ПОСЛЕ ПОМОЋИ ЕУ: У Италији бум у отварању градилишта али и броју настрадалих на раду – на свака три дана погине радник!

ЕФЕКАТ помоћи државе из Фонда за оживљавање економије који је стигао од ЕУ у 2021. години јесте отварање огромног броја градилишта, али нажалост и пораст настрадалих.

ПОСЛЕ ПОМОЋИ ЕУ: У Италији бум у отварању градилишта али и броју настрадалих на раду – на свака три дана погине радник!

Фото: Принтскрин

Од јануара до октобра 2021. у просеку свака три дана погине један радник, највише на обнови грађевина. После трагедије у Торину (у суботу) када су страдала три радника када се урушила база дизалице, распламсава се дискусија у Италији колико се уопште води рачуна о сигурности у оваквим радовима, у контролама градилишта и колико о томе воде рачуна фирме које изводе радове, али и инспекторат за рад. Дошло се до застрашујућег податка.

- Више од девет одсто од 10 контролисаних у грађевинарству не изводе радове по зацртаним правилима о сигурности - подвлачи национални инспектор за рад Бруно Ђордано, значи ни један цео проценат, што је недопустиво.

У првих десет месеци сабран број мртвих. У грађевинарству је страдало њих 98, у области транспорта и магационирања робе 81. У истом периоду број повређених на раду је 24.049, што је за 14 одсто више него у истом периоду прошле године.

Шта је разлог таквог стања, па се лако гине на раду? Фирме које започињу радове учествују на конкурсу, добију посао јер понуде „најбоље“ услове, а имају или веома мало искуства у томе, или баш никаквог. Проблем је што је процедура регистровања фирми толико неконтролисана и поједностављена, па се стрепи да, ако се тако настави, биће још повећан број мртвих.

Фото: Д. Балшић

- Запрепашћујуће је да је довољно да особа оде у Привредну комору, региструје се као грађевински предузимач, да поседује канцеларију и телефон и може да почне од нуле - тврди председник Удружења грађевинара Габриеле Буја. - То је „црни данак бонуса којег је понудила држава, како би оживела грађевинарство и повећала број запослених, свакоме ко хоће да реновира зграду по новим европским стандардима.

Нико се не пита каквва је и колика стручности запослених, да ли су то пензионери који раде на црно, што значи да нису више за пењање на скеле, или радници који немају било какво образовање за рад у грађевинарству. У овој години је започетих, или већ реализованих 57.000 сертификованих радова на грађевинама на Апенинском поуострву са 10 милијарди унвестиција.

Ако се хитно не предузме, било да се од тих милијарди омогући обука радника за извођење грађевинских или других радова и не ангажује више инспектора за контролу, оваква црна листа смртних случајева биће све дужа. Образовање, повика је са свих страна у Италији, “то је елемент неопходан за једну цивилизовану државу“.

Управо због много апсурдних смрти на раду Парламентрана комисија започела је истрагу и предложила промену Закона за одлазак у пензију за ове раднике. Предлаже се да се омогући да се иде у пензију са 30/32 године радног стажа, јер је велики број настрадалих управо међу онима који су стари између 60 и 64 године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКАВ КРАЈ АУСТРАЛИЈАН ОПЕНА! Овакво финале Јаник Синер - Александер Зверев је мало ко очекивао