УКРАЈИНСКОЈ ДРЖАВНОСТИ КУМОВАЛИ ЛЕЊИН И ХРУШЧОВ: Конфликт у Донбасу има позадину у вишедеценијском националном инжењерингу

Р. Др.

23. 02. 2022. у 09:11

УКРАЈИНСКИ конфликт чини сложенијим и трагичнијим што се догађа на простору прожимања руске и украјинске историје, који је последњих деценија постао тампон зона два глобална концепта. Становништво Украјине, уз то, на мети је хибридног националног инжењеринга чији је нескривени циљ стварање отвореног непријатељства према Русији.

УКРАЈИНСКОЈ ДРЖАВНОСТИ КУМОВАЛИ ЛЕЊИН И ХРУШЧОВ: Конфликт у Донбасу има позадину у вишедеценијском националном инжењерингу

Лењин и Хрушчов / Архива

Слично процесу који се одвијао, а и данас траје, на Балкану, а чија је мета српски народ, и у Украјини је на делу распиривање и прекрајање траума из прошлости, како би се украјински народ што више одаљио од Руса и Русије. То се најбоље видело 2014. године када су на светло дана изашли екстремни украјински националистички покрети, који правећи отклон од Русије, нескривено негују традиције нацизма и фашизма.

У овом кључу треба тумачити и Путинову изјаву да је Украјина "Лењинова вештачка творевина", будући да су темељи украјинске нације и државотворности изливени тек у време бољшевика.

- Тај процес је почео одмах након револуције 1917. године. Као резултат бољшевичке политике појавила се совјетска Украјина која се чак и данас са добрим разлогом може звати "Украјина Владимира Иљича Лењина". Он је њен аутор и архитекта. То у потпуности потврђују архиве. А данас, Лењинови захвални наследници у Украјини уништавају његове споменике - појаснио је Путин.

Украјина је у прошлости била простор на коме су се одувек преплитали интереси великих сила - Русије, Турске, Аустроугарске, Пољске, а у новије време САД и ЕУ. Била је независна крајем 17. века, као и свега неколико година после Првог светског рата. Распад СССР донео јој је државност, кроз вештачки изазвану тежњу ка ЕУ и НАТО после 2014. прерасла је у отворену конфронтацију са Русијом.

Кијев Руси сматрају местом рођења данашње Русије, а доба комунизма омасовило је руско становништво у Украјини. Неправда коју је Русији нанео председник СССР Никита Хрушчов, када је политичком одлуком Крим поклонио Украјини породила је не тако давне потресе на полуострву. Украјинци су Русе одувек сматрали готово истим народом, а веће диференцирање наступило је тек у 20. веку.

Најагресивније деловање на завади два блиска народа на делу је од 2014. године до данас. Званична политика Кијева настоји да обрише права Руса у Украјини, који чине око 17 одсто становништва. Њима се оспорава право на језик и културу, која се не уклапа у наметнути концепт новог западног "украјинства", чији је главни стуб антируско расположење.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

Коментари (3)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности