ДА ЛИ ЋЕ СЕ ПОМИРИТИ ЕРДОГАН И АСАД? Од кућних пријатеља до тешких речи, коначно се назире решење спора Дамаска и Анкаре

Новости онлине

10. 09. 2022. у 22:47

КАКО се заоштрава економска криза у Турској, тако расте нерасположење грађана према избеглицама и то ће бити централно питање у кампањи за изборе који се одржавају за десет месеци.

ДА ЛИ ЋЕ СЕ ПОМИРИТИ ЕРДОГАН И АСАД? Од кућних пријатеља до тешких речи, коначно се назире решење спора Дамаска и Анкаре

Фото: Shutterstock/Илустрација/AP Photo/Darko Bandic/SANA via AP

Последње анкете најављују да би председник Тајип Ердоган могао после две деценије непрекидне владавине да изгуби власт ако не реши горуће привредне проблеме које многи грађани осећају у свом џепу.

- Влада нема стратегију за решење избегличког проблема. Ми ћемо када дођемо на власт директно разговарати с председником Башаром ел Асадом како бисмо се договорили о повратку миграната у Сирију - кажу у Националној алијанси, која окупља опозиционе странке.

У влади су коначно схватили да морају да сарађују с режимом у Дамаску с којим годинама нису имали контакте.

- Циљ Турске није да поразимо режим Башара ел Асада. Ми желимо да успоставимо мир и безбедност на источним границама наше земље. Ми немамо претензије да заузмемо сиријску територију пошто су Сиријци наша браћа, ми се тамо боримо против терориста - изјавио је Ердоган најављујући дијалог с Дамаском.

Процес помирења сигурно неће ићи без трзавица иако су већ успостављени први контакти шефова дипломатија и обавештајних служби. Анкара ће покушати да нормализацију односа услови враћањем избеглица и неутралисањем „курдских терориста” који су нашли уточиште у Сирији, као што је то некада радила влада Хафеза ел Асада, оца садашњег председника.

Дамаск ће, како се сазнаје, захтевати да успостави контролу на граничним прелазима и међународним саобраћајницама које сада на северу земље контролише опозиција. То такође подразумева враћање цивилне управе у Идлибу, провинцији која је још под контролом опозиције коју је годинама подржава Анкара. Тај процес подржавају Техеран и Москва иако од почетка стоје иза режима у Дамаску.

Председник Ердоган је досад играо на једну карту: за једанаест година није се срео са Ел Асадом. До марта 2011, када је у Сирију стигло „арапско пролеће”, они су били блиски, упућенији тврде – кућни пријатељи. Али у политици љубави нема. После размене тешких оптужби и повремених војних упада у Сирију Ердоган је сада први пут наговестио спремност да преговара с режимом у Дамаску, који је све доскора прозивао за сва зла у том делу света.

- Ти си касапин свог народа… - оптуживао је Ел Асада. "Ти се понашаш се као османски освајачи…", узвраћали су из Дамаска.

У Анкари су, као и у Америци, у почетку погрешно процењивали да су његови дани одбројани, да ће он преко ноћи завршити као Хосни Мубарак у Египту и Муамер ел Гадафи у Либији. Али, захваљујући подршци Русије и Ирана, Ел Асад се одржао на ногама и сада је незаобилазан фактор у тражењу политичког решења кризе.

Анкара је све до пре неколико дана громогласно најављивала нови велики војни упад у Сирију како би се тамо обрачунала с "курдским терористима" и створила предуслове за "добровољан" повратак избеглица.

Више се та војна операција не помиње. Заокрет није случајан, он је очигледно уследио после недавног вишесатног разговора Ердогана с председником Путином, који се, као и Техеран, противи турској војној интервенцији .

(Политика)

БОНУС ВИДЕО: СНИМЦИ ДЕЈСТВА "ГРАДА" - Дејства руских пројектила у зони одбране ваздушног простора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

ЗАЈЕДНО ПРОТИВ НАСИЉА НАД ЖЕНАМА: Фондација Меридиан и српски клубови послали снажну поруку (ВИДЕО)