ЈЕЉЦИНОВИ ЉУДИ НАПУШТАЈУ ПУТИНА, ПОБЕГЛИ НА ЗАПАД: Оставке саветника руског председника последица страха да не остану без имовине

РУСКИ председник Путин растаје се од Јељцинових људи са којима је имао добре односе до почетка специјалне војне операције у Украјини.

ЈЕЉЦИНОВИ ЉУДИ НАПУШТАЈУ ПУТИНА, ПОБЕГЛИ НА ЗАПАД: Оставке саветника руског председника последица страха да не остану без имовине

Фото АП

Очигледно у страху да ће им на Западу бити блокирани приватни рачуни и некретнине, некадашњи блиски сарадници Бориса Јељцина, које је Путин наследио, тихо су престали да обављају функције о чему су прво известиле западне агенције. У Русији њихов одлазак никога није ражалостио јер су били неомиљени у јавности.

Јељцинов зет Валантин Јумашев је напустио дужност Путиновог саветника. То је била више почасна функција која је требало да Јумашеву даје специфичну тежину, него што је он заиста саветима могао да буде користан председнику Русије. Јавност је о оставци Јумашева сазнала од Људмиле Телен, заменице извршног директора "Центра Борис Јељцин", где је Јумашев био члан савета. Теленова је на питање зашто више није саветник одговорила да је то била иницијатива Јумашева. Напуштањем саветничке функције у Кремљу, Јумашев је сигнализирао моћницима у Вашингтону да не подржава Путина и на тај начин је сачувао позамашну имовину коју има на Западу.

Татјана (Јељцин) и њен муж Валентин Јумашев, Фото МК

Својевремено, Јумашев је као бивши новинар недељника "Огањок" постао писац биографских књига Бориса Јељцина а једно време и важан човек у председничкој администрацији. Кад се оженио Јељциновом ћерком Татјаном, којој су у Кремљу у време владавине њеног оца дали титулу "председничког имиџмејкера", Јумашев је постао на неки начин лобиста породице. О Татјани Јељцин се писало и као о особи која је организовала сусрете олигарха са владајућом врхушком, за шта је била награђивана. Због тога су милијардера Романа Абрамовича звали "Тањин новчаник".

Последњи пута Јељцинови ћерка и зет били су у центру пажње руске јавности када су пре пар година купили вилу на Карибима за 15 милиона евра преко своје фирме ЦДА. Вила је површине чак 2.500 квадратних метара, налази се на острву Сен Бартелеми које је постало популарно међу милијардерима још средином прошлог века када је први посед тамо купио амерички банкар Дејвид Рокфелер. Интересантно је да је Рокфелерову вилу 2009. купио баш Абрамович, а на елитне журке долазили су и Татјана и Валентин.

Оставку је дао и из Русије отишао и један од најомраженијих људи у постсовјетској Русији, Анатолиј Чубајс, који је још у марту напустио функцију специјалног представника председника Русије за везе са међународним организацијама. У међувремену су правосудни органи почели да истражују и проверавају да ли је Чубајс био умешан у велике корупционашке афере у компанијама којима је раније руководио, попут државног "Роснана".

У медијима се појавила информација да је Чубајс после оставке из Москве одлетео у Турску, а затим као и многи богаташи и бивши политичари, стигао у Израел где је разговарао о могућностима да предаје на више универзитета и трајно се овде настани јер му је мајка била Јеврејка. Новинарима је потврдио да не намерава да се враћа у Москву.

Анатолиј Чубајс, Фото Архива

У време Јељцина био је веома моћан човек. Тај економиста из Санкт Петербурга је био министар финансија Русије, затим једно време шеф председничке администрације и први заменик председника владе. Кад се год спомињало презиме Чубајс старији грађани Русије су се сећали лоповске приватизације, а тада су људи блиски Кремљу за мале паре постајали власници великих нафтних компанија и металуршких комбината. Од 2008. Чубајс је био генерални директор државне корпорације "Руске нанотехнологије", да би 2020. добио функцију саветника председника Путина.

Анатолиј Чубајс је, као и многи други, у младости био комуниста али се преко ноћи после распада СССР претворио у огорченог антикомунисту. Он је са својим тимом направио програм приватизације 130.000 државних продузећа. Тада је наивнима обећавао да ће ваучерима које су добили грађани врло брзо моћи да купе и по два аутомобила.

Одлазак Јумашова и Чубајса Путину може само да подигне рејтинг међу руским грађанима јер је то дефинитивно удаљавање од људи из Јељциновог клана који ће у руској историји бити запамћен по махинацијам на разним фронтовима. Да није било Путина који није допустио да се Јељцину и породици суди, многи из тадашњег "друштвеног крема" завршили би иза решетака.

Сукоб у Украјини пресликава се на готове сфере живота од истока до запада, Фото АП

КРИТИКЕ МИХАЛКОВА

ПОШТО је Јељцин непримереним понашањем бламирао не само председничку фукцију већ и Русију, многи су били против отварања "Центра Борис Јељцин" у Јекатеринбургу 2015.

Због претеране глорофикације Јељцина и искривљавања историје, рад тог центра је критиковао познати руски режисер Никита Михалков. Он никада није био близак Јељцину, али је 1995. учествовао на изборима у партији Наш дом Русија, на чијем је челу био некадашњи премијер Виктор Черномирдин.

АТЕНТАТ

КОЛИКО је Чубајс био омражен у јавности доказ је и то да је један од ретких руских политичара на кога је 2005. био организован покушај атентата. Тада је био ухапшен пензионисани пуковник Војне обавештајне службе Владимир Квачков и двоје његових помагача.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (8)

МИСЛИЛА САМ ДА НИКАД НЕЋУ ОСВОЈИТИ ТИТУЛУ: Нова шампионка Мелбурна искрена после победе над првом тенисерком света