РУСКА И КИНЕСКА ПРЕТЊА ЈАПАНУ: Земља излазећег сунца покушава да пресретне хиперсоничне пројектиле
РУСКИ и кинески напредак у технологији хиперсоничних ракета забрињава пацифички регион. Ово посебно важи за Јапан.
Нови јапански одбрамбени план, који би требало да почне да се спроводи 2027. године, је у овом правцу. То је аутохтона ракета земља-ваздух средњег домета Тип-03, позната и као Chu-SAM.
Данас је немогуће пресрести хиперсонична клизна возила која путују брзином већом од 5 маха. Русија и Кина имају хиперсоничне ракете. Међутим, Mitsubishi Electric је одлучио да, ако не може да пресретне хиперсоничне пројектиле, барем покуша да пресретне хиперсоничне пројектиле.
Према извештајима јапанских медија, Токио ће покушати да оптимизује софтвер за Тип-03 Chu-SAM. То би требало да омогући јапанској мрежи противваздушне одбране да пресреће хиперсоничне пројектиле. Идеја је да софтвер предвиди путању овог пројектила тако да у неком тренутку почне да „јури пројектил и неутралише га“.
Међутим, Токио каже, није само софтвер за Тип-03 тај који треба побољшати. Да би неутралисао руски хиперсонични пројектил, Тип-03 ће имати потпуно нове механизме за навођење и лансирање. Из безбедносних разлога, јапански извори не дају више информација о њима.
Тип-03 Chu-SAM је кључан за одбрану Јапана. Овај систем је поуздан и ради у Јапану заједно са америчким системом ПВО Патриот. Како кажу локални јапански стручњаци, Тип-03 би требало да допуни Патриот.
Управо због ових главних оперативних функција типа-03 Јапан намерава да распореди ове САМ-ове на острвима Нансеи. Према изворима у Токију – половина расположивих Тип-03 биће посвећена одбрани ових острва. У Јапану постоји 14 земаљских јединица овог система.
До данас не постоји тачна географска ознака где ће на острвима Нансеи Јапан распоредити своје Тип-03 САМ-ове. Неки војни стручњаци за противваздушну одбрану сугерисали су да је једна могућа локација камп Јонагуни. Налази се 110 км од Тајвана.
Јапан је недавно започео радове на изградњи новог кампа у близини острва Ишигаки. Претпоставља се да ће управо тамо Токио распоредити још један противваздушни ракетни систем Тип-03. Очекује се да ће нови камп почети са радом постепено овог месеца.
Систем Патриот ће такође бити подвргнут модификацији. Амерички и јапански извори тврде да ће Јапан добити нове радаре за овај систем. Они су ЛТАМДС, а према претпоставкама неких аналитичара, овај радар би могао да детектује кинеске хиперсоничне ракете Донгфенг [ДФ] 17.
На крају, али не и најмање важно, Јапан би требало да има у виду и Северну Кореју. Иако нема речи о томе да ли Пјонгјанг има хиперсоничне ракете, десетине нових балистичких ракета кратког и средњег домета тестиране су у протеклој години, што такође представља претњу за одбрану Јапана. BulgarianMilitary.com подсећа да је једна од севернокорејских балистичких ракета прелетела цео Јапан током свог пробног лета.
Данас Јапан има противваздушну балистичку одбрану изграђену у две фазе. Прва линија одбране је Стандардна ракета-3. Ова противваздушна одбрана је заснована на јапанској морнарици пошто је ракета лансирана са бродова пшремљених системом Аегис. Овај систем треба да спречи приближавање ваздушним објектима чак и ван атмосфере.
Ако овај противваздушни систем не успе, Јапан активира своју копнену противваздушну одбрану, укључујући Патриот и Тип-03. Нова ракета ће додати слој заштите за Јапан. Може се користити на разним местима као што су ГСДФ станице.
БОНУС ВИДЕО - ПОДРШКА ОД ТЕРМИНАТОРА: Снимци руских оклопних возила током борбе у Украјини
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (1)