МОНАРХИЈИ ОКРЕЋУ ЛЕЂА: У многим земљама Комонвелта нема суза за преминулом Елизабетом другом
КОМОНВЕЛТ, савез 53 земље чланице, од којих је већина била део некадашње британске империје, могао би, после смрти краљице Елизабете Друге да претрпи промене.
Од свих тих држава, 14 је и данас у најтешњој вези са британском круном, а међу њима су и "џиновске" државе - Аустралија и Канада.
У Канади је агенда за дане после краљичине смрти спремна још од 2002. године, наводи "Нешенел пост". У складу са њом, издате су црне кравате и траке за руке свом особљу генералног гувернера Канаде, подгувернера и територијалних комесара. И у другим земљама Комонвелта, на Пацифику, Аустралији, Новом Зеланду и Соломонским Острвима, заставе су спуштене на пола копља у знак почасти монарху, пише "Гардијан".
Смена на британском трону, отвара, међутим, питање будућности Комонвелта у садашњем обиму. У државама које припадају савезу живи око 2,4 милијарде људи и то у изразито шароликом окружењу, од највећих до најмањих, од најбогатијих до најсиромашнијих земаља света.
За разлику од држава Комонвелта које су, подједнако као Британци, погођени смрћу суверена, у другима само што нису објављени планови за уклањање монарха са места шефа државе, то јест, напуштање монархије. Лане је то учинио Барбадос, једна од најстаријих колонија на свету, поставши прва земља која се одлучила на тај корак за три деценије, после Маурицијуса, 1992. године. У међувремену, 2016. Малдиви су, као и Индија, стекли такозвани специјални статус.
Са краљичином смрћу, могло би се десити да и друга подручја, која су се уздржавала из поштовања према Елизабети Другој, ускоро поново размотре идеју независности. Тако нешто наговестила је Јамајка, а поред ње још шест земаља.
Ситуација није сасвим сигурна ни у Аустралији, која се већ бавила идејом да постане република, одржавши референдум 1999. Резултати референдума су били релативно изједначени, при чему су републиканци, који су заговарали одбацивање монарха као шефа државе, изгубили са 45 према 55 одсто.
- Постати република, лакше је рећи него учинити - оцењују у Аустралији, додајући да то подразумева промену устава земље. Слична ситуација је и у Канади, где је немогуће променити устав без сагласности свих покрајина.
Препоручујемо
ОГЛАСИЛА СЕ БАКИНГЕМСКА ПАЛАТА: Саопштено када ће бити сахрањена краљица Елизабета
10. 09. 2022. у 18:08
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)