ЦРВЕНА ЛИНИЈА МОСКВЕ Документа Викилиса откривају: Американци још 2008. знали да би чланство Украјине у НАТО изазвало рат
ИЗВЕШТАЈ некадашњег амбасадора САД у Москви из 2008. који је објавио Викиликс показује да су САД веома добро знале какве би последице могле да изазове учлањење Украјине у НАТО.
Извештај је написао некадашњи амбасадор САД у Москви Вилијам Брнс још 1. фебруара 2008. после изражене намере Украјине да тражи Акциони план за чланство у НАТО. Он показује да је америчка страна била потпуно свесна свих могућих последица, па и избијања рата, у случају да се не уваже интереси Русије и њено противљење ширењу Алијансе на исток.
- Након благе прве реакције на намеру Украјине да тражи Акциони план за чланство у НАТО-у (МАП) на самиту у Букурешту, министар спољних послова Сергеј Лавров и други високи званичници су поновили снажно противљење, наглашавајући да ће Русија гледати на даље ширење на исток као потенцијалну војну претњу, пише између осталог у његовом извештају.
Даље се наводи да би се Украјина могла поделити на два дела, што би довело до насиља или чак, грађанског рата, који би присилио Русију да одлучи да ли да интервенише.
Брнс је јасно навео да је Сергеј Лавров 22. јануара 2008. јасно нагласио да ће Русија морати да гледа на наставак ширења НАТО-а на исток, посебно на Украјину и Грузију, као на потенцијалну војну претњу. Лавров је тадеа нагласио да би одржавање руске „сфере утицаја“ у комшилуку било анахроно и признао да САД и Европа имају „легитимне интересе” у региону, али и рекао да Украјина и Грузија морају да имају виду утицај њихових одлука на суседе.
Лавров је тада нагласио да је Русија у то уверена проширење НАТО није било засновано на безбедносним разлозима, већ да је а наслеђе Хладног рата и да је "растући тренд да нови чланице НАТО раде и говоре шта год желе, попут покушаја ревизије историје и величања фашизма".
- Радикално ново ширење НАТО-а може довести до озбиљног политичко-војних промена који ће неминовно утицати на безбедносне интересе Русије, рекао је тада Лавров наглашавајући да је Русија са Украјином била везана Уговором о пријатељству из 1997., а да су се обе стране обавезале да се „уздрже од учешћа или подршке било каквим акцијама способним да угрозе безбедност друге стране“.
Лавров је тада рекао да ће „вероватна интеграција Украјине" натерала Москву "да предузме одговарајуће мере.“
Поводом изјава Сергеја Лаврова, амбасадор Брнс у свом извештају пише да НАТО аспирације Украјине и Грузије не само да дирају Русију у живац, већ и да изазивају озбиљну забринутост око последица по стабилност у региону.
- Стручњаци нам кажу да је Русија посебно забринута што јаке поделе
у Украјини због чланства у НАТО, у којој се велики дело етничко-руске заједнице противи чланству, могу довести до великог раскола, насиља или, у најгорем случају, грађанског рата. У том случају, Русија би морала да одлучи да ли ће да интервенше, а то је одлука са којом Русија не жели да се суочи, писао је тада, између осталог, некадашњи амбасадор САД у свом извештају.
БОНУС ВИДЕО: РУСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ У АКЦИЈИ: Погледајте како су уништили утврђене положаје украјинске војске
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (1)