ЖЕНА ДОЛАЗИ НА ЧЕЛО НАТО-А? Могуће и да ће бити изабран неко ван Европе

Новости Онлајн

14. 02. 2023. у 09:44

НАТО је у недељу потврдио да се његов дугогодишњи генерални секретар повлачи у октобру, што је изазвало нови талас спекулација о томе ко ће га наследити.

ЖЕНА ДОЛАЗИ НА ЧЕЛО НАТО-А? Могуће и да ће бити изабран неко ван Европе

Фото АП

Дипломате у Бриселу кажу да нема консензуса о томе ко треба да замени бившег норвешког премијера Јенса Столтенберга (63).

Неки савезници разматрају продужење његовог деветогодишњег мандата како би могао да предводи НАТО у кризи изазваној руским ратом против Украјине. Али Столтенбергова портпаролка је у недељу, убрзо након што се вратио са састанка у Вашингтону, потврдила да ће се повући са функције крајем године.

- Мандат генералног секретара Јенса Столтенберга је три пута продужен и он је на функцији скоро девет година - рекла је портпаролка Оана Лунгеску.

"Његов мандат истиче у октобру ове године и он нема намеру да тражи други."

Столтенбергова одлука да се повуче са функције покренуће трку међу високим европским званичницима ко ће да га наследи, а могући кандидати су већ процурили у медије.

Генерални секретар НАТО-а је увек био Европљанин, чак и ако у пракси Вашингтон има одлучујући глас о његовом – или можда овога пута њеном – именовању.

И иако се тај посао своди на координацију и тражење консензуса између 30 држава чланица Алијансе, избор ће се сматрати симболом правца НАТО-а у годинама које долазе.

Време је за жену?

Последњи пут када је Столтенбергова будућност била доведена у питање – у фебруару 2022. године, када је именован за будућег гувернера норвешке централне банке, да би се касније повукао из процеса, спекулисало се да ће га заменити жена.

Већ седам деценија Алијансу предводе мушкарци из западне Европе, а многи посматрачи сматрају да је време да жена из источне Европе преузме кормило.

Последња четири шефа НАТО-а изабрана су очигледно у смеру супротном од казаљке на сату дуж обале Северног мора – Британца су заменили Холанђанин, Данац и Норвежанин.

У међувремену, стратешки фокус алијансе се померио на њен источни бок, где се нове државе чланице на Балтичком и Црном мору суочавају са агресивном Русијом.

Пољска и балтичке републике су доказале да су њихова дугогодишња упозорења Москви оправдана и предводе захтев за наоружавањем и помоћи Украјини. То је довело до позива НАТО-у да именује литванску премијерку Ингриду Симоните или њену естонску колегиницу Кају Калас за генералног секретара.

Обојица су одавно заузели одлучан дипломатски став према Русији, што може бити препорука међу јастребовима у редовима савезника, али им престоница у неким случајевима можда и не иде у прилог.

Неки тврде да би именовање балтичке жене могло бити превише провокативно за Русију, гурајући савезнике, који већ наоружавају и финансирају украјинске снаге, ближе директном сукобу са Москвом.

Ако не јастреб са Балтика, ко онда?

Још није објављена званична кандидатура, али дипломате у Бриселу су наговестиле да би Холандија могла да предложи своју министарку одбране Кајсу Олонгрен. Британија је већ обезбедила три генерална секретара НАТО-а и традиционално воли да се на њу гледа као на мост између Европе и САД.

Британски министар одбране Бен Волас се често помиње као могући кандидат, али то можда неће одговарати 21 чланици НАТО-а које су такође чланице Европске уније.

Британија, посебно под бившим премијером Борисом Џонсоном, стекла је пријатеље у Украјини пружајући рану и гласну подршку својој одбрани, али Брегзит је оштетио односе Лондона са многим државама чланицама ЕУ.

Ово оставља јужно крило НАТО-а, где се истичу људи као што су бивши италијански премијер Марио Драги (75) и румунски председник Клаус Јоханис.

А шта ако НАТО први пут изабере неког изван Европе и подржи потпредседницу канадске владе Кристију Фриленд?

"Не постоји консензус", рекао је један високи званичник НАТО-а, јер се каже да администрација Џоа Бајдена тек треба да размотри ово питање.

Столтенберг је преузео дужност 1. октобра 2014. и водио Алијансу кроз неколико међународних криза.

Последње снаге НАТО-а и САД напустиле су Авганистан у августу 2021, непосредно пре него што је Кабул пао назад у руке Талибана.

Столтенберг је такође предводио одговор НАТО-а на руски рат у Украјини, најбруталнији војни сукоб на европском тлу од 1940-их.

Био је поштован као генерални секретар, а посебно као мост између европских савезника и Вашингтона под бившим председником САД Доналдом Трампом, који је често критиковао НАТО.

БОНУС ВИДЕО: НАТО ВОЈНИЦИ КРЕНУЛИ НА СИЊАЈЕВИНУ - Ој Филипе, баци мину, не дамо ти Сињајевину

(Јутарњи лист)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКАВ КРАЈ АУСТРАЛИЈАН ОПЕНА! Овакво финале Јаник Синер - Александер Зверев је мало ко очекивао