ПУТИН НЕ ЈУРИ БЕГУНЦЕ, ВЕЋ ОДЛИКУЈЕ ХЕРОЈЕ: Руси љути на милијардере који су побегли

Бранко Влаховић - Стални дописник из Москве

09. 12. 2022. у 07:21

ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин је у Кремљу доделио ордене хероја и ордене Светог Георгија војницима и грађанским лицима у армији.

ПУТИН НЕ ЈУРИ БЕГУНЦЕ, ВЕЋ ОДЛИКУЈЕ ХЕРОЈЕ: Руси љути на милијардере који су побегли

Фото Танјуг/АП

Свечаности у Кремљу учествовало је више од 200 особа за које је Путин казао да су сви хероји. Истовремено, председник Русије не жури са оценама оних који су отишли у иностранство током делимичне мобилизације.

- Руски војници на фронту су прави хероји - рекао је Путин.

У зони ратних операција у руској војсци, истакао је, нема проблема масовног дезертерства. Путин је мобилизацију прогласио 21. септембра, а министар одбране Сергеј Шојгу рапортирао му је 28. октобра да је она завршена. Мобилисано је 318.000 људи, укључујући и добровољце. Путин је објаснио да је од укупног броја мобилисаних на фронту 77.000 људи, а остали су у позадини. Око 150.000 се и даље налази на полигонима за обуку. Демантовао је гласине да се припрема нова мобилизација.

Фото Танјуг/АП

Недељник "Њузвик" сматра да је на фронту у Украјини наступио преломни моменат и оцењује да су нетачне тврдње западних медија да је руска војска деморалисана.

- Руска војска је наоружана најсавременијим оружјем, а Украјина потпуно зависи од војне подршке са запада и већ је исцрпила већину својих арсенала - пише "Њузвик" и као аргумент цитира америчког генерала Марка Милија који је казао да је "Украјина је направила све што је могла".

Тачних података колико је грађана Русије напустило земљу од почетка мобилизације нема. Министарка у влади Казахстана Тамара Дујсенова изјавила је да је у септембру у њену земљу дошло око 400.000 грађана Русије, али их је затим отишло 320.000. Председница Грузије Саломе Зурабишвили је рекла да је у њену земљу дошло око 700.000 грађана Русије, а остало их је око 100.000. Многи од њих су отворили фирме да могу да раде.

Председник руског парламента Вјачеслав Володин сматра да је бег у иностранство раван издаји. Руководилац Комитета за законодавство Савета Федерације Русије Андреј Клишас не искључује да ће се боравак грађана Русије у иностранству учинити "мање комфорним".

Фото Танјуг/АП

Руске власти не намеравају да забрањују повратак својим грађанима, јер би како објашњава Клишас, то кршило уставом гарантована права. Али, тај руски сенатор истиче да бег у иностранство заслужује моралну осуду. Део политичара је против тога да бегунци раде преко интернета, а добијају плату од државних институција у Русији. Но, портпарол председника Русије Дмитриј Песков каже да у Кремљу нису расправљали о ограничењима за оне који су напустили земљу и сада су у иностранству.

Руске политичаре, а и многе грађане Русије, посебно љуте они који су побегли у иностранство, а до тада су били привилеговани у својој земљи. Многи од тих богаташа су отишли у Израел, где су на брзину добили пасоше.

Многи милијардери који су се обогатили у Русији за време владавине бившег председника Бориса Јељцина и дивљег капитализма сада на разне начине покушавају да сачувају своје богатство на Западу и одблокирају рачуне. Син банкара Михаила Фридмана, који живи у Лондону, осудио је агресију Русије у Украјини. Изјавио је да се осећа Јеврејином из Украјине, јер је његов отац тамо рођен, а касније је капитал стекао у Русији.

 

ЗАХАРОВА: РАТ БАР ДО 2025.

Украјински председник Владимир Зеленски за амерички "Политико" је рекао да би рат у Украјини могао да се заврши 2023. године. С друге стране, портпаролка МИП-а Русије Марија Захарова каже да ће рат у Украјини трајати најмање до 2025, јер конфликт подгревају у Вашингтону. Захарова истиче и да је амерички војни буџет повећан, а у њему се за 2023. годину планира помоћ Кијеву од 37 милијарди долара.

Фото Танјуг/АП

 

МИЛБУРН: ВЕЛИКИ ГУБИЦИ УКРАЈИНАЦА

Оснивач америчке приватне војне компаније "Моцарт" Ендрју Милбурн је изјавио за недељник "Њузвик" да украјинска војска на источном фронту има велике губитке, да гине чак 70 одсто војника, јер на фронт шаљу неискусне војнике, тек мобилисине.

Он се пожалио да његова компанија не добија редовно новац, што би могло да утиче на одлуку да се "Моцарт" повуче идуће године. Према руским подацима, иначе, у Украјину је дошло више од осам хиљада плаћеника из око 60 земаља. Највише је Пољака и Румуна.

Фото Танјуг/АП

Виктор Бут

РАЗМЕНА ГРАЈНЕРОВЕ ЗА БУТА

Америчка кошаркашица Бритни Грајнер, која је била у затвору у Русији, размењена је за руског трговца оружјем Виктора Бута, који је 12 година провео у затвору у САД. Амерички председник Џозеф Бајден на "Твитеру" је написао да је Грајнерова "безбедна", а руски МИП потврдио је да је размењена за Бута на аеродрому у Абу Дабију. Грајнерова, која је двапут освојила златне олимпијске медаље је 17. фебруара на московском аеродрому ухапшена због поседовања уља канабиса у пртљагу, које је забрањено у Русији и осуђена 4. августа на девет година затвора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

ОКО 2.800 људи, међу којима и велики број припадника либанског оружаног покрета Хезболах, који подржава Иран, као и лекари, повређени су у уторак након што су им експлодирали пејџери којима су комуницирали.

17. 09. 2024. у 21:06

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ПРЕДСЕДНИК САД Џозеф Бајден, немачки канцелар Олаф Шолц и председник Француске Емануел Макрон могу испровоцирати сукоб који може довести до неповратних последица, рекао је данас председник Думе Русије Вјачеслав Володин на пленарној седници.

17. 09. 2024. у 17:35

ОСМАНЛИЈЕ СУ УЧИЛЕ СРПСКИ: Које наше речи Турци и данас користе

ОСМАНЛИЈЕ СУ УЧИЛЕ СРПСКИ: Које наше речи Турци и данас користе

КАДА се поведе разговор о српском језику често се говори о турцизмима, односно речима које су из турског ушле у наш језик и ту се "одомаћиле" током вишевековне отоманске присутности у Србији. Међутим, мало се зна да су и наша култура и језик имали значајан утицај на турски. Један од показатеља историјског значаја српског језика јесте, између осталих, и његов статус у Османском царству.

21. 09. 2024. у 19:21

Коментари (0)

Ово је најпопуларнија дестинација у току септембра и октобра Last Minute акција! Платите 6 ноћења, а боравите 9 или 10!