извођач радова задобили су повреде.
Према Пентагону, жртве су резултат напада беспилотне летелице на коалициону базу земаља које се боре против Исламске државе у североисточној Сирији, у близини Хасаке, око 13.38 часова. по локалном времену 23. марта.
У извештају који је у петак објавио The New York Times, наводи се да примарни систем противваздушне одбране коалиционе ваздушне базе "није био у потпуности оперативан" када се напад догодио.
Један амерички званичник рекао је издању да је систем одбране од ракете Авенџер (Avenger) у бази можда имао проблема са одржавањем током напада.
У петак је бригадни генерал Патрик Рајдер, секретар за штампу Пентагона, рекао новинарима да радар противваздушне одбране ради, али се уздржао од пружања више информација због оперативне безбедности.
Неизвесно је да ли би систем открио претњу чак и да је био у потпуности оперативан, јер беспилотне летелице и дронови камиказе повремено могу да функционишу на малим висинама, што представља изазов за радарске системе да их идентификују.
Пентагон и други амерички званичници рекли су да оклевају да разоткрију све потенцијалне празнине или неуспехе у слојевитом одбрамбеном систему из страха да ће непријатељима у региону дати било какву предност.
Генерал Рајдер је рекао: „Предузећемо разне мере да заштитимо наше људе. Али опет, то је инхерентно опасно место."
Амерички обавјештајни аналитичари потврдили су да је дрон умешан у инцидент иранског поријекла. Генерал Рајдер је додао да су Сједињене Државе извеле ваздушне нападе на милитантне локације повезане са иранским Корпусом гарде исламске револуције.
Два вишенаменска авиона Ф-15Е америчког ваздухопловства напала су локације које користе групе повезане са ИРГЦ-ом. Касније су те групе испалиле десет ракета на Грин Вилиџ базу у североисточној Сирији, где су биле стациониране коалиционе снаге.
СИСТЕМИ ПРОТИВВАЗДУШНЕ ОДБРАНЕ АВЕНЏЕР
Авенџер је систем противваздушне одбране кратког домета (SHORAD). Систем наоружања је намењен за одбрану пешадије од беспилотних летелица, крстарећих пројектила, хеликоптера и нисколетећих авиона користећи своје ракетне бацаче FIM-92 Stinger.
Распоређивање овог одбрамбеног система у Сирији од стране америчких трупа првобитно је објављено крајем фебруара 2021. Аналитичари су изјавили да би Авенџер могао да понуди копненим снагама очајнички потребну одбрану од таквих ваздушних напада.
Систем, званично познат као AN/TWQ-1, састоји се од куполе са два лансера ракета Стингер од којих сваки може да испали четири метка истовремено и митраљеза М3П који може испалити 50 метака калибра, и нишанског система који се састоји од инфрацрвена камера, оптички нишан и ласерски даљиномер.
Комплетан Авенџер систем се може одвојити и користити са фиксних позиција. Међутим, често се носи на задњем делу Хамвија. САД су такође дале Украјини овај систем противваздушне одбране да се супротстави претњама руских дронова.
Последњих година, недржавне групе у Сирији и Ираку драматично су повећале употребу смртоносних и напредних дронова. Раније је злогласна група Исламска држава (ИСИС) показала свој капацитет да претвори релативно основне комерцијалне дронове у мале бомбардере.
Све у свему, имајући у виду ваздушне претње са којима се америчке снаге тренутно суочавају у Сирији, пуне оперативне способности Осветника су од суштинског значаја за оперативне и одрживе становиште одрживости.
БОНУС ВИДЕО - ПОГЛЕДАЈТЕ ИСПАЉИВАЊЕ "МОСКИТ" КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ: Вежбе руске Пацифичке флоте у Јапанском мору
СЕВЕРНА КОРЕЈА ИСПОРУЧИЛА НОВО НАОРУЖАЊЕ: У Русију стигли артиљеријски системи
СЕВЕРНА Кореја је недавно испоручила додатне артиљеријске системе Русији за употребу у Украјини, а неколико хиљада севернокорејских војника распоређених у Русији почело је да учествује у борбама, саопштила је данас јужнокорејска обавештајна агенција (НИС).
20. 11. 2024. у 09:50
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ТЕШКА СУДБИНА СТАРЦА ИЗ БиХ: Борио се са сиромаштвом, деци саградио кућу - они га истерали, а син хтео да га убије
ШЕМСУ Ибрахимовића (89) из Босне задесила је горка судбина под старе дане. Увек је био најбољи радник, трудио се да издржава породицу, а најмање је мислио на себе... Он кроз сузе каже да није ни слутио да ће му се живот овако окренути.
20. 11. 2024. у 10:55
Коментари (0)