КРЕЋУ У ОСВАЈАЊЕ СВЕМИРА: Кина и Русија се удружују у успостављању заједничке базе на Месецу
КИНА и Русија планирају да успоставе заједничку базу на Месецу до 2027. године, осам година раније него што је првобитно планирано. Заједничка база на Месецу, названа Међународна лунарна истраживачка станица (ИЛРС), биће комплекс експерименталних истраживачких објеката дизајнираних за више научних активности, као што су истраживање Месеца, посматрање на основу Месеца, истраживачки експерименти и верификација технологије.
Кина планира да покрене мисију за истраживање Месеца Цханг’е 8 као први корак у успостављању ИЛРС-а. Очекује се да ће мисија тестирати технологију за коришћење локалних ресурса и производњу уз 3Д штампање, преноси Азија тајмс.
Тренутно, лунарно присуство Кине укључује лендер Цханг’е 4 и ровер Јута 2, чији је долазак 2019. године означио прво слетање човечанства на тамну страну Месеца. Обе лунарне летелице изводе научне експерименте, а Цханг’е 4 спроводи експеримент у лунарној биосфери да види како семе свилене бубе, кромпира и арабидопсис (мала цветна биљка) расту у лунарној гравитацији, док ровер Иуту 2 истражује кратер Вон Карман.
Заједнички планови кинеске и руске базе на Месецу могу се посматрати као одговор на њихово искључење из америчког споразума Артемис, који има за циљ да успостави принципе, смернице и најбоље праксе за истраживање свемира за САД и њихове партнере. Његов циљ је да унапреди програм Артемис, назив за напоре САД да се поставе као прва нација која је успоставила дугорочно присуство на Месецу.
Кини је забрањено учешће у заједничким пројектима са САД у свемиру Волфовим амандманом, мером из 2011. године, која забрањује НАСА да сарађује са Кином без посебног одобрења Конгреса.
Као резултат тога, Кина је принуђена да буде самостална у свом свемирском програму. То илуструје чињеница да је Кини забрањено да се придружи Међународној свемирској станици (ИСС), али је у процесу изградње сопствене свемирске станице Тиангонг, коју планира да заврши до краја 2022. године.
Кина планира да користи свемирску станицу Тиангонг за одржавање експеримената са партнерским земљама и да у њој непрекидно живе три астронаута најмање деценију.
Русија је одбила да потпише споразум Артемис, наводећи да је он превише оријентисан на САД у свом садашњем облику. Упркос одбијању Русије да потпише споразум Артемис, сарадња Русије и САД у свемиру остаје једна од ретких области конструктивног ангажмана између две земље.
Један од значајних доприноса Русије ИСС-у је сервисни модул Звезда, који обезбеђује станицу за становање, системе за одржавање живота, дистрибуцију електричне енергије, системе за обраду података, системе контроле лета и погонске системе.
Такође обезбеђује пристаниште за руске свемирске летелице Сојуз и Прогрес. Упркос овој сарадњи, Русија је запретила да ће се повући са ИСС-а 2025. године, уколико САД не укину санкције руском свемирском сектору.
Међутим, кинеско-руска космичка сарадња има свој низ изазова.
Што се тиче политичке воље, могуће је да Кина или Русија могу да пропусте рокове или прекину сарадњу због супротстављених политичких приоритета, ограничених ресурса или промене руководства.
Русија такође можда не жели да игра улогу млађег партнера Кини, с обзиром на њену поносну историју истраживања свемира.
Такође, друге владе могу бити скептичне у погледу одрживости кинеско-руске космичке сарадње и да виде сарадњу са САД као пожељнију опцију.
Трку за успостављањем дугорочног присуства на Месецу покрећу политички, економски и војни фактори. Политичко и идеолошко ривалство између Кине, Русије и САД можда подстиче трку за успостављање дугорочне лунарне базе како би се показала међусобна технолошка супериорност.
Када је у питању економска корист, верује се да Месец има значајне резерве силицијума, ретких земних метала, титана, алуминијума, воде, племенитих метала и хелијума-3.
Такође, технологије развијене за дуготрајно присуство на Месецу могу на крају да нађу редовну комерцијалну употребу. Поред тога, Месец потенцијално могу милитаризовати државе које штите своје лунарне комерцијалне интересе, распоређују антисателитско или против свемирско оружје, или користе Месец као гравитациону тачку за распоређивање војних сателита или свемирских летелица на начин који се не би могао открити са конвенционалним праћење простора.
(Курир)
Препоручујемо
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (0)