АНАЛИЗА ИЗБОРА У ИТАЛИЈИ: Да ли је победа крајње деснице највећа политичка промена до сад?

В. Филиповић

22. 09. 2022. у 14:45

ИТАЛИЈАНСКИ бирачи излазе на биралишта у недељу на ванредним парламентарним изборима на којима ће вероватно доћи на власт влада предвођена десничарском странком, означавајући огромну политичку промену за земљу која се већ суочава са текућом економском и политичком нестабилношћу.

АНАЛИЗА ИЗБОРА У ИТАЛИЈИ: Да ли је победа крајње деснице највећа политичка промена до сад?

Фото: ЕПА

Анкете пре 9. септембра (када је почео период изборне тишине) показале су да ће десничарска коалиција лако освојити већину места у парламенту.

Коалицију предводи десничарска странка Браћа Италије, а укључује још три партије: Лига, под вођством Матеа Салвинија, Форца Италија Силвија Берлусконија и још једног мањег коалиционог партнера.

 

Фото: АП

 

Партија Браћа Италије се издваја из гомиле и очекује се да ће добити највећи удео гласова појединачно. Према анкетама, они ће освојити скоро 25% гласова, далеко испред свог најближег савезника Лиге, за које се очекује да ће добити око 12% гласова.

На левом центру, Демократска странка коју предводи бивши премијер Енрико Лета је на око 21 одсто, а очекује се да ће њени коалициони партнери добити веома низак једноцифрени удео гласања.

Ванредни избори уследили су након оставке премијера Марија Драгија у јулу, након што није успео да уједини расцепкану политичку коалицију.

 


Ко су "Браћа Италије?"

 
 

Победа Браће Италије на изборима могла би да доведе до тога да лидер странке Ђорђа Мелони постане прва жена премијер Италије. Она би такође била први лидер крајње деснице још од доласка Бенита Мусолинија на власт у Италији пре сто година.

Foto: Jutjub/Printskrin/Reuters

 

Карло Чичиоли, председник ове странке у источној италијанској регији Марће, рекао је за "ЦНБЦ" да се пораст популарности странке проширио на остатак Италије и да је странка спремна да влада.

- У овом тренутку, вероватно ћемо бити највећа странка у земљи — што се може потврдити само гласањем у недељу, а не анкетама. Зашто мислим да ће Браћа Италије успети? Зато што је наше вођство суштинско. Ђорђа Мелони је припремљена и културно и политички - рекао Чичоли.
 

Пре оснивања, након разних несугласица, група укључујући Мелонијеву одвојила се од Берлусконијеве бивше странке Народ слободе како би покренула своју партију.

Странка је од тада стално увећавала популарност и сада је претекла партију Лига, након што се усмерила на делове јавности који су забринути због проблема имиграције (Италија је одредиште за многе мигрантске бродове који прелазе Средоземно море), односа земље са ЕУ и привреде.

Аналитичари кажу да је још један разлог за популарност странке била њена одлука да не учествује у Драгијевој недавној широкој коалицији.

 


Политика

Што се тиче политике, она ставља нагласак на националистички, нативистички и антиимиграциони став. Са друге стране, Мелониjева тврди да је странку ослободила фашистичких елемената, рекавши током лета да је италијанска десница "предала фашизам историји већ деценијама".

Ипак, њена политика је конзервативна, а партија се противи геј браковима и промовише традиционалне породичне вредности, а Мелонијева је 2019. рекла да је њена мисија да брани "Бога, домовину и породицу".

Када је у питању Европа, "Фрателли д’Италиа" је преокренула своје противљење евру, али се залаже за реформу Европске уније како би је учинила мање бирократском и мање утицајном на унутрашњу политику. Њен план је садржан у једном од слогана: "Европа која ради мање, али ради боље".

 

Економија

На економском нивоу, одложила је став коалиције десног центра да би следећа влада требало да смањи порез на промет одређене робе како би ублажила кризу трошкова живота, и рекла је да би Италија требало да поново преговара о својим фондовима за опоравак од ковида са ЕУ.
 


Странка је била про-НАТО и про-Украјина и подржава санкције Русији, за разлику од Лиге која је амбивалентна у вези са тим мерама.

Међутим, странка је такође била и пријатељски настројена мађарском председнику Виктору Орбану, подржавајући премијера те земље након што је резолуција Европског парламента одлучила да се Мађарска више не може дефинисати као "потпуна демократија".

Због тога, политичари левог центра страхују да би се односи са остатком Европе променили под владом коју предводи Мелонијева.
 

БОНУС ВИДЕО: ПРОЦЕС ВЕКА ПРОТИВ МАФИЈЕ: У судници 350 оптужених са 900 адвоката

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (1)

НЕПРЕДВИДЉИВ ЈЕ, НИКАД НЕ ЗНАШ ШТА МУ ЈЕ У ГЛАВИ: Виландер дели  хвалоспеве на рачун Шпанца