МАКРОН ИЗДАО НАРЕЂЕЊЕ: После састанка са Зеленским лично звао гиганта оружане индустрије, стижу нови "Цезари" (ВИДЕО)
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон затражио је од француског произвођача оружја "Некстер" да повећа производњу хаубица "Цезар", пошто је обећао да ће послати још шест система наоружања украјинској војсци, изјавио је данас извор близак француском Министарству одбране.

Фото: Ludovic Marin, Pool via AP/Shutterstock/Илустрација
- Макрон је уочи посете Кијеву позвао ''Некстер'' да преиспита своју организацију, како би могао да ради у ратном режиму и много брже да производи хаубице ''Цезар'' за француску војску - поручио је извор, преноси агенција Ројтерс.
Макрон је данас у Кијеву обећао да ће послати још шест хаубица "Цезар" из залиха француске војске у Украјину.
Француска војска укупно има мање од 80 таквих артиљеријских система наоружања, наводи британска агенција.
Цезар (CAmion Equipé d'un Système d'ARtillerie) је топ калибра 155 мм. Производња система је започета 2007. године, а Француска је тада наручила 72 комада оружја како би заменила старије системе.
"Цезар" је опремљен полуаутоматским пуњењем и може испаљивати стандардну НАТО муницију калибра 155 мм.
Максималан домет топа је 34 км, а брзина паљбе 6 граната у минути. Борбени комплет возила састоји се од 18 граната. Као секундарно наоружање се може уградити митраљез од 12,7 мм на кров камиона..
Систем је монтиран на камиону "Рено Шерпа".
Русија је 24. фебруара започела војну операцију у Украјини. Председник Владимир Путин рекао је да је њен циљ "заштита људи који су били изложени геноциду од стране режима у Кијеву осам година".
Како је саопштило Министарство одбране Русије, 25. марта Оружане снаге Руске Федерације су извршиле главне задатке прве етапе – значајно су смањиле борбени потенцијал Украјине. Главни циљ у руском војном ресору сада је ослобођење Донбаса, саопштило је Министарство одбране. Заједно са руском војском, у региону делују јединице ДНР и ЛНР.
БОНУС ГАЛЕРИЈА: Руско ваздухопловство
БОНУС ВИДЕО: РУСКИ БМ-30 У АКЦИЈИ - Погледајте дејство тешког вишецевног бацача ракета
Препоручујемо

ЗА СВАКИ ПЕДАЉ: НАТО је већ распоредио 40.000 војника око Русије - стиже појачање
16. 06. 2022. у 13:49 >> 14:04

ЛИСТА НАЈГОРИХ ИМЕНА ЗА БЕБЕ: Ова четири су популарна у Србији
16. 06. 2022. у 10:56 >> 10:57

РАТ У УКРАЈИНИ: Руси ушли у фабрику Азот у Северодоњецку; Нестао још један Американац - плаћеник (ВИДЕО)
16. 06. 2022. у 07:13 >> 03:10

ХОР ЋЕ ПЕВАТИ НА САХРАНИ: Овако ће Саша Поповић бити испраћен на вечни починак, опело ће служити више свештеника
КРЕАТИВНИ директор "Гранда" Саша Поповић преминуо је 1. мата у болници у Паризу, а у четвртак ће бити сахрањен на Бежанијском гробљу и његови најмилији ће га испратити уз хор.
04. 03. 2025. у 17:37

"БИЋЕТЕ УХАПШЕНИ ИЛИ ПРОТЕРАНИ" Трамп запретио студентима ако започну незаконите протесте
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп запретио је да ће укинути савезно финансирање факултетима, школама и универзитетима који омогућавају „незаконите протесте“.
04. 03. 2025. у 15:24

"ХОЋУ ЕУТАНАЗИЈУ" Ведрана Рудан донела одлуку: "Рекла сам деци да је готово, нећу да умирем на рате"
ЗА лечење јој је било потребно доста новца, а део је стигао из Србије, од директора издавачке куће која објављује њена дела.
03. 03. 2025. у 09:53
Коментари (11)