ВЕЛИКИ ПЛАН НЕМАЧКЕ: 65 милијарди евра помоћи грађанима и привреди
ЦЕНЕ гаса и струје су експлодирале, а инфлација све више људи доводи у невољу. Многи се питају како да плате рачуне. Немачка влада припрема трећи пакет помоћи за грађане и предузећа и ево шта је у недељу представила јавности.
Владајућа коалиција СПД, Зелени и ФДП провели су више од 20 сати разговарајући о додатним мерама помоћи грађанима и привреди Немачке: резултат је пакет у вредности од 65 милијарди евра.
Цена струје
Приватна домаћинства, али и мала и средња предузећа требало би да добију одређену количину струје по повољној цени. Све што је изнад ове основне потрошње - плаћа се по тржишним ценама.
То би финансијски растеретило потрошаче, али би истовремено дало подстицај за уштеду електричне енергије. Међутим, још се не зна када ће ова мера ступити на снагу.
Да би субвенционисале основну потрошњу струје, енергетске компаније би требало да се одрекну дела профита. Произвођачи електричне енергије имају углавном константне трошкове производње за многе своје електране - то се пре свега односи на обновљиве изворе енергије и нуклеарну енергију.
Ипак, за своју јефтино произведену електричну енергију добијају тренутно веома високу тржишну цену. Јер у ЕУ важи правило да - најскупља електрана одређује цену струје - тренутно су то гасне електране. Овакав тип тржишта „Мерит Ордер" тренутно за многе енергетске компаније генерише значајан додатни приход.
Немачка Влада говори о „случајном профиту" и хоће да га регулише, тј да га делом одузме. О томе се тренутно разговара и на европском нивоу. Немачка влада се нада уредби на нивоу ЕУ, али - ако буде потребно, спремна је да примени и национално решење. Критичари истичу да немачко тржиште електричне енергије није острво и да би у том случају енергетске компаније у другим земљама ЕУ откупиле струју субвенционисану у Немачкој.
Цена гаса
Што се тиче цене гаса - комисија стручњака би убзо требало да разјасни да ли је овај принцип који се уводи за цену струје - основни контингент по сниженој цени - примењив и за потрошњу гаса за грејање.
Једнократне исплате
Такозвани паушал за енергију у висини од максимално 300 евра, који ће у септембру бити исплаћен свим запосленима - биће проширен и на пензионере. Студенти ће добити 200 евра. Новац ће бити исплаћен 1. децембра 2022.
Субвенције за станарину
Предвиђено је да се круг корисника субвенције за станарину прошири са садашњих 640.000 на око два милиона људи. Од септембра до краја децембра 2022. корисници ове врсте социјалне помоћи ће добити другу субвенцију за грејање и то: 415 евра у домаћинству у којем живи једна особа, 540 евра за две особе, а за сваку додатну особу у домаћинству још по 100 евра. Након тога, од јануара 2023. ова повећања ће бити трајно интегрисана у субвенције за станарину.
Новац за грађане
Социјална помоћ која се од времена Владе Герхарда Шредера (СПД) зове Харц 4 - од Нове године ће бити преименована у - новац за грађане. Та помоћ ће бити за око 50 евра већа од претходних месечних исплата. То значи да ће на пример самац који је до сада добијао 449 евра имати право на око 500 евра. У обрачуну би требало да се узима у обзир очекивана инфлација.
Дечији додатак
Од Нове године ће и дечији додатак бити увећан за 18 евра месечно за прво и друго дете и тада ће износити 237 евра месечно.
Национална карта за јавни превоз
После завршетка пројекта карта за 9 евра, Влада се залаже за нову националну карту за локални јавни превоз и хоће да обезбеди 1,5 милијарди евра - ако савезне покрајине обезбеде исти износ. Месечна карта би требало да кошта између 49 и 69 евра.
Прилагођавање пореских стопа
Немачки порез на доходак функционише према вишестепеном моделу: они који зарађују више морају да плате већу стопу пореза. Дакле, када се плате и дневнице повећају због повећане инфлације брзо се пређе у следећи степен опорезивања - па уствари од повећања плате у новчанику нема ништа. То се назива "хладна прогресија".
Влада ће сада да прилагоди нивое прогресије, а од тога би требало да профтира око 48 милиона пореских обвезника. У јулу 2022. у Немачкој је било запослено око 45,4 милиона.
Уколико послодавци желе да финансијски подрже своје запослене због високих цена енергената, онда се на то неће плаћати порез и доприноси - до износа од 3000 евра. Сврха ових бонуса је да се спречи да инфлација подстакне захтеве за већим платама, а тиме и повећање цена.
Одложен порез на ЦО2
Планирано повећање цена ЦО2 за фосилна горива које би требало да ступи на снагу 1. јануара 2023. одложено је за годину дана. Да би се оствариле уштеде у емисији ЦО2, додатних 1,5 милијарди евра ће се наћи у буџету за саобраћај - железницом.
Финансирање трећег пакета
Канцелар Олаф Шолц је представљајући план мера рекао.
- Веома сам задовољан резултатом. Све ове и многе друге мере помоћи ће нам да заједно пребродимо зиму.
Министар финансија Кристијан Линднер наглашава да пакет мера кошта 65 милијарди евра, али ће савезна Влада морати да плати само 32 милијарде евра. Разлика би требало да стигне од "случајног профита" енергетских компанија и од савезних покрајина.
Нови дуг од 138,9 милијарди евра планиран за 2022. неће се повећавати, а Линднер такође жели да испоштује дужничку кочницу у савезном буџету која ће поново важити од 2023.
(Дојче веле)
БОНУС ВИДЕО: Погледајте кадрове са војне вежбе "Исток-2022"
Препоручујемо
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?
ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.
03. 01. 2025. у 19:49
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (0)