БЕЛГИЈАНЦИ ПРЕД ИЗБОРОМ: Четвородневна радна недеља, без јављања шефовима после 23 сата

Татјана Марковић

16. 02. 2022. у 20:36

БЕЛГИЈАНЦИ би ускоро могли да уместо пет, раде четири дана, уколико буде усвојен пакет економских мера које је предложила владајућа коалиција.

БЕЛГИЈАНЦИ ПРЕД ИЗБОРОМ: Четвородневна радна недеља, без јављања шефовима после 23 сата

Фото: Free Images Pixabay

Министарка за рад Петра де Сутер из странке Зелених, каже да се те одредбе, ипак, неће односити на запослене у јавним службама. Према предлогу економских реформи, компаније могу да одбију захтев запосленог за скраћену радну недељу, под којом ће радити исти укупан број сати, али послодавци ће морати да образложе одговор у писаној форми, преноси Гардијан.

Белгијски премијер Александар де Кру рекао је да је циљ реформи тржишта рада, укључујући нова правила о ноћном раду, да се створи динамичнија и продуктивнија економија.

- Ако упоредите нашу са другима земљама, често ћете видети да смо далеко мање динамични. После две тешке године, тржиште рада је еволуирало. Овим споразумом постављамо мерила за добру економију - рекао је Де Кру.

Четвородневне радне недеље су испробане на Исланду између 2015. и 2019. године и од тада су постале избор 85 одсто радно способног становништва те земље. Де Кру је рекао да би његова администрација требало да подстакне више људи на рад, јер је запослених старости од 20 до 64 године само 71,4 одсто, што је 10 процената мање него у Холандији и Немачкој. Белгијска савезна коалиција седам партија поставила је циљ да повећа удео запослених на 80 одсто до 2030. године.

Фото: Free Images Pixabay

Пакет мера за подстицај запошљавања у приватном сектору

Министарка рада Петра де Сутер навела је да се цео пакет мера тиче услова запошљавања у приватном сектору и стога се не односи на државне службенике.

- Али ако међу државним службеницима постоји и потражња за таквим четвородневним режимом како би се боље ускладио однос посла и приватног живота, свакако бих желела да истражим шта је ту могуће - каже Де Сутерова.

Де Кру је рекао да је већа слобода кључна за повећање стопе запослености. Али ригидна правила којима су се пословне групе дуго супротстављале такође су на мети реформи. Од компанија са 20 или више запослених очекује се да понуде особљу опцију да се "дисконектују" након радног времена, што значи да не морају да одговарају на позиве или да одговарају на мејлове између 23.00 и 5.00 сати. Запослени ће моћи да траже и очекују образложен одговор од послодаваца, уколико желе да промене радно време из недеље у недељу. За оне који мењају смене се очекује да знају радни распоред седам дана унапред.

Фото: Free Images Pixabay


Пилот пројекат од јуна и у Великој Британији

Пилот пројекат о четвородневној радној недељи у Великој Британији почеће у јуну, а за "пробу" се до сада пријавило око 30 компанија. Шестомесечни програм ће омогућити фирмама да раде 32 сата недељно, а да им накнаде и бенефиције остану непромењене.

Компаније, ипак, могу тражити од особља да распореди 32 сата на пет дана.

- Прелазак на четвородневну седмицу био би користан за компаније. Студије су показале да се продуктивност побољшава заједно са одговарајућим добицима у добробити радника - рекао је Џо Рајл, директор кампање четвородневне недеље у Великој Британији.

Слични програми би требало да почну у САД и Ирској, а планирано је да се опробају и у Канади, Аустралији и Новом Зеланду, рекао је Рајл.

БОНУС ВИДЕО - JEDNOSTAVNO JE: Upakujte poklon bez korišćenja selotejpa

(ртс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ТРАМП НАПРАВИО УЖАСАН ПРОБЛЕМ ЗАГРЕБУ: Катастрофалне вести за Хрватску